2022 йил давомида жиноят ишлари бўйича судлар томонидан 75 078 нафар шахсга нисбатан 58 697 та жиноят иши кўриб чиқилди, дея хабар қилди Олий мажлис ахборот хизмати.
Умумий 1 010 нафар шахс оқланиб, реабилитация қилинган, судланган шахслар сони 56 542 нафарни ташкил этиб, шундан 17 610 нафар шахсга озодликдан махрум қилиш ва 37 503 нафарига бошқа турдаги жазолар тайинланди, 1 429 нафар шахс шартли ҳукм қилинган. Судланган шахсларнинг 50 045 нафари эркак, 6 497 нафари аёл, 21 958 нафари ёшлар (шу жумладан 1 773 нафари вояга етмаган) ва 1 885 нафари 60 ёшдан ошган шахслар.
8 453 нафар шахс озодликдан маҳрум этиш билан боғлиқ бўлмаган жазолар тайинланиши муносабати билан суд залида қамоқдан озод қилинган, 26 753 нафари жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинган, 10 202 нафарига тайинланган жазоси енгили билан алмаштирилган ва 13 824 нафар шахсга нисбатан дастлабки тергов органлари томонидан асоссиз равишда қўйилган моддалар айбловдан чиқариб ташланди ёки қайта малакаланган.
495 нафар шахсга (ёшлар, аёллар ва бошқалар) кафолат хатлари асосида озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазолар тайинланган.
Жиноят ишлари бўйича судлар томонидан кўрилган жиноят ишларининг аксариятини қуйидаги турдаги жиноятларни ҳисобланади:
- фирибгарлик,
- транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш,
- ўғрилик,
- ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш,
- гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни ўтказиш мақсадини кўзламай қонунга хилоф равишда тайёрлаш, эгаллаш, сақлаш ва бошқа ҳаракатлар,
- ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш,
- безорилик,
- пора бериш,
- қасддан баданга енгил ёки ўртача оғир шикаст етказиш.
Ярашув институти қўлланилиши натижасида 15 315 нафар шахс жиноий жавобгарликдан озод этилган.
Етказилган 1,3 трлн сўмдан зиёд моддий зарарнинг ўрнини қоплаган 8 719 нафар шахсга нисбатан озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо тайинланган.
Вилоят ва унга тенглаштирилган судларнинг жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъатлари томонидан апелляция тартибида 14 518 нафар шахсга нисбатан 10 549 та жиноят ишлари кўриб чиқилган. 1 013 нафар шахсга нисбатан қуйи судлар томонидан чиқарилган қарорлар бекор қилиниб, 3 611 нафар шахсга нисбатан чиқарилган суд қарорлари ўзгартирилган.
Олий суднинг Жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати томонидан кассация тартибида 6 264 нафар шахсга нисбатан 5 613 та жиноят ишлари кўриб чиқилган. 1 245 нафар шахсга нисбатан қуйи судлар томонидан чиқарилган қарорлар бекор қилиниб, 534 нафар шахсга нисбатан чиқарилган суд қарорлари ўзгартирилган.
Шунингдек, кассация инстанциясида 309 нафар шахсга нисбатан 271 та жиноят ишлари такроран кўриб чиқилган. 180 нафар шахсга нисбатан чиқарилган қарорлар бекор қилиниб, 93 нафар шахсга нисбатан чиқарилган суд қарорлари ўзгартирилди.

В течение 2022 года судами по уголовным делам было рассмотрено 58 697 уголовных дел в отношении 75 078 лиц, сообщила пресс-служба Верховного суда.
По итогам слушаний 1010 лиц оправданы и реабилитированы.
Количество осуждённых составило 56 542 лица, из них в отношении 17 610 лиц назначено наказание в виде лишения свободы, а в отношении 37 503 лиц назначены другие виды наказаний, 1429 лиц осуждены условно.
В числе осуждённых 50 045 мужчин, 6 497 женщин, 21 958 молодых людей (в том числе 1773 несовершеннолетних лица) и 1885 лиц старше 60 лет.
Ещё 8453 лица освобождены из-под стражи из зала суда в связи с назначением им наказаний, не связанных с лишением свободы, 26 753 лица освобождены от отбывания наказания условно-досрочно, 10 202 лицам назначенное наказание заменено на более мягкое, из обвинения 13 824 лиц исключены или переквалифицированы статьи, необоснованно вменённые органами предварительного следствия.
а основании гарантийных писем 495 лицам (молодёжь, женщины и другие) назначены наказания, не связанные с лишением свободы.
Больше всего уголовных дел рассмотрено по таким преступлениям, как:
• мошенничество;
• нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств;
• кража;
• хищение путём присвоения или растраты;
• незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта;
• изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование;
• хулиганство;
• дача взятки;
• умышленное лёгкое или средней тяжести телесное повреждение.
В результате применения института примирения 15 315 лиц освобождены от уголовной ответственности.
В отношении 8719 лиц, возместивших материальный ущерб в размере более 1,3 трлн сумов, назначены наказания, не связанные с лишением свободы.
Судебными коллегиями по уголовным делам областных и приравненных к ним судов в апелляционном порядке рассмотрено 10 549 уголовных дел в отношении 14 518 лиц. Отменены решения нижестоящих судов в отношении 1 013 лиц и изменены судебные решения в отношении 3 611 лиц.
Судебной коллегией по уголовным делам Верховного суда в кассационном порядке рассмотрено 5613 уголовных дел в отношении 6264 лиц. Отменены решения нижестоящих судов в отношении 1245 лиц и изменены судебные решения в отношении 534 лиц.
Кроме того, в кассационном порядке повторно рассмотрено 271 уголовное дело в отношении 309 лиц. Отменены решения в отношении 180 лиц и изменены судебные решения в отношении 93 лиц.