Тошкент шаҳар ҳокими вазифасини бажарувчи Бахтиёр Раҳмонов Россиянинг «Росатом» корпорациясининг энергия самарадорлиги ва инфратузилма ечимлари конструкторлик бюроси директори Юрий Мишин билан учрашди, дея хабар қилди шаҳар ҳокимлиги матбуот хизмати.
Учрашувда Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари в.б. Шоҳрух Раҳимжонов ҳамда пойтахт коммунал секторига масъул ташкилотлар раҳбарлари ҳам иштирок этди.
Томонлар Тошкентнинг электр ва иссиқлик таъминотини яхшилаш, тизимдаги жиддий узилишларнинг олдини олиш ва умуман коммунал инфратузилмани модернизация қилиш масалаларини атрофлича муҳокама қилди, дейилади хабарда.
«Бахтиёр Раҳмонов Тошкент электр энергетика тизимидаги вазиятга эътибор қаратиб, амалга оширилаётган ва режалаштирилган ишларга тўхталиб, „Росатом“ билан истиқболли ҳамкорлик бўйича таклиф билдирди», — дейилади ҳокимлик матбуот хизмати хабарида.
Юрий Мишин тизим ташкилотларида самарали инвентаризация ўтказиш, иш жараёнида замонавий усуллар ва технологияларни қўллаш имкониятини таъкидлади. Шунингдек, у ҳар икки томоннинг биргаликдаги фаолияти натижасида ижобий натижаларга эришиш мумкинлигини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, тез орада Тошкентга керакли мутахассислардан иборат ишчи гуруҳ юборилади.
Учрашувда томонлар ўзаро ҳамкорликнинг йўналишлари ва истиқболларини кўриб чиқдилар, дейилади хабарда.
2018 йил июль ойида «Атомэнергопром» корхонаси («Росатом» давлат корпорацияси таркибига киради) «Русатом — Инфраструктурные решения» шўба корхонасини ташкил этган эди. У шаҳарлар ҳаётини таъминлаш инфратузилмасини, жумладан иссиқлик, электр энергияси, сув таъминоти ва тоза сувни модернизация қилишга, шу жумладан тузсизлантириш, сувни тозалаш ва сувни тозалаш бўйича ечимларни ишлаб чиқишга қаратилган «Ақлли шаҳар» лойиҳаларига раҳбарлик қилади.

Исполняющий обязанности хокима Ташкента Бахтиёр Рахмонов встретился с директором проектного бюро энергоэффективности и инфраструктурных решений российской корпорации «Росатом» Юрием Мишиным, сообщила пресс-служба столичной администрации.
Во встрече также приняли участие и. о. заместителя хокима Ташкента Шохрух Рахимжонов и руководители организаций, отвечающих за коммунальную сферу столицы.
Стороны подробно обсудили вопросы улучшения электро- и теплоснабжения Ташкента, недопущения серьёзных перебоев в системе и модернизации коммунальной инфраструктуры в целом, говорится в сообщении.
«Бахтиёр Рахмонов уделил внимание ситуации в электроэнергетической системе Ташкента, коснувшись реализованных и запланированных работ, и выступил с предложением о перспективном сотрудничестве с „Росатомом“», — отметили в пресс-службе хокимията.
Юрий Мишин подчеркнул возможность проведения эффективной инвентаризации в системных организациях, применения в рабочем процессе современных методик и технологий. Он также отметил: добиться положительных результатов можно при совместной работе обеих сторон. По его словам, вскоре в Ташкент будет направлена рабочая группа в составе необходимых специалистов.
В ходе встречи стороны рассмотрели направления и перспективы взаимного сотрудничества, отмечается в сообщении.
В июле 2018 года предприятие «Атомэнергопром» (входит в госкорпорацию «Росатом») создало дочернюю компанию «Русатом — Инфраструктурные решения». Она ведёт проекты «Умный город», направленный на модернизацию инфраструктуры жизнеобеспечения городов, включая тепло-, электро-, водоснабжение, и «Чистая вода», включающий разработку решений по опреснению, водоподготовке и водоочистке.