Украина президенти девонининг раҳбари Андрей Ермак Озарбайжоннинг Haqqin.az ахборот-таҳлилий портали учун ўз мулоҳазасини ёзди. Мақола Марказий Осиё мамлакатларига бағишланган ва қаратилган. Худди шу мақолани тилида Туркиянинг Daily Sabah газетаси инглиз тилида эълон қилди.
Материалда Андрей Ермак Россия ва Украина ўртасидаги 2014 йилгача бўлган муносабатлар ҳамда Марказий Осиё минтақаси давлатлари ўртасидаги ўхшашликларни келтириб, метрополия таъсиридан чиқиб кетмоқчи бўлган давлат юқори нарх тўлашга мажбур бўлаётганини қайд этади.
«Россиянинг Украинага бостириб кириши халқаро муносабатларни Россия босқинчилик ҳуқуқидан фойдаланган ҳолда «Европа концерти»нинг етакчи «дирижёри» бўлиб, Марказий Осиёда «Буюк ўйин»ни муваффақиятли ўйнаган XIX асрга қайтаришга қаратилган яна бир қадам бўлди. Шимолий Қора денгиз, Каспий денгизи орқали ўтувчи ҳамда Олтойда жойлашган Шимол ва Жанубни ажратиш чизиғи ҳали ҳам Кремль режаларини амалга оширишнинг калити бўлиб қолмоқда. Тўғрироғи, бу рус императорлик сиёсатининг устуни эди», — деб ёзади Андрей Ермак.
Бироқ, унинг таъкидлашича, Совет Иттифоқи парчаланганидан кейин мустақил давлат қурилишини тиклаган халқлар учун Россия минтақавий тортишиш маркази сифатида жозибадорлигини йўқотди.
«Ҳеч бўлмаганида у қўшниларига тенг ҳуқуқли шерикликни таъминлайдиган ва Россиянинг асосий ёки ҳатто ягона фойда олувчи позициясини эгаллашига йўл қўймайдиган бирон бир интеграция лойиҳасини таклиф қила олмади ва бунга уринмади ҳам. МДҲ, КХШТ, Евроосиё Иттифоқи — буларнинг барчаси кўп томонлама ҳамкорликнинг барча форматлари ҳозирги кўринишида ушбу эксклюзивликни сақлашга қаратилган», — дея таъкидлайди Украина президенти девонининг раҳбари.
Андрей Ермакнинг таъкидлашича, Марказий Осиё давлатлари учун тарихан кўп векторли ёндашув ташқи дунё билан мулоқот қилишнинг табиий усули ҳисобланади. «Украина ҳам токи Россиянинг императорлик шафқатсизлиги уни якуний танлов қилишга мажбурламагунча кўп векторли бўлишга интилган», — деб ёзади у.
«Москванинг амбицияларига нисбатан илтифот кўрсатилмагани сабабли унинг ҳудудий даъволарига фақатгина украиналиклар тўқнаш келаётгани йўқ. Биринчисини ҳам, иккинчисини ҳам Қозоғистондаги дўстларимиз яхши билишади. Украиналиклар ҳам, ўзбеклар ҳам қишнинг қаҳратонида газ шантажини бошдан кечирдилар. Худди Киев каби Бишкек ҳам Кремль ҳимоячиларининг экстрадиция қилиниши ва суд қилиниш имконияти қанчалик камлигини яхши билади. Душанбе ҳам, Украина Қрими ҳам Россия ҳарбий базаси қандай кучли босим воситаси эканлигини билади. Қолаверса, Ашхобод вилоятидаги наслчилик фермаси ҳам, „Буча“ от спорти клуби эгаси ҳам пойга отларини қотиллари муносиб жазоланиши борасида ҳамфикр деб ҳисоблайман», — деб ёзади Андрей Ермак.
Президент девони раҳбари, шунингдек, «Москванинг Россия иштирокисиз яратилган логистика ва энергетика транспорти лойиҳаларини кўмиб ташлаш одати ҳақидаги ҳазилни қадимий Ипак йўлининг ҳеч бир аҳолисига тушунтириш шарт эмас»лигини таъкидлади.
«Украина ва Марказий Осиё давлатлари ўртасида кўрингандан ҳам кўпроқ умумийлик бор», — дея таъкидлади Андрей Ермак. У БМТда Украина резолюцияларига овоз бергани учун минтақа давлатларига миннатдорчилик билдирди. «Биз тушунамизки, маълум шароитларда ҳатто „бетараф“ ҳам жасоратнинг намоён бўлиши, тизимли „ҳа“ овози ҳақида гапирмаса ҳам бўлади», — таъкидлади муаллиф.
Андрей Ермакнинг қўшимча қилишича, Украинадаги воқеалар ҳақидаги маълумотлар кўпинча минтақа давлатларига «ўз ахборот майдонида Россиянинг кўп иштирок этиши туфайли катта бузилишлар билан» етиб боради. У шундай таъкидлайди: «Украинада содир бўлаётган воқеалар, Россия пропагандаси томонидан тақдим этилганидек, Москва ва Вашингтон ўртасидаги бевосита низо эмас. Биз одамлармиз, проксилар эмас. Бу урушда ҳамма нарса оддий: тажовузкор ҳам бор, тажовуз қурбони ҳам бор. Жабрланувчи барча мавжуд воситалар билан ҳимояланиш ҳуқуқига эга. Хусусан, чет элда ёрдам излаш. Аммо Россия «буюклик»га берилиб кетмаганида эди, бизга бу керак эмас эди. Замонавий дунёда буюклик забт этиш билан эмас, тиббиёт даражаси, таълим сифати, илғор технологиялар билан ўлчанади. Бироқ ўтмишдаги одамлар буни тушуна олмайдилар».
Украина президенти девони раҳбарининг қайд этишича, ҳарбий тажовуз ва санкциялар натижасида Россия қудратли давлатлар лигасидаги ўз ўрнини йўқотган. «Бу халқаро хавфсизлик тизимининг янада таназзулга учрашини англатади. Айниқса, Марказий Осиёда. Москва ўзининг узоқ йиллик ҳакамлик ролини сақлаб қолиш учун минтақадаги интеграция жараёнларига доимий равишда аралашиб келмоқда. Бу этник хариталарни ҳисобга олмаган ҳолда чегараларни чизиш императорлик амалиётининг давомидан бошқа нарса эмас», — деб таъкидлайди Ермак.
Муаллиф Россия афғон толибларини ҳанузгача террорчи ташкилот деб атаганига қарамай, улар билан яқин алоқалар ўрнатганига эътибор қаратади. У «Россия қайта-қайта рэкет стратегиясига мурожаат қилади: Кремль муаммо яратишга интилади ва кейин уни ҳал қилиш учун ўзининг (одатга кўра, муқобил бўлмаган ва жуда қиммат) хизматларини таклиф қилади».
Андрей Ермак Украина ҳамма қоидалар асосида яшайдиган дунёни тиклаш учун курашаётганини таъкидлади. «Биз нафақат олий геосиёсий лига аъзоларининг хавфсизлигини таъминлайдиган халқаро муносабатлар тизимини яратишга интиламиз. Биз ўз келажагини белгилаш ҳуқуқи самарали хавфсизлик механизмлари билан кафолатланган ва тажовузкор мажбурий равишда жазоланадиган хавфсиз дунёга интиламиз», — деб ёзади у.
Украина президенти девони раҳбари Россиянинг «Украинадаги заифлашган» ҳарбий қудратини тиклашга уринишларига тўсқинлик қилаётган барча давлатларга, жумладан, Марказий Осиё давлатларига миннатдорчилик билдирди ва мақола охирида ўз номидан унинг мамлакати «халқаро муносабатларни ислоҳ қилиш учун очиқ платформа» бўлишини таклиф қилди.
«Агар Марказий Осиё давлатлари умумий манфаатлар учун янги, янада адолатли ва хавфсиз дунё тартиби ҳомийлари сафига қўшилса, биз миннатдор бўлардик», — дея хулоса қилди Андрей Ермак.

Глава офиса президента Украины Андрей Ермак написал колонку для азербайджанского информационно-аналитического портала Haqqin.az. Статья посвящена и адресована странам Центральной Азии. Эта же статья на английском языке опубликована турецкой Daily Sabah.
В материале Андрей Ермак проводит параллели между отношениями России и Украины до 2014 года и государствами центральноазиатского региона, отмечая, что страна, желающая выйти из-под влияния метрополии, вынуждена платить высокую цену.
«Вторжение России в Украину стало очередным шагом в попытке вернуть международные отношения в XIX век, когда Россия воспользовалась правом завоевания, чтобы стать ведущим „дирижёром“ „Концерта Европы“ и успешно сыграла „Большую игру“ в Центральной Азии. Разделительная линия Север-Юг, проходящая через Северное Причерноморье, Каспийское море и упирающаяся в Алтай, и сейчас остаётся ключевой для реализации планов Кремля. Строго говоря, это был столп российской имперской политики», — пишет Андрей Ермак.
Однако, отмечает он, для народов, возобновивших самостоятельное государственное строительство после распада Советского Союза, Россия потеряла свою привлекательность как региональный центр притяжения.
«Хотя бы потому, что она не смогла, да и не попыталась предложить своим соседям какой-либо интеграционный проект, который предусматривал бы равноправное партнёрство и не позволял России занять позицию главного, а то и единственного бенефициара. СНГ, ОДКБ, Евразийский союз — все эти форматы многостороннего сотрудничества в их нынешнем виде направлены на сохранение этой исключительности», — подчёркивает глава офиса президента Украины.
Андрей Ермак отметил, что для государств Центральной Азии исторически многовекторность является естественным способом коммуникации с внешним миром. «Украина тоже стремилась быть многовекторной — пока имперское чванство России не заставило её сделать окончательный выбор», — пишет он.
«Не только украинцы сталкиваются с территориальными претензиями Москвы как местью за отсутствие пиетета по отношению к её амбициям. И первое, и второе прекрасно известны нашим друзьям в Казахстане. И украинцы, и узбеки в разгар зимы испытали на себе газовый шантаж. Так же, как и Киев, Бишкек прекрасно осознаёт, насколько мало шансов на экстрадицию и суд над кремлёвскими ставленниками. И в Душанбе, и в украинском Крыму знают, каким мощным инструментом давления может быть российская военная база. Кроме того, я считаю, что и конезавод в Ашхабадской области, и владелец конноспортивного клуба „Буча“ согласны с тем, какое наказание заслуживают убийцы скаковых лошадей», — написал Андрей Ермак.
Глава офиса президента также отметил, что «шутку о привычке Москвы хоронить логистические и энерготранспортные проекты, созданные без участия России, не нужно объяснять ни одному жителю древнего Шёлкового пути».
«Между Украиной и государствами Центральной Азии гораздо больше общего, чем кажется», — подчеркнул Андрей Ермак. Он поблагодарил страны региона за голосование по украинским резолюциям в ООН. «Мы понимаем, что при определённых обстоятельствах даже „воздержание“ является проявлением мужества, не говоря уже о систематическом голосе „за“», — отметил автор.
Андрей Ермак добавил, что информация о событиях в Украине часто доходит до государств региона «с огромными искажениями из-за подавляющего российского присутствия в их информационном поле». Он подчеркнул: «То, что происходит в Украине, — это не опосредованный конфликт между Москвой и Вашингтоном, как это представляется российской пропагандой. Мы люди, а не прокси. В этой войне всё просто: есть агрессор и есть жертва агрессии. Потерпевший имеет право на защиту всеми доступными способами. В частности, поиск поддержки за границей. Но нам это было бы не нужно, если бы Россия не была зациклена на „величии“. В современном мире величие измеряется уровнем медицины, качеством образования, передовыми технологиями, а не завоеваниями. Однако люди из прошлого не могут этого понять».
Глава офиса президента Украины отмечает, что в результате военной агрессии и санкций Россия потеряла своё место в лиге сверхдержав. «Это означает, что грядёт дальнейшая деградация системы международной безопасности. В частности, в Центральной Азии. Москва последовательно вмешивается в интеграционные процессы внутри региона, чтобы сохранить свою многолетнюю роль арбитра. Это не что иное, как продолжение имперской практики проведения границ без учёта этнических карт», — подчёркивает Ермак.
Автор обращает внимание на то, что Россия установила тесные отношения с афганским движением «Талибан», несмотря на то что всё ещё определяет их как террористическую организацию. Он напомнил, что «Россия неоднократно прибегает к стратегии рэкета: Кремль стремится создать проблему, а затем предложить свои (по умолчанию — безальтернативные и очень дорогие) услуги по её решению».
Андрей Ермак подчеркнул, что Украина борется за воссоздание мира, где все живут по правилам. «Мы стремимся построить систему международных отношений, обеспечивающую безопасность для всех, а не только для членов высшей геополитической лиги. Мы стремимся к надёжному миру, в котором право определять своё будущее гарантируется эффективными механизмами безопасности, а агрессор обязательно наказывается», — пишет он.
Глава офиса президента Украины поблагодарил все страны, включая государства Центральной Азии, которые блокируют попытки России восстановить свою «подорванную в Украине» военную мощь, и в завершении статьи предложил от имени своей страны «открытую платформу для реформирования международных отношений».
«Мы были бы признательны, если бы страны Центральной Азии присоединились к спонсорам нового, более справедливого и безопасного мирового порядка для общего блага», — заключил Андрей Ермак.