Қирғизистон президенти Садир Жапаров 2022 йилда кўриниш берган кийим-кечак нархи унинг йиллик даромадидан 2,5 баравар юқори. Бу ҳақда 24.kg хабар бермоқда.
Мамлакат Солиқ хизмати декабрь ойида эълон қилган декларацияга кўра, Қирғизистон президенти 2021 йилда 997,8 минг сом (тахминан 11,6 минг доллар) ишлаб топган. Бу президентнинг ойлик маоши 83,1 минг сомни (945,3 доллар) ташкил этганини англатади.
Унинг 0,6 гектар қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ер участкаси ва гаражи бор, холос.
Кўчмас мулк ёки транспорт воситаси ҳақида маълумот берилмаган. Давлат раҳбарининг энг яқин қариндошларининг даромадлари ва мол-мулки ҳақида ҳам маълумот йўқ.
Нашрнинг ёзишича, давлат раҳбари Қуланак ГЭСи қурилишига капсула қўйиш маросимида кийган куртканинг ўзи нархи унинг йиллик даромадидан ошиб кетади. Бу 1 млн 260 минг сом ёки Садир Жапаровнинг 15 та маоши дегани. Factcheck.kg журналистларининг аниқлашича, Садир Жапаров октябрь ойида бўлиб ўтган тадбирда Италиянинг Loro Piana брендининг ички безакли кўйлаги ва 15,3 минг долларлик нутриа мўйнали ёқасида бўлган.
Садир Жапаров 8 февраль куни бозор сотувчилари билан учрашувга эса Италиянинг Stefano Ricci брендидан 5900 долларлик куртка кийган ҳолда келган. 2021 йил ёзида Марказий Осиё давлатлари давлат раҳбарлари билан учрашувда у Stefano Ricci спорт костюмини кийган эди. Ўшанда Factcheck.kg иккиликнинг нархи тахминан 3000 доллар эканлигини аниқлаганди. Байроқ кунини нишонлаш учун эса президент 4150 СР долларлик тескари ёмғир палтосида пайдо бўлди.
Яқинда Олий Евроосиё иқтисодий кенгашининг якуний йиғилишида Садир Жапаровнинг 72 минг рубллик (994,5 АҚШ доллари) — ойлик маошидан кўпроқ турадиган Франциянинг Christian Louboutin бренди остидаги қизил тагчармли туфли кийиб олгани кўринди.
2022 йил август ойида Ermenegildo Zegna брендидан 5000 долларга яқин, яъни Садир Жапаровнинг ойлик маошидан деярли беш баравар кўп турадиган кардиган ижтимоий тармоқ фойдаланувчилари муҳокамасига сабаб бўлди.
2022 йил январь ойида Садир Жапаров ва биринчи хоним Айгул Жапарова Караколдаги тоғ-чанғи курортида дам олишди, у ерда ҳам турмуш ўртоқлар қимматбаҳо курткалар кийишган: давлат раҳбари эгнида 1099 евролик (тахминан 105 минг сўм, яъни ойлик даромадидан 1,5 баробар кўпроқ) Lynn курткаси бўлса, биринчи хонимда — Toni Sailer брендидан. Бу маркадаги курткаларнинг ўртача нархи 900 дан 1300 еврогача (80−120 минг сом).
Биргина ўтган йилнинг ўзида Садир Жапаровнинг гардеробида қарийб 2,5 млн сомлик кийимлар пайдо бўлди, бу унинг йиллик даромадидан 2,5 баробар кўп, деб ёзади 24.kg.
Ўзбекистон президентининг гардероби охирги марта 2019 йил июнь ойида муҳокама қилинган эди. Шавкат Мирзиёевнинг баҳоси 400−550 доллар бўлган Z Zegna кроссовкаларибилан кўришган.
Ўзбекистонда давлат хизматчиларининг даромадларини декларациялаш тизими ҳалигача жорий этилмаган, бироқ бу президентнинг 2022 йил 1 январдаги қарорида назарда тутилган эди.

Стоимость одежды, которая была замечена на президенте Кыргызстана Садыре Жапарове в 2022 году, в 2,5 раза превышает его годовой доход. Об этом сообщает 24.kg.
Согласно декларации, опубликованной Налоговой службой страны в декабре, президент Кыргызстана в 2021 году заработал 997,8 тысячи сомов (около 11,6 тысячи долларов). Это значит, что месячный заработок президента составил 83,1 тысячи сомов (945,3 доллара).
В собственности у него есть только земельный участок сельскохозяйственного назначения площадью 0,6 гектара и гараж.
Никаких данных о недвижимом имуществе или автомобилях не представлено. Нет и информации о доходах и имуществе ближайших родственников главы государства.
По данным издания, стоимость одной только куртки, в которой глава государства пришёл на закладку капсулы на месте строительства Куланакской ГЭС, превышает его годовой доход. Она стоит 1,26 млн сомов, или 15 зарплат Садыра Жапарова. Журналисты factcheck.kg выяснили, что Садыр Жапаров был в октябре на мероприятии в куртке итальянского бренда Loro Piana с внутренней отделкой и воротником из меха нутрии стоимостью 15,3 тысячи долларов.
8 февраля Садыр Жапаров встречался с продавцами рынка в куртке за 5900 долларов итальянского бренда Stefano Ricci. Летом 2021 года на встрече с главами государств стран Центральной Азии на нем был спортивный костюм от Stefano Ricci. Factcheck.kg тогда выяснил, что двойка стоит порядка 3000 долларов. А на праздновании Дня флага президент появился в двустороннем дождевике от SR за 4150 долларов.
Недавно на итоговом заседании Высшего Евразийского экономического совета Садыр Жапаров был замечен в туфлях с красной подошвой французского бренда Christian Louboutin за 72 тысячи рублей ($994,5), — выше его месячной зарплаты.
В августе 2022 года предметом обсуждения пользователей соцсетей стал кардиган главы государства от бренда Ermenegildo Zegna примерно за 5000 долларов, что почти в пять раз превышает ежемесячную зарплату Садыра Жапарова.
В январе 2022 года Садыр Жапаров и первая леди Айгуль Жапарова отдыхали на горнолыжной базе в Караколе, где на супругах также были «дорогостоящие костюмы»: на главе государства куртка от Lynn стоимостью 1099 евро (примерно 105 тысяч сомов, что в 1,5 раз превышает его месячный доход), а на первой леди — предположительно от Toni Sailer, средняя цена курток этого бренда — от 900 до 1300 евро (80−120 тысяч сомов).
Только за минувший год в гардеробе Садыра Жапарова заметили одежду почти на 2,5 млн сомов, что в 2,5 раза превышает его годовой доход, пишет 24.kg.
Гардероб президента Узбекистана в последний раз обсуждали в июне 2019 года. Шавкат Мирзиёев был замечен в кроссовках Z Zegna ориентировочной стоимостью 400−550 долларов.
В Узбекистане все ещё не внедрена система декларации доходов госслужащих, хотя это было предусмотрено постановлением президента с 1 января 2022 года.