2023 йилнинг март ойида 510 та ҳолатда 46,2 млн кВт⋅соат электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланган. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Бунинг натижасида тизимга 21,9 млрд сўм зарар етказилган. Ушбу ҳажмдаги электр энергияси ўртача 231 мингта хонадоннинг бир ойлик истеъмолини ташкил қилади.
Ноқонуний фойдаланиш ҳолатларининг энг кўпи Фарғона, Наманган, Жиззах ва Самарқанд вилоятлари ҳиссасига тўғри келади.
Хусусан, Наманган вилоятидаги «М.С.С.» МЧЖга қарашли метал маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи цехда 1,6 млрд сўм, Самарқанд вилоятидаги «М.К.» МЧЖда 898 млн сўм, Фарғона вилоятидаги «Д.К.» МЧЖда 349 млн сўм миқдорида қайта ҳисоблаш ишлари амалга оширилган.
Қоидабузар истеъмолчиларга нисбатан белгиланган тартибда чоралар кўрилиб, тегишли ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга тақдим этилилиши маълум қилинган.

Сотрудники «Узэнергоинспекции» при Министерстве энергетики Узбекистана, компании «Региональные электрические сети» и правоохранительные органы за минувший март выявили 510 случаев незаконного использования 46,2 млн кВт·ч электроэнергии. Об этом сообщила пресс-служба Минэнерго.
Сумма причинённого ущерба составила 21,9 млрд сумов — такой объём электроэнергии соответствует среднемесячному потреблению электроэнергии 231 тысячью домохозяйств.
Так, незаконно была использована электроэнергия на сумму 1,6 млрд сумов в цехе по производству металлоизделий в Наманганской области, на 898 млн сумов — на производстве в Самаркандской области, на 349 млн сумов — в Ферганской области.
Сотрудники «Узнефтегазинспеции» выявили хищение газа на 14,1 млрд сумов на газораспределительной станции в Навоийской области, сообщила 2 апреля пресс-служба Минэнерго.
При осмотре электронного счётчика газа станции «Ходжа Хасан» Каганского управления магистральных газопроводов, расположенной в Кызылтепинском районе, были обнаружены следы внешнего воздействия на прибор учета.
В отношении нарушителей приняты меры, документы направлены в правоохранительные органы, заявили в министерстве.