Сенатнинг ўттиз олтинчи ялпи мажлисида «Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тўғрисида»ги қонун кўриб чиқилди, дея хабар бермоқда юқори палата матбуот ҳизмати.
Қонун Ички ишлар вазирлиги томонидан ҳуқуқбузарликлар профилактикасига оид давлат сиёсатини самарали рўёбга чиқариш, мазкур жабҳадаги муносабатларни тўлиқ тартибга солишни таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган.
«Қонун ижодкорлигида шошма-шошарликка, юзакичиликка, ҳамма учун мажбурий бўлган қоидаларни шунчаки, етарли асосларсиз белгилаб кетишга зинҳор йўл қўйиб бўлмайди. «Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тўғрисида»ги Қонун ҳам бу талабдан мустасно эмаслигига эътибор қаратилди», — дейилади Сенат хабарида.
Қонун 8 та боб ва 88 та моддадан иборат бўлиб, Сенатнинг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси томонидан соҳа мутахассислари, экспертлар, олимлар иштирокида ўтказилган муҳокамалар уни қайта кўриб чиқиш лозимлигини кўрсатгани қайд этилди.
Сенаторлар қонундаги қатор нормалар амалдаги бошқа қонунлар, жумладан ҳуқуқбузарликлар профилактикаси билан бевосита ёки билвосита боғлиқ бўлган қоидаларга номувофиқ, ҳатто баъзи ўринларда зид ва қарама-қарши эканини билдирган.
Хусусан, Сенатнинг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси томонидан соҳа мутахассислари, экспертлар, олимлар иштирокида мазкур қонун юзасидан ўтказилган муҳокамалар уни қайта кўриб чиқиш лозимлигини кўрсатганини таъкидланди.
Сенатор Кутбиддин Бурхонов қайд этишича, қонуннинг 19-моддасида соғлиқни сақлаш муассасаларининг ҳуқуқбузарликлар профилактикаси соҳасидаги ваколатлари сифатида вояга етмаган шахслар ўртасида алкоголь ва тамаки маҳсулотлари, истеъмол қилинишининг профилактикасига доир чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, алкоголь таъсирида маст ҳолатда бўлган вояга етмаган шахсларни кеча-кундуз қабул қилиш ва уларга тиббий ёрдам кўрсатиш белгилаб берилмоқда.
Ялпи мажлис давомида муҳокама қилинган бошқа бир яъни, «Алкоголь ва тамаки маҳсулотларининг тарқатилишини ҳамда истеъмол қилинишини чеклаш тўғрисида»ги қонунда эса йигирма бир ёшга тўлмаган шахслар тўғридан-тўғри таъсир этиш субъектлари сифатида белгиланган.
сенат, қонун
Ҳар иккала қонундаги мазкур ўзаро номувофиқлик бартараф этилиши зарурлигига, яъни, вояга етмаганлар ва йигирма бир ёшгача бўлган шахслар билан боғлиқ муносабатларга ҳар иккала қонунда ягона ва мақбул ёндашувни ифода этиш лозимлиги сенаторлар томонидан қайд этилди.
Қонуннинг 3-моддасида «вояга етмаган назоратсиз шахс» тушунчасига вояга етмаган шахснинг ота-онаси ёки бошқа қонуний вакиллари уни таъминлаш, тарбиялаш ва унга таълим бериш бўйича ўз мажбуриятларини бажаришдан бўйин товлаганлиги ёки уларни лозим даражада бажармаганлиги оқибатида хулқ-атвори назоратсиз қолган, вояга етмаган шахс деб таъриф берилмоқда.
Конституциянинг 64-моддасида ота-оналар зиммасига ўз фарзандларини вояга етгунларига қадар боқиш ва тарбиялаш мажбурияти юклатилган. Шу боисдан қонунда вояга етмаган назоратсиз шахс бўйича берилаётган тушунчанинг Конституциянинг 64-моддасига мувофиқлигини қайта кўриб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Қонуннинг 43-моддасида расмий огоҳлантиришнинг шакли Адлия вазирлиги томонидан тасдиқланиши қайд этилмоқда. Амалдаги нормаларда эса, расмий огоҳлантиришнинг шакли Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланиши белгиланган. Бироқ, қонунда ушбу ваколатнинг нима учун ҳукуматдан вазирликка олиб бериш кўзда тутилаётганини мутахассислар ҳам, қонун ташаббускорлари ҳам дастлабки муҳокамаларда асослаб бера олмагани айтилди.
Қайд этилишича, бундай ёндашув тенг мақомдаги вазирлик ва идоралар учун бир вазирлик томонидан умуммажбурий бўлган процессуал ёки расмий тусга эга ҳужжат шакли тасдиқланишига олиб келиши устувор нормаларга мутлақо зиддир. Қолаверса, қонуннинг 32-моддасида Бош прокуратура ҳуқуқбузарликлар профилактикасига доир фаолиятни мувофиқлаштирувчи ягона давлат органи этиб белгиланмоқда.
«Бу қонун инсон ҳуқуқлари, манфаатлари, қадр-қимматига бевосита дахлдор. Мана масалан, профилактика суҳбати, деган тушунча белгиланяпти. Жуда яхши амалиёт. Лекин, бундай суҳбат қанча вақт давом этиши керак, деган саволга аниқ жавоб йўқ. Профилактик суҳбат ўтказяпмиз, деб одамларни бесамар ушлаб туриш, вақтини олиш мутлақо нотўғри. Ваҳоланки, кўпгина давлатларнинг мазкур йўналишга оид қонунчилигида бу жиҳатлар аниқ кўрсатилган. Шу каби айрим нормалардаги камчиликларга кўз юмиб бўлмайди. Қонуннинг шу кўринишда қабул қилиниши эртага янада жиддийроқ муаммоларга сабаб бўлиши мумкин», — деди Сенат раиси Танзила Нарбаева.
Сенаторлар томонидан мазкур қонун жиддий қайта кўриб чиқишга муҳтож ва унинг ҳозиргидек ҳолатда маъқулланиши амалиётда самарадан кўра, кўпроқ муаммо туғдириши таъкидланди. Қонун сенаторлар томонидан рад қилинди.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на 36-м пленарном заседании во вторник отклонили новую редакцию закона «О профилактике правонарушений», заявив, что проект нуждается в серьёзной доработке. Об этом сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
«Нельзя закрывать глаза на недостатки в отдельных нормах. Принятие закона в таком виде завтра может привести к серьёзным проблемам», — заявила председатель Сената Танзила Нарбаева. Она подчеркнула. что данный закон непосредственно связан с правами, интересами, достоинством человека.
В законе сохраняется такая мера профилактики, как профилактическая беседа. Однако нет ответа, сколько должна длиться такая беседа, привела пример глава Сената.
«Совершенно неправильно безрезультатно удерживать людей, отнимать у них время, заявляя о проведении профилактической беседы. В законодательстве многих стран в этом направлении такие аспекты отражены точно», — сказала она.
Проект закона был разработан Министерством внутренних дел «в целях эффективной реализации государственной политики по профилактике правонарушений, обеспечения полноценного регулирования отношений в данной сфере», говорится в сообщении. Документ состоит из 8 глав и 88 статей (действующий закон от 2014 года — 7 глав и 51 стати).
Проведённые Комитетом Сената по вопросам обороны и безопасности обсуждения с участием специалистов, экспертов и учёных показали необходимость доработки законопроекта. Ряд его норм «не соответствует другим действующим законам, в том числе положениям, непосредственно или опосредованно связанным с профилактикой правонарушений, а иногда даже противоречат и противоположны им», отметили в Сенате.
В частности, отметил председатель комитета Кутбиддин Бурханов, в статье 19 в качестве полномочий учреждений здравоохранения в сфере профилактики правонарушений устанавливается, что они разрабатывают и реализуют меры по профилактике употребления среди несовершеннолетних алкогольной и табачной продукции, осуществляют круглосуточный приём и оказание медицинской помощи несовершеннолетним, находящимся в состоянии алкогольного опьянения. В одобренной сенаторами в этот же день новой редакции закона «Об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции» субъектами непосредственного воздействия закона указаны лица в возрасте до 21 года.
Данное несоответствие в законах должно быть устранено, т. е. оба закона должны отражать единый и приемлемый подход к отношениям, связанным с несовершеннолетними и лицами, не достигшими 21 года, отметили сенаторы.
Заместитель министра внутренних дел — начальник Департамента общественной безопасности МВД Бекмурод Абдуллаев.Заместитель министра внутренних дел — начальник Департамента общественной безопасности МВД Бекмурод Абдуллаев.
В статье 3 законопроекта даётся определение безнадзорному несовершеннолетнему — это «несовершеннолетний, контроль за поведением которого отсутствует вследствие уклонения от выполнения своих обязанностей или ненадлежащего исполнения своих обязанностей по его содержанию, воспитанию и образованию родителями или другими законными представителями несовершеннолетнего».
Статьёй 64 Конституции на родителей возложена обязанность содержать и воспитывать своих детей до достижения ими совершеннолетия. Исходя из этого, необходимо пересмотреть понятие о безнадзорным несовершеннолетнем на предмет его соответствия Основному закону, было заявлено на заседании.
В статье 43 отмечается, что форма официального предупреждения утверждается Министерством юстиции, хотя в действующих нормах установлено, что утверждает форму Кабинет министров. «Ни эксперты, ни инициаторы закона в ходе предварительных обсуждений не смогли обосновать, почему это полномочие предполагается передать от правительства министерству», — заявили в Сенате.
При этом в статье 32 проекта закона единым государственным органом, координирующим деятельность по профилактике правонарушений, определяется Генеральная прокуратура.