Қирғизистон президенти Садир Жапаров ўтган шанба, 18 февраль куни мамлакатнинг барча собиқ президентларини бир стол атрофида йиғди. Учрашувда Асқар Акаев, Қурманбек Бакиев, Роза Отунбоева, Алмазбек Атамбаев ва Сооронбай Жээнбеков иштирок этди. Учрашув «нейтрал ҳудудда бўлиб ўтди», деди президент. ОАВ хабарига кўра, учрашув Дубайда ўтказилган.
Akipress иқтибос келтиришича, Садир Жапаров ўз мурожаатида ҳозир глобаллашув даврида ички барқарорлик ва миллий бирликка интилаётган давлатларгина ривожланиб, қудратли давлатларга айланиб бораётганини қайд этган.
«Бирдамлик йўқлиги, ҳокимият учун кураш туфайли биз қадимий империямиздан айрилиб, Марказий Осиёнинг бир бурчагида қолиб кетаётганга ўхшаймиз», — деди у.
«Бизда нафақат шимол-жанубга, балки етти вилоятга бўлиниш юз беряпти, уларнинг ҳар бири ўзини ўйлайди, афсуски, ҳозир Қирғизистон аҳолиси у ёки бу президент тарафдори ҳисобланади, шу орқали яна етти томонга бўлиниб кетмоқда. Аммо Қирғизистоннинг келажаги биз учун муҳим бўлса, „Акаев“, „Бакиев“, „Атамбаев“, „Отунбаева“, „Жээнбеков“, „умрбод президент“ ва ҳоказо тушунчаларни йўқ қилишимиз, ҳаммани бирлаштирган ҳолда халқ келажаги ҳақида ўйлашимиз керак (раҳбарлар бирлигисиз тарафдорлар бирлаша олмайди)», — деб ёзди Қирғизистон президенти.
«Агар дастлаб халқ томонидан сайланган ва аянчли якунга эга бўлган барча президентларни йиғолсак, балки бир муштдек бирлашган ягона халқ бўлармиз, деган фикр мени узоқ вақтдан бери қийнаётганди… Ниҳоят бу ғояни амалга ошириб, мамлакатимиз бошида турган барча президентларни бир жойга тўпладим», — деди Садир Жапаров.
«Собиқ президентлар ўз хафаликларини айтишди ва камчиликларини тан олишди. Энг муҳими, улар бир-бирларини кечира олишди. Айнан шу менинг мақсадим эди. Ҳар бир президентнинг тарафдорлари, етти вилоят аҳолиси бир йўналишда тўпланиб, сиёсатни четга суриб, миллат, иқтисод ривожи ҳақида ўйлаши — менинг ўй-ҳаёлимдаги ягона фикр эди», — дея қўшимча қилди у.

Президент Кыргызстана Садыр Жапаров минувшую субботу собрал всех бывших президентов страны за одним столом. На встрече присутствовали Аскар Акаев, Курманбек Бакиев, Роза Отунбаева, Алмазбек Атамбаев и Сооронбай Жээнбеков. Встреча «прошла на нейтральной территории», сообщил президент. По данным СМИ, она состоялась в Дубае.
В своём обращении, которое цитирует Akipress, Садыр Жапаров сказал, что сейчас в эпоху глобализации развиваются и становятся могущественными государствами только те страны, которые стремятся к внутренней стабильности и национальному единству.
«Из-за отсутствия единства, из-за борьбы за власть мы будто теряем нашу древнюю империю и остаёмся в уголке Центральной Азии», — отметил он.
«Мало того, что сейчас у нас разделение на север-юг, на семь областей и каждая из них заботится о себе, к сожалению, сейчас население Кыргызстана является сторонниками того или иного президента, тем самым делится ещё на семь. Но если для нас важно будущее Кыргызстана, мы должны устранить понятия „Акаева“, „Бакиева“, „Атамбаева“, „Отунбаевой“, „Жээнбекова“, „доконцашника“ и так далее, мы должны думать о будущем народа, объединив всех (сторонники не могут объединиться без единства лидеров)», — написал президент Кыргызстана.
«Давно мучила мысль о том, что если собрать всех президентов, которые в начале избирались народом и имели печальный конец, может, будем единой нацией, сплочённой в один кулак… Я, наконец, осуществил идею и собрал всех президентов, которые были во главе нашей страны», — сообщил Садыр Жапаров.
«Бывшие президенты высказывали свои обиды и признали свои недостатки. Самое главное, они смогли простить друг друга. Это и было моей целью. В моих мыслях было только то, чтобы сторонники каждого президента, население семи областей сосредоточилось в одном направлении, оставив политику, думали о развитии нации, экономики», — добавил он.