Ижтимоий тармоқларда Сурхондарё вилояти, Денов тумани, «Даҳана» маҳалласида жойлашган 57-мактабнинг 3-синф ўқувчиси қотиллик қурбони бўлгани мазмунида хабарлар тарқалди.
Вилоят прокуратурасининг маълум қилишича, Денов тумани «Буюк ипак йўли» маҳалласида яшовчи М.Қ. (аёл) 2022 йил 27 сентябрь куни соат 17−25ларда ўзига олдиндан таниш бўлган, 2013 йилда туғилган вояга етмаган З.Қ.ни Сариосиё туманига олиб борган.
«Кейин уйига қайтиб келган вақтида вояга етмаган З.Қ.нинг соғлиги ёмонлашганини кўриб, била туриб, уни ҳаёти хавф остида қолганлиги ва ўзини-ўзи ҳимоя қилиш имкониятидан маҳрум бўлганлигини англаган ҳолда унга ёрдам кўрсатмасдан, шу маҳаллада жойлашган Денов тумани Халқ таълими бўлимига қарашли 15-мактабнинг ҳовлисига олиб бориб ташлаб кетганлиги оқибатида вояга етмаган З.Қ. мактаб ҳовлисида вафот этган», — дейилади хабарда.
Мазкур ҳолат юзасидан жорий йилнинг 28 сентябрь куни Денов тумани прокуратураси томонидан М.Қ.га нисбатан Ўзбекистон Жиноят кодексининг 117-моддаси 2-қисми (хавф остида қолдириш одам ўлишига сабаб бўлса) билан жиноят иши қўзғатилган.
Ҳозирда мазкур жиноят иши бўйича дастлабки тергов ҳаракатлари туман ИИБ ТБ томонидан олиб борилмоқда.

В социальных сетях распространилась информация о том, что ученица третьего класса школы №57 в Денауском районе Сурхандарьинской области стала жертвой убийства.
Пресс-служба областной прокуратуры сообщила, что жительница махалли «Буюк ипак йули» этого района 27 сентября примерно в 17:25 забрала знакомую ей девочку в Сариасийский район.
«После [их] возвращения домой она увидела, что у несовершеннолетней З. К. ухудшилось состояние здоровье. Тем не менее, она не оказала девочке помощи. Осознавая, что [школьница] лишена возможности позаботиться о себе самостоятельно, женщина отвезла и оставила её во дворе школы №15, где [девочка] и скончалась», — говорится в сообщении.
По данному факту 28 сентября прокуратура Денауского района возбудила уголовное дело по части 2 статьи 117 Уголовного кодекса Узбекистана (Оставление в опасности, повлекшее смерть человека / наказывается исправительными работами до 2 лет или ограничением свободы от 1 года до 3 лет или лишением свободы до 3 лет).
Следственный отдел районного ОВД ведёт предварительное следствие, которое взято под контроль областной прокуратуры.