Франция терма жамоаси ЖЧ-2018да иккинчи марта жаҳон чемпионлигини қўлга киритиб, ҳозирда амалдаги жаҳон чемпиони ҳисобланади. Биринчи ғалаба 1998 йилда уй стадионларида бўлган. Агар таркибнинг имкониятлари ҳақида гапирадиган бўлсак, французлар Қатарга турнирнинг асосий фаворити сифатида боришмоқда.
Миллий терма жамоа устози Дидье Дешам 2012 йилда Франция терма жамоаси бошқарувини қўлга олган эди — бу замонавий даврдаги терма жамоа мураббийлари орасида ақл бовар қилмайдиган даражада узоқ фаолиятдир. Бу вақт ичида у 65 нафар футболчини «уч ранглилар»нинг ўйинлари элагидан ўтказди. Ёрқин футбол усталари конвейерига эга бўлган Франция учун бир вақтлар бразилияликларга нисбатан қўлланилган тезис бугунги кунда жуда мос келади: французлар бемалол Жаҳон чемпионатига иккита жамоани олиб чиқишлари мумкин ва иккаласи ҳам «олтин» учун курашади.
Асосий таркибдаги ўн битта француз «қуроллари» таркиб схемасида келтирилган бўлса, яна ўнлаб шундай ўйинчилар расмий аризада ва бошқаларга эҳтиёж қолмаслиги мумкин: бу рўйхатга яна кимнидир қўшиш қийин (Льорис, Павар, Коман, Бензема, Мбаппе, Дембеле…). Ушбу рўйхатда французларга жароҳат олган Канте етишмайди. Аммо янги авлод аллақачон фахрийлардан изидан етилиб улгурмоқда — Нкунку, Тео Эрнандес, Камавинга, Фофана.
Фото: French Team /Twitter
Албатта, французларнинг Евро-2020даги муваффақиятсизлигини эслаш мумкин, менимча, Дешам бу пайтда Қатардаги чемпионатга тайёргарлик кўриш ҳақида ўйлаётган эди. Янги футбол юлдузларини излаш учун француз мураббийи ҳозирги Миллатлар Лигасини қурбон қилди. «Уч ранглилар»нинг Лигадаги ўйини ҳақидаги танқидлар бир кун келиб тугаши керак ва Қатарда бўлиб ўтадиган Жаҳон чемпионатида Франция янги ўзгаришлар билан бизни ҳайратда қолдириши мумкин.
Дания
Дания терма жамоаси мундиалда беш марта иштирок этган, биринчи марта буни 1986 йилда, Элкяер-Ларсеннинг ёрқин авлоди терма жамоада ўйнаган даврда амалга оширган. Энг яхши натижа — 1998 йилда Францияда бўлиб ўтган жаҳон чемпионатида чорак финалга чиқиш бўлган.
Даниянинг бугунги футболи кечагидан нимаси билан фарқ қилиши ҳақида бир қанча мақолалар ёзилди. Маълум бўлишича, уларда футболни ривожлантириш учун қандайдир ажойиб дастур бор. Бош мураббий Каспер Хюлманд бундан моҳирона фойдаланмоқда. Евро-2020да Миккел Дамсгор мусобақа кашфиёти бўлди, шунингдек, 22 ёшли Йеспер Линдстрем ҳам бор, у ўтган мавсумда «Брондбю» билан бирга чемпионликни қўлга киритиб, Германиянинг «Айнтрахт» жамоасига ўтди.
Фото: Мадс Клаус Расмуссен / Ritzau Scanpix / picture alliance
Хьюлманд — замонавий мураббийликнинг ёрқин тимсоли: у замонавий фалсафа ва психологияга шўнғиб кетган, концертларга бориб туради, сиёсатчилар билан мулоқот қилади. Аммо Дания футболининг майдондаги асосий фахри — жамоанинг ярим ҳимояси. Легони ихтиро қилган мамлакат учун бу ажабланарли эмас!
Евро-2020даги Дания трансформери ўзининг топқирлиги билан ҳаммани ҳайратда қолдирди: Пьер-Эмиль Хейбьергнинг ҳаракатлари, Кристин Нергор ва Маттиас Йенсеннинг бир-бирини ўрнини боса олиши, Меле ва Васс каби латераллар нафақат тунисликлар ва австралияликларнинг бошларини айлантириши мумкин. Таркибга қайтган Кристиан Эриксен энди у қадар тезкор эмас, бироқ у ҳозирда «кесувчи» узатмалари билан томошабинларни хурсанд қилишда давом этмоқда.
Биринчи навбатда даниялик мухлисларни орқа чизиқдаги харизматик посбон Каспер Шмейхелнинг аҳволи хавотирга солмоқда — у Англиянинг «Лестер»идан Франциянинг «Ницца»сига кетганидан сўнг, «Ложувард қирғоқлари» бўйидаги сайлгоҳда бироз ўз «формасини» йўқотди. Ўзларининг тўртинчи ўн йилликларини яшашни бошлаган марказий ҳимоячилар Симон Кьяэр ва Янник Вестергор данияликларни чорак финал босқичида бироз секинлаштириши мумкин.
Австралия
Қатарда Австралия терма жамоаси жаҳон чемпионатида олтинчи бор иштирок этади. 2006 йилда Германияда бўлиб ўтган жаҳон чемпионатида «соккероузлар» ҳозиргача энг яхши натижасини қўлга киритдилар — 1/8 финалга чиқди ва баҳсли пенальти туфайли Италияга мағлуб бўлди. Ўша Жаҳон чемпионати Тим Кэхилл авлодининг юксалиш даври эди.
Ҳозирги жамоада ҳал қилувчи ўйинчилар деярли йўқ: яхши жамоавий ҳаракат, Аарон Муйнинг паси, Мэттью Лекининг зарбаси ва психологик босимнинг йўқлиги — жамоа ўйинининг қисқача таърифи. Ушбу турнирда Грем Арнольд жамоасидан ҳатто Австралиянинг ўзида ҳам алоҳида ютуқлар кутишмайди. Ваҳоланки, агар футболчилар максимал даражада ва ҳисоб учун ўйнашса, ҳозирги авлод суст ўйини билан бироз бўлса-да хайрлаша олади.
Фото: Subway Socceroos /Twitter
«Соккероуз» мухлислари ҳам жамоадаги дарвозабон амплуаси учун хавотирланишмоқда: ҳозир «Копенгаген»да тўп сураётган 30 ёшли Мэтью Райан — Кейлор Наваснинг ўзига хос австралиялик нусхаси бўлиб, бўйдор (184 см), лекин яхши реакция ва маҳоратга эга, жарима майдончаси ичида позиция танлай оладиган дарвозабон ҳисобланади. Австралияликларнинг асосий заиф томони — бу ёрқин футболчиларининг йўқлигидир. Агар 2006 йилги жаҳон чемпионатининг якуний турниридаги тўрт очко оддий ғалаба ҳисобланган бўлса, энди бундай натижа яшил қитъа аҳлини ҳайратга солиши мумкин.
Тунис
Австралияликлар каби Тунис терма жамоаси ҳам олтинчи бор жаҳон чемпионатига чиқмоқда. Маҳаллий мухлислар жамоани «Карфаген бургутлари» аташади ва бу жамоа ҳеч қачон гуруҳдан чиқа олишмаган. Энг яхши хотиралардан бири — 1978 йилда Аргентинада бўлиб ўтган дебют жаҳон чемпионати бўлиб, Шимолий африкаликлар Мексикани мағлуб этиб, Германия билан дуранг ўйнаган ва полшаликларга минимал ҳисобда ютқазишган.
Маҳаллий мутахассис Жалел Кадрининг тактик тамойили — ҳимоя ва унинг қўл остида Тунис терма жамоаси саралаш босқичида тўп ўтказиб юборишни деярли тўхтатди. Жамоа асосини катта ёшли (барчаси 27 ёшдан 32 ёшгача бўлган) футболчилар ташкил қилишади. Тунис жамоасининг ҳимояси, албатта, анча «юқорироқ қаватда», том маънода — Эльес Схиридан бошланади. «Кёльн» жамосида тўп сурувчи ушбу ярим ҳимоячини ўз ватанида «тунислик Бускетс» деб чақиришади ва у жамоадаги энг ижодкор футболчи.
Фото: Tunisie Football / Twitter
Умумий ҳужум чизиғининг камчиликларини Туниснинг энг яхши тўпурари, унинг харизматик етакчиси Ваҳби Хазри тўлдиради. Жамоада рақибга хавф туғдириш бўйича иккинчи энг хавфли ярим ҳимоячи — чап қанотда тўп сурувчи Юссеф Мсакни ҳисобланади ва у ҳам Қатар чемпионатида ўйнайди. Уни баъзи маҳаллий мухлислар ҳам қўллаб-қувватлаши мумкин.
Гуруҳдаги рақиблар «Карфагенни ер билан яксон қила олишлари» даргумон. Лекин Туниснинг ўзи ҳам қарши ҳужумларда унчалик кучли эмас. Австралия билан ўйинда кутилмаган натижалар бўлиши мумкин, аммо жамоа уч очкодан кўпроқ олган тақдирда ҳам «карфагенликлар»нинг гуруҳдан чиқишлари қийин бўлади.

Сборная Франции — действующий чемпион мира после того, как на ЧМ-2018 во второй раз выиграла мундиаль. Первый триумф случился в 1998 году на родных стадионах. В Катар французы едут главными фаворитами турнира, если говорить о потенциале состава.
Тренер сборной Дидье Дешам встал у руля сборной Франции аж в далёком 2012 году — невероятное долголетие для наставника национальной команды по нынешним временам. За это время через сито игр «трёхцветных» он провёл 65 игроков. К Франции с её конвейером ярких футбольных мастеров сегодня вполне применим тезис, когда-то употреблявшийся в отношении бразильцев: французы запросто могли бы выставить на чемпионат мира две сборные, и обе бы боролись за «золото».
Одиннадцать главных французских козырей приведены на табличке с расстановкой, ещё дюжина — в официальной заявке, и никаких иных, возможно, не требуется: к одному этому перечислению (Льорис, Павар, Коман, Бензема, Мбаппе, Дембеле…) что-то добавить трудно. В этом списке французам будет не хватать травмированного Канте. Но ветеранов уже поджимает новое поколение — Нкунку, Тео Фернандес, Камавинга, Фофана.
Можно, конечно, вспомнить досадный срыв французов на Евро-2020, где, как думается, Дешам уже подумывал готовиться к первенству в Катаре. Для поисков нового футбольного Грааля наставник французов принёс в жертву текущую Лигу наций. Рекламации на игру «трёхцветных» в лиге когда-то должны закончиться, и на ЧМ в Катаре Франция вполне может запомниться новым преображением.
Дания
Сборная Дании пять раз участвовала в турнирах мундиаля, впервые сделав это только в 1986 году, когда за национальную сборную играло яркое поколение Элькяера-Ларсена. Наилучшее достижение — выход в четвертьфинал на ЧМ-1998 во Франции.
Кипы статей уже написаны про то, чем сегодняшняя футбольная Дания отличается от вчерашней. У них, оказывается, какая-то чудесная программа развития футбола написана. Главный тренер Каспер Хьюлманд только умело ею пользуется. На Евро-2020 открытием стал Миккель Дамсгор, а ещё есть 22-летний Йеспер Линдстрем, который после чемпионства в «Брондбю» в прошлом сезоне перешёл в немецкий «Айнтрахт».
Хьюлманд — воплощение тренера новой формации: погружён в современную философию и психологию, ходит на концерты, общается с политикам. Но главная датская футбольная гордость на поле — полузащита. Для страны, придумавшей Лего, не мудрено!
Датский трансформер на Евро-2020 поразил своей выверенной изворотливостью: перемещения Пьер-Эмиля Хейбьерга, взаимозаменяемость Кристина Нергора и Матиаса Йенсена, лотералей Меле и Васса могут вскружить голову не только неторопливым тунисцам и австралийцам. Вернувшийся в строй Кристиан Эриксен уже не так быстр, но продолжает вызывать восторг у зрителей своими бреющими передачами.
Больше всего датским болельщикам волнительно за заднюю линию и состояние харизматичного кипера Каспера Шмейхеля — после ухода из английского «Лестера» во французскую «Ниццу» он несколько ослабил хватку на курортном Лазурном берегу. Центральные защитники Симон Кьер и Янник Вестергор, разменяв четвёртый десяток, своими кондициями могут тормозить датчан на стадии четвертьфинала.
Сборная Австралии в Катаре будет участвовать на чемпионате мира в шестой раз. На мундиале в 2006 году в Германии «соккероуз» добились своего лучшего пока результата — выхода в 1/8 финала, где проиграли Италии из-за спорного пенальти. Тот мундиаль стал взлётом поколения Тима Кэхилла.
У нынешней команды, строго говоря, козырей не много: неплохая сыгранность, пас Аарона Муя, удар Мэттью Леки и отсутствие психологического прессинга. Каких-то особенных свершений от команды Грэма Арнольда на этом турнире не ждут даже в самой Австралии. Впрочем, если игроки сыграют на максимуме и по единой партитуре, то, по крайней мере, нынешнее поколение сумеет расстаться с имиджем команды, игра которой несколько отдаёт деревянностью.
Менее всего болельщики «соккероуз» переживают за вратарскую позицию в команде: 30-летний Мэтью Райан, выступающий сейчас за «Копенгаген», — эдакая австралийская копия костариканца Кейлора Наваса, невысокого по меркам вратаря роста (184 см), но обладающего хорошей реакцией и умением выбирать позицию в рамке. Главная слабость австралийцев — общий дефицит ярких футбольных личностей. Если четыре очка в финальном турнире ЧМ-2006 сочли заслуженным триумфом, то сейчас такой результат может граничить с потрясением основ зелёного континента.
Тунис
Как и австралийцы, сборная Туниса едет на чемпионат мира в шестой раз. «Орлы Карфагена», как называют команду местные болельщики, из группы никогда не выходила. Из лучших ностальгических воспоминаний — дебютный ЧМ-1978 в Аргентине, когда североафриканцы обыграли Мексику, свели в ничью матч с ФРГ и минимально уступили полякам.
Тактический догмат местного специалиста Джалеля Кадри — оборона, и при нём сборная Туниса почти перестала пропускать в отборочном цикле, её основу составили зрелые (все — в возрасте от 27 до 32 лет) игроки. Впрочем, в последнем утверждении таится неточность: оборона тунисской сборной начинается, конечно, гораздо «выше», буквально — с Эльес Схири. «Бускетс из Туниса», как зовут хавбека немецкого «Кёльна» на родине, — самый креативный игрок команды.
Невнятность общей линии нападения компенсируется лучшим бомбардиром Туниса, её харизматическим лидером Вахби Хазри. Вторым по степени опасности записан ещё одни хавбек — левый крайний Юссеф Мсакни, который играет в катарском чемпионате и вполне может рассчитывать на поддержку части местных болельщиков.
«Разрушить Карфаген» до основания у соперников по группе вряд ли получится. Но и сам Тунис в контратаках не очень силён. С Австралией игра может сложиться как угодно, но даже в случае победы больше трёх очков «карфагенцам» взять в группе будет сложно.