12 апрель куни Тошкентда «Биохилма-хиллик бўйича глобал дастурини эрта қўллаб-қувватлаш» лойиҳаси ишга туширилди. Ушбу ташаббус Ўзбекистон Табиат ресурслари вазирлиги ва БМТ Тараққиёт дастурининг янги қўшма лойиҳаси бўлиб, Глобал экологик жамғармаси (GEF) томонидан молиялаштирилади, деб хабар қилди вазирлик матбуот хизмати.
2022 йил декабрь ойида Биохилма-хиллик бўйича Куньминг-Монреал глобал дастури (GBF) 190 мамлакат томонидан маъқулланган. Ушбу дастур 2050 йилга келиб табиат билан уйғунликда яшайдиган дунё глобал концепцияси мақсадларига эришиш учун йўл харитасини белгилайди. Дастурнинг асосий кўрсаткичлари 2050 йилга қадар 4 та мақсад ва 2030 йилга қадар 23 та нишонга эришиш ҳисобланади.
Дастур биохилма-хиллик бўйича глобал ҳаракатлар учун мустаҳкам асос бўлиб, Иқлим ўзгариши бўйича Париж битимини тўлдиради ва 2050 йилга келиб иқлим ўзгаришига чидамли ва ва барқарор дунёга йўл очади, дейилади хабарда.
Биохилма-хиллик бўйича Куньминг-Монреал глобал дастурига қўшилиш билан бир вақтда Ўзбекистон дунёнинг бошқа кўплаб давлатлари каби уни амалга ошириш учун ўзининг миллий мақсадларини белгилаш мажбуриятини олган. Бошланган лойиҳа Ўзбекистоннинг биохилма-хилликни сақлаш, шунингдек, табиатни муҳофаза қилиш, мониторингини амалга ошириш ва молиялаштириш бўйича сиёсатини белгилаб берувчи Миллий стратегияси ва Ҳаракатлар режасини глобал дастурининг кун тартибига мос келадиган тарзда қайта кўриб чиқишга кўмаклашади.
Биологик хилма-хилликни сақлаш ва ундан барқарор фойдаланишни таъминлаш бўйича ҳаракатлар режаси:
- меъёрий-ҳуқуқий базани такомиллаштириш;
- давлат кадастрини юритиш ва ўсимлик ҳамда ҳайвонот дунёси объектлари мониторингини юритишни такомиллаштириш;
- сиёсатни шакллантириш ва қарорлар қабул қилиш учун зарур бўлган биохилма-хилликнинг ҳолати ва аҳамияти тўғрисидаги замонавий илмий ахборотни такомиллаштириш;
- ҳайвон ва ўсимликларнинг ноёб ва йўқолиб кетиш хавфи остида турган турларини тиклаш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш;
- ҳайвонот ва ўсимлик дунёси объектларидан ноқонуний фойдаланиш устидан назоратни кучайтириш;
- муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлар тизимини ва экологик туризмни ривожлантириш;
- аҳолининг онги ва экологик маданияти даражасини ошириш.
«Ўзбекистон глобал интеграция масалаларида фаол позицияни эгаллайди. Биз биохилма-хиллик ва умуман табиатга жамиятнинг муносабатини ўзгартиришга қаратилган кенг қамровли чора-тадбирларни амалга оширишга салмоқли ҳисса қўшишга интиламиз», — деди тадбирда нутқ сўзлаган табиат ресурслари вазири Азиз Абдуҳакимов.
БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили Матильда Димовска эса биохилма-хиллик ва экотизим хизматларининг йўқолиши харажатлар ва хатарларни ошириши ҳамда иқтисодий кўрсаткичларнинг пасайишига олиб келиши мумкинлигини билдирди: «Биз ҳозир ҳам ушбу таъсирларни сезмоқдамиз. Орол денгизининг қуриб бораётгани, бутун мамлакат бўйлаб тез-тез содир бўлаётган чанг бўронлари табиий ресурслардан масъулиятли тарзда фойдаланиш лозимлигини англатади».
Ўзбекистон биохилма-хиллиги 27 мингдан ортиқ турларни ўз ичига олади. Улар орасида умуртқасиз ҳайвонларнинг 14 900 тури, умуртқали ҳайвонларнинг эса 715 тури учрайди. Умуртқалиларнинг 107 тури сутэмизувчилар, 467 тури қушлар, 61 тури судралиб юрувчилар, 3 тури амфибиялар, 77 тури балиқлардир.
Шунингдек, 11 000 турдаги ўсимликлар, қўзиқоринлар, сув ўтлари бор. Бундан ташқари, юқори ёввойи ўсимликларнинг 4300 тури бўлиб, улардан 8 фоизи эндемик турлардир. Ўзбекистон «Қизил китоб»ига (2019) 206 ҳайвон ва 314 ўсимлик тури киритилган.
Асосий глобал мақсадлардан бири 2030 йилга қадар дунё бўйлаб таназзулга учраган экотизимларни 30% га қайта тиклаш, маълум турларнинг йўқ бўлиб кетишини тўхтатиш ва 2050 йилга келиб барча турларнинг йўқ бўлиб кетиш хавфини ва тезлигини ўн баравар камайтириш, 2030 йилгача пестицидлар хавфини камида 50% га камайтириш, қишлоқ хўжалиги, балиқчилик ва ўрмон хўжалиги учун ажратилган ҳудудларни барқарор бошқариш ва агроэкология ва бошқа биохилма-хилликни қўллаб-қувватлайдиган амалиётларни сезиларли даражада ошириш (мақсадларнинг тўлиқ рўйхати мавжуд) ҳисобланади.

The Global Biodiversity Framework Early Action Support (GBF-EAS) initiative was launched in Tashkent on April 12. This initiative is a new joint endeavour of the Ministry of Natural Resources of the Republic of Uzbekistan and the United Nations Development Programme (UNDP) funded by the Global Environmental Facility (GEF), the press service of the Ministry of Natural Resources reported.
In December 2022, an Agreement was reached by 190 countries on the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework (GBF). This historic framework sets out an ambitious pathway to reach the global vision of a world living in harmony with nature by 2050. Among the Framework’s key elements are 4 goals for 2050 and 23 targets for 2030. It provides a good foundation for global action on biodiversity, complementing the Paris Agreement on Climate, paving the way towards a climate-neutral, nature-positive, and resilient world by 2050.
The program provides a good framework for global biodiversity action, complementing the Paris Climate Agreement and paving the way for a climate-neutral, nature-positive and sustainable world by 2050, the report said.
By adopting the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework, Uzbekistan as many other countries worldwide committed to setting its national targets to implement it. The launched project will support the government of Uzbekistan in revising its National Strategy and Action Plan for the conservation of biodiversity as well as relevant policies, monitoring, and financing of nature conservation in such a way that they correspond to the agenda of the global biodiversity conservation program.
The Action Plan to ensure biodiversity conservation and sustainable use includes:
- Improving the legal and regulatory framework;
- Improving the state registry and monitoring of fauna and flora;
- Improving modern scientific information on the state and significance of biodiversity, which is necessary for policy and decision-making;
- implementing measures to restore rare and endangered animal and plant species;
- strengthening control over illegal use of objects of fauna and flora;
- developing a system of protected areas (PAs) and ecological tourism;
- Raising the level of awareness and environmental culture of the population.
“Uzbekistan takes a pro-active position on global integration matters, seeks to support measures and make a significant contribution to achieve of an ambitious plan to implement broad-based actions to bring about a transformation in our societies' relationship with biodiversity and nature,” noted Minister of Natural Resources Aziz Abdukhakimov.
UNDP Resident Representative in Uzbekistan Matilda Dimovska emphasized: “Not only the livelihoods of many people depend on natural resources and their management, but also biodiversity loss and ecosystem services can push up costs, heighten risks and cause a decrease of economic performance. We’re already seeing this play out with the drying Aral Sea, or more frequent dust storms across the country. So, the need for accelerated action is clear!”
Biodiversity of Uzbekistan includes more than 27 thousand species: 14900 invertebrate species, 715 vertebrate species, 107 mammal species, 467 bird species, 61 reptile species, 3 amphibian species, 77 fish species, 11 thousand species of plants, fungi, algae, 4300 species of higher wild plants, of which 8% are endemic species. The Red Book of the Republic of Uzbekistan (2019) includes 206 animal species and 314 plant species.
Some of the major global goals include restoring 30% of degraded ecosystems worldwide by 2030, ending extinction of known species and reducing the risk and rate of extinction of all species tenfold by 2050, reducing risks from pesticides by at least 50% by 2030, sustainably managing agricultural, fish and forest areas and greatly expanding agroecology and other biodiversity-friendly practices. The full list of goals can be found in the program.