2 апрель, якшанба куни соат тахминан 17:00 да кучли ёғингарчилик оқибатида Тошкент шаҳрининг Бобур кўчасидаги 59-уйда иккита балкон қулаб тушди. «Газета.uz» мухбирлари мазкур манзилга ташриф буюриб, хонадонда яшовчилар билан суҳбатлашди.
Мухбир билан суҳбатда аҳоли вакилларидан бири уйнинг фасад қисмини таъмирлаш вақтида балконлар дизайнига ўзгартиришлар киритилганини таъкидлади. Дастлаб улар панжара билан тўсилган очиқ балконлар бўлган. Таъмирлаш вақтида пеноласт билан қопланган. Бундан ташқари, суҳбатдошга кўра, айрим аҳоли балконларни ғишт билан қоплаган. Иккала ҳолатда ҳам сув чиқиб кетиши учун труба қилинмаган.
Аҳолининг сўзларига кўра, тўпланиб қолган сув ва қоплама материали сабабли дастлаб тўртинчи қаватдаги балкон қулаб тушган. Қулаш пайтида ўзидан пастдаги балконни ҳам бирга олиб кетган. Аммо иккинчи қаватдаги балконда фақат ёриқлар пайдо бўлган. Шунингдек, балкон қулаши оқибатида дераза ва эшиклар зарар кўрган. Улар вақтинча пластик плёнка билан қопланган.
Кейинги подъездда яшовчилар балкондаги қопламани тешиб, сувнинг оқиб кетишига эришган.
Мазкур воқеа юзасидан Яккасарой тумани ҳокимлигининг хабар беришича, 1963 йилда қурилган уйнинг ички қисмида ҳеч қандай зарар аниқланмаган.
Балконларнинг қулашига келсак, ҳокимлик маълумотларига кўра, ушбу ҳолат Фавқулодда вазиятлар вазирлиги қутқарувчилари ҳамда Тошкент шаҳри уй-жой фондини назорат қилиш инспекцияси вакиллари томонидан зудлик билан ўрганилган.
«Тегишли ташкилотлар инструментал техник кўрикдан ўтказишни режалаштирди», — дейилади хабарда. Ҳокимлик бу ҳақда кейинроқ батафсил хабар беришини билдирди.
инфратузилма, ёмғир, қулаб тушди, балкон
Воқеа оқибатлари қутқарувчилар томонидан 2 апрель куни бартараф этилаётган жараён. Фото: Яккасарой тумани ҳокимлиги

Во время сильного ливня в воскресенье, 2 апреля, около 17:00 в доме №59 по улице Бабура в Ташкенте рухнули два балкона. Корреспонденты «Газеты.uz» побывали на месте и поговорили с жителями дома.
По их словам, на балконы четвёртого, верхнего, этажа вода полилась через край засорённого листвой сливного желоба.
Один из жителей в разговоре с корреспондентом отметил, что во время последнего ремонта фасада дома в конструкцию балконов внесли изменения. Изначально это были открытые балконы с перилами. Во время ремонта их облицевали пенопластовыми блоками. Кроме того, по словам собеседника, некоторые жильцы обложили балконы кирпичом. В обоих случаях не были сделаны сливные лотки, поэтому вода не смогла вытечь наружу.
Как рассказал житель дома, под массой скопившейся воды и облицовочного материала сперва обвалился балкон на четвёртом этаже. Падая вниз, он зацепил и увлёк за собой также балкон третьего этажа. На втором этаже конструкция получила только трещины и сколы. От падения балконов пострадали также окна и двери, выходящие к ним. Их временно закрыли полиэтиленовой пленкой.
В соседнем же подъезде жители своевременно проделали дыру в пенопластовой облицовке балкона, что позволило воде стечь вниз.
Хокимият Яккасарайского района по поводу этого инцидента сообщил, что во внутренней части дома, построенного в 1963 году, никаких повреждений не обнаружено.
Что касается обрушения балконов, по данным хокимията, эту ситуацию в срочном порядке изучили спасатели МЧС и представители инспекции по надзору за жилищным фондом Ташкента.
«Соответствующие организации запланировали проведение инструментального технического осмотра», — говорится в сообщении. В хокимияте пообещали подробнее рассказать об этом позже.