Ўзбекистонга 13−15 март кунлари COVAX дастури доирасида CОVID-19`га қарши жами 875 520 доза Pfizer вакцинаси олиб келинди. Бу ҳақда Санитария-эпидемиология қўмитаси ахборот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, мамлакатга илк маротаба олиб келинган вакцина CОVID-19 инфекциясининг омикрон B.A.4 va B.A.5 штаммларига қарши тайёр эритилган вакцина ҳисобланади.
Айни кунгача мамлакатда жами 75 670 234 доза вакцинадан фойдаланилган.
pfizer, вакцина, коронавирус
Қўмита COVID-19 инфекциясига қарши курашиш ва уни тарқалишининг олдини олишнинг энг самарали йўли иммунизация, яъни аҳолини инфекцияга қарши вакцина билан эмлаш эканини эслатиб ўтди.

ЮНИСЕФ 15−16 марта доставил в Узбекистан и передал Министерству здравоохранения 875 520 доз вакцины Pfizer BioNTech, сообщила пресс-служба Детского фонда ООН.
Вакцины переданы в дар Узбекистану правительствами Италии и Швеции в рамках программы COVAX как знак солидарности в борьбе против COVID-19.
В Минздраве Узбекистана подчеркнули, что этот вид вакцины Pfizer предназначен для профилактики подвариантов В.А.4 и В.А.5 «омикронного» штамма коронавируса.
«Эти препараты сейчас используются для профилактики новых версий коронавируса, ставших доминирующим штаммом среди населения», — отметили в Минздраве.