Ўзбекистонда 9 декабрь ҳолатига доимий аҳоли сони 36 миллиондан ошди. Бу ҳақда Давлат статистика қўмитаси хабар қилди.
Эркаклар сони 18,1 миллион, аёллар сони эса 17,9 миллионни ташкил этмоқда.
Йилнинг биринчи уч чораги якунларига кўра (1 октябрь ҳолатига) доимий аҳоли сони 35,821 миллион кишини (эркаклар — 18,024, аёллар — 17,796 миллион киши) ташкил этиб, йил бошидан буён 549,7 минг кишига ёки 1,6 фоизга ўсган эди.
2022 йил бошида доимий аҳоли сони 35,271 миллион кишини ташкил этганди (шу жумладан эркаклар — 17,744 миллион, аёллар — 17,527 миллион).
2021 йилда Ўзбекистонда доимий аҳоли сони 712,4 минг кишига ёки 2,1 фоизга кўпайди.
Доимий аҳоли, бу — аҳолини рўйхатга олиш вақтида маълум бир аҳоли пункти ёки ҳудудда доимий яшовчи, шу жумладан вақтинча йўқ бўлган аҳоли.
Аҳоли сони бўйича Ўзбекистон дунёда 41-ўринни эгаллади, дея қўшимча қилди Давлат статистика қўмитаси.

Численность постоянного населения Узбекистана по предварительным данным на 9 декабря превысила 36 миллионов, сообщила пресс-служба Государственного комитета по статистике.
Численность мужского населения оценивается в 18,1 миллиона, женского — 17,9 миллиона человек.
По итогам первых трёх кварталов года (на 1 октября) численность постоянного населения оценивалась в 35,821 миллиона (мужчин — 18,024, женщин — 17,796 миллиона), увеличившись с начала года на 549,7 тысячи, или 1,6%.
На начало 2022 года постоянное население составляло более 35,271 миллиона (в том числе мужчин — 17,744 миллиона, женщин — 17,527 миллиона).
За 2021 год численность постоянного населения Узбекистана выросла на 712,4 тысячи человек, или 2,1%.
Постоянное население — это население, постоянно проживающее на момент переписи в конкретном населённом пункте или территории, включая временно отсутствующих.