Ўзбекистон вилоятлари ҳокимликлари ва Ҳудудий электр тармоқлари корхоналари томонидан электр узилишлари жадвалларини эълон қила бошлади. Шу каби режалар ҳақида аввалроқ «Газета.uz» билан суҳбатда энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов маълум қилганди.
У ўшанда мамлакатда газ ва электр энергияси тақчил бўлган қийин даврда «свет»ни ўчиришни мажбурий чора деб атаганди. Мамлакат бўйлаб олдиндан аниқ жадваллар илгари ҳеч қачон ошкор этилмаган ва кўпчилик аҳоли учун электр узилишлари кутилмаган ҳолат ҳисобланади.
Вазир ўз интервьюсида вазиятга қараб жадвалларга тузатишлар киритилиши мумкинлигини таъкидлаганди. Жадваллар кетма-кетлигига фавқулодда ўчишлар билан таъсир ўтказиши мумкин.
Тошкент
«Ҳудудий электртармоқлари» Тошкент шаҳар филиали 13 декабрь куни пойтахтнинг барча туманлари бўйлаб электр таъминотида қайси вақт оралиғида узилиш бўлиши мумкинлиги ҳақидаги маълумотларни PDF кўринишида эълон қилди.
«Юқори истеъмол вақтларида Тошкент шаҳрига белгиланган истеъмол топшириғини бажариш, ишлаб чиқаришдаги технологик жараёнларни тўхтаб қолишини олдини олиш, электр энергиясини ишлаб чиқариш ва истеъмол қилиш мувозанатини ушлаб туриш ҳамда истеъмолчилар таъминотини тартибсиз узилишларни бартараф этиш мақсадида фақат фавқулодда ҳолатда пойтахтнинг ҳудудларида туман ҳокимликлари билан келишган ҳолда электр энергияси таъминотига қисқа муддатли чекловлар киритилади», — дейилади хабарда.
Корхона қўшимча қилишича, «ушбу чеклов жадваллари фақат фавқулодда, об-ҳавонинг кескин совиб кетиши натижасида авария ҳолатларини олдини олиш, истеъмол ортиб кетгандагина амал қилади».

Хокимияты областей Узбекистана и региональные предприятия электросетей начали публикацию графиков веерных отключений электричества. О таких планах ранее в интервью «Газете.uz» сообщил заместитель премьер-министра, министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов.
Он назвал веерные отключения вынужденной мерой в сложный период, когда в стране наблюдается дефицит газа и электроэнергии. Графики по всей стране раньше никогда не публиковались, и отключения энергии для большинства жителей обычно являются неожиданными.
Министр в своём интервью отмечал, что в графики в зависимости от ситуации могут вноситься коррективы. Их также могут нарушать аварийные отключения.
Ташкентский городской филиал предприятия «Региональные электрические сети» в своём Telegram-канале опубликовал графики на 13 декабря по всем районам столицы в формате PDF.
В сообщении пресс-службы филиала отмечается, что отключения будут производиться не в обязательном порядке, а только при необходимости — в периоды повышенного потребления энергии для сохранения баланса между её производством и потреблением — и в согласовании с хокимиятами районов города.
«График ограничений будет действовать только в экстренных ситуациях, для предупреждения аварийных ситуаций при резком понижении температуры воздуха и росте потребления», — говорится в сообщении.
О дополнительных отключениях в результате аварий на сетях и подстанциях, при проведении плановых ремонтных работ и в других случаях потребители будут оповещаться дополнительно.