12 март куни Humo Arena спорт мажмуасининг майдонида V International Tashkent Marathon старт олди. Нуфузли халқаро спорт мусобақасида иштирок этиш мақсадида Тошкентга 34 та давлатдан спортчилар ташриф буюрди. Профессионал спортчилар ва югуриш спортининг ҳаваскорлари 3, 10, 21 ва 42 км масофаларда югуришди.
Марафонни ташкил этишда Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, Фан ва инновациялар вазирлиги, Енгил атлетика федерацияси, «Ўзбекнефтгаз» АЖ ва Тошкент шаҳри ҳокимияти иштирок этди.
Марафонни очаркан, Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икромов, бугунги об-ҳаво шаротига қарамай, International Tashkent Marathon катта «спорт оиласининг» қисми бўлган 5000 яқин иштирокчи тўпланганини таъкидлаб ўтди. Ҳар йили, баҳор кириб келиши билан, Тошкент марафони барча югуриш спорти ҳаваскорлари учун янги югуриш мавсумини очиб, олдинда яна кўплаб спорт оммавий югуриш мусобақалари ва марафонлар кутмоқда.
International Tashkent Marathon World Athletics тадбирлар календарига кириб, Марказий Осиёдаги аҳамиятли халқаро спорт мусобақаларидан бири ҳисобланади. 2023 йилги марафон доирасида профессионал спортчилар учун 2024 йил Парижда бўлиб ўтадиган Олимпия ўйинларига лицензиялар ҳам ўйналди.
Ҳаттоки мураккаб об-ҳаво шароитлари ҳам Шоҳруҳ Давлатовга ярим марафон масофасида Ўзбекистон Миллий рекордини ўрнатишга ҳалақит қилмади. 1:03:38 вақтини намойиш қилган ҳолда, у 2012 йил апрель ойида Душанбе шаҳридаги ярим марафонда ўрнатилган, Андрей Петровга тегишли бўлган аввалги рекордга нисбатан 49 сонияга тезроқ югуриб ўтди. Шоҳруҳ Давлатовнинг натижаси шунингдек, V International Tashkent Marathon мусобақасининг янги рекорди ҳисобланади, аввалгиси спортчи Нурсултан Кенешбековга тегишли бўлиб, 1:04:31 натижани ташкил қилган эди.
Бешинчи юбилей марафонда, фуқаролигидан қатъи назар, барча истаганлар иштирок этишга муваффақ бўлди. Алоҳида эътибор International Tashkent Marathon мусобақасида имкониятлари чекланган югурувчиларнинг хавфсиз иштирок этишини таъминлашга қаратилди. Шунингдек, темир дафтарга киритилган қизлар ва аёллар учун марафонда иштирок этиш учун бепул квоталар тақдим этилди.
Марафонга старт берилиши арафасида Тошкентга World Athletics техник делегати Юкио Саки ва IAAF Халқаро енгил атлетика федерациялари ассоциациясининг «А» тоифасидаги трассанинг расмий ўлчам олувчиси Илья Михайловский ташриф буюрди. International Tashkent Marathon югуриш трассаси AIMS Халқаро марафонлар ва югуришлар ассоциацияси томонидан сертификатланган бўлиб, қатъий регламентга мувофиқ ҳолда ўтмоқда. Техник мутахассислар марафонга тайёргарлик кўришнинг асосий босқичлари билан танишиб чиқди, мусобақаларга жалб қилинган ҳакамлар ва мураббийлар билан суҳбат қилишди, ҳамда трассанинг сифати ва хавфсизлигини текширишди.
Шунингдек, халқаро мусобақаларни ташкиллаштириш бўйича тажриба алмашиш, иштирок этувчи спортчиларни қўллаб-қувватлаш мақсадида марафонга Марказий Осиё мамлакатлари Енгил атлетика федерациясининг вакиллар делегациялари ташриф буюрди.
Ташкилотчилар таъкидлаганидек, eco-friendly принципларига амал қилиш бу каби кенг кўламли тадбирга тайёргарлик кўришда энг муҳим масалалардан бирига айланди. Масалан, иштирокчиларнинг формаси иккиламчи хомашё асосида ишлаб чиқилган, «Ўзбекнефтгаз» АЖ эса шаҳар муҳитига қўшимча таъсир кўрсатилишини камайтириш ғоясини қўллаб-қувватлади ва ташкилий қўмитага BYD тест электромобиллари тақдим этилди.
V International Tashkent Marathon умумий мукофот фонди 259 млн 720 минг сўмни ташкил қилди. 42 км масофада биринчи ўринни эгаллаган ғолиб учун 30 млн сўм ажратилган (иккинчи ўрин учун — 20 млн сўм, учинчи ўрин учун — 15 млн сўм, тўртинчи ўрин учун — 10 млн сўм, бешинчи ўрин учун — 8 млн сўм, олтинчи ўрин учун — 5 млн сўм).
Ярим марафон иштирокчилари учун қуйидаги пул мукофотлари кўзда тутилган:
• биринчи ўрин учун — 20 млн сўм;
• иккинчи ўрин учун — 15 млн сўм;
• учинчи ўрин учун — 12 млн сўм;
• тўртинчи ўрин учун — 8 млн сўм;
• бешинчи ўрин учун — 6 млн сўм;
• олтинчи ўрин учун — 4 млн сўм.
10 км масофага оммавий югуриш ғолиблари:
• биринчи ўрин учун — 6 млн сўм;
• иккинчи ўрин учун — 4 млн сўм;
• учинчи ўрин учун — 2 млн сўмни қўлга киритдилар.
3 км масофага югуриш ғолибларига қимматбаҳо совринлар топширилди.
Эълон қилинган «Инсонга эътибор ва сифатли таълим» йили доирасида асосий вазифаларни амалга ошириш мақсадида, шу куннинг ўзида Андижон, Наманган, Фарғона, Нурафшон, Навоий, Гулистон, Жиззах, Самарқанд, Термиз, Урганч, Нукус, Тошкент, Бухоро ва Қарши шаҳарларининг марказий кўчалари бўйлаб V International Tashkent Marathon доирасида 3 км масофага оммавий югуриш мусобақаси ўтказилди. Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақаси сўнгги йилларда аҳоли орасида катта машҳурлик қозониб, Енгил атлетика федерацияси томонидан ўткизилаётган, жамоатчилик саломатлигини ривожлантириш ва оммавий спортни оммалаштиришга қаратилган илк ижтимоий лойиҳалардан бирига айланди.
Yangi Nafas спорт ҳаракатининг «Бир ватанда, бир стартда, бир масофага, бир мақсадда» ягона шиори остида бутун мамлакат бўйлаб 75 мингга яқин иштирокчи масофада бирлашди. Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, Фан ва инновациялар вазирлигининг маълумотларига кўра, оммавий югуриш мусобақасига давлат 57 та олийгоҳидан 25 мингдан ортиқ талабалар ҳам қўшилди.
Марафон арафасида «Пахтакор» стадионида скандинавча юриш бўйича мусобақалар ва Kids Run оммавий югуриш мусобақаси ташкил этилиб, унда 5 ёшдан 13 ёшгача бўлган 100 дан зиёд болалар ва 90 та иштирокчи миқдорида юриш спортининг ҳаваскорлари қатнашди.

12 марта на площади спортивного комплекса Humo Arena стартовал V International Tashkent Marathon. Спортсмены из 34 стран мира прибыли в Ташкент, чтобы принять участие в престижном международном спортивном мероприятии. Профессиональные спортсмены и любители бега выступили на дистанциях 3, 10, 21 и 42 км.
Организаторами марафона выступили Министерство молодёжной политики и спорта, Министерство высшего образования, науки и инноваций Узбекистана, хокимият Ташкента, АО «Узбекнефтегаз» и Федерация лёгкой атлетики Узбекистана.
Открывая марафон, министр молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов отметил, что невзирая на погодные условия собралось около 5 тысяч человек, которые являются частью большой спортивной семьи International Tashkent Marathon. Ежегодно с приходом весны Ташкентский марафон открывает для любителей бега новый сезон, где впереди ещё много спортивных забегов и марафонов.
International Tashkent Marathon входит в календарь мероприятий World Athletics и является одним из значимых международных спортивных мероприятий в Центральной Азии. В рамках марафона в 2023 году были разыграны лицензии для профессиональных спортсменов на предстоящие Олимпийские игры в Париже в 2024 году.
Сложные погодные условия не помешали Шохруху Давлатову на полумарафонской дистанции установить национальный рекорд. Он показал время 1:03:38. Это на 49 секунд быстрее предыдущего рекорда, который установил Андрей Петров в апреле 2012 года на Душанбинском полумарафоне. Результат Шохруха Давлатова является также новым рекордом V International Tashkent Marathon. Прежний принадлежал спортсмену Нурсултану Кенешбекову и равен результату 1:04:31.
Особое внимание было уделено обеспечению безопасного участия в International Tashkent Marathon бегунов с ограниченными возможностями. Также для девушек и женщин, включённых в железную тетрадь, были выделены бесплатные квоты на участие в марафоне.
Накануне старта марафона в Ташкент прибыли технический делегат World Athletics Юкио Саки и официальный измеритель трассы категории «А» Международной ассоциации легкоатлетических федераций IAAF Илья Михайловский. Беговая трасса International Tashkent Marathon сертифицирована Ассоциацией международных марафонов и пробегов AIMS и прошла соответствие строгому регламенту. Технические специалисты ознакомились с основными этапами подготовки к марафону, побеседовали с судьями и тренерами, привлечёнными к соревнованиям, проверили качество и безопасность трассы.
Также для обмена опытом по организации международных соревнований и в целях поддержки участвующих спортсменов на марафон прибыли делегации представителей Федераций лёгкой атлетики стран Центральной Азии.
Как отметили организаторы, поддержание принципов eco-friendly стало одним из важных пунктов при подготовке такого масштабного мероприятия. Так, например, экипировка участников была разработана на основе высококачественного вторичного сырья, а АО «Узавтосаноат» поддержал идею о сокращении дополнительной нагрузки на городскую среду и оргкомитету были предоставлены тестовые электромобили BYD.
Общий призовой фонд V International Tashkent Marathon составил 259 млн 720 тысяч сумов. Для победителя, занявшего первое место в марафоне на 42 км, выделено 30 млн сумов, за второе место — 20 млн сумов, за третье — 15 млн сумов, за четвёртое — 10 млн сумов, за пятое — 8 млн сумов, за шестое — 5 млн сумов.
Для участников полумарафона предусмотрены следующие денежные призы:
- первое место — 20 млн сумов;
- второе место — 15 млн сумов;
- третье место — 12 млн сумов;
- четвёртое место — 8 млн сумов;
- пятое место — 6 млн сумов;
- шестое место — 4 млн сумов.
Победители забега на 10 км получили:
- первое место — 6 млн сумов;
- второе место — 4 млн сумов;
- третье место — 2 млн сумов.
Победители забега на 3 км получили ценные подарки.
В целях реализации ключевых задач в рамках объявленного года внимания к людям и качественного образования в этот же день по центральным улицам Андижана, Намангана, Ферганы, Нурафшана, Навои, Гулистана, Джизака, Самарканда, Термеза, Ургенча, Нукуса, Ташкента, Бухары и Карши в рамках V International Tashkent Marathon состоялся забег на 3 км. Забег Yangi Nafas завоевал большую популярность за последние годы среди населения и стал одним из первых социальных проектов, проводимых при поддержке Федерации лёгкой атлетики, направленных на развитие общественного здоровья и популяризацию массового спорта.
Под единым девизом спортивного движения Yangi Nafas «Одна страна, один старт, одна дистанция, одна цель» на дистанции объединились около 75 тысяч участников по всему Узбекистану. По информации Министерства высшего образования, науки и инноваций, к забегу присоединились в том числе более 25 тысяч студентов из 57 высших учебных заведений страны.
Накануне марафона на стадионе «Пахтакор» были организованы соревнования по скандинавской ходьбе и забег Kids Run, в котором приняли участие более 100 детей от 5 до 13 лет и 90 участников — любителей ходьбы.