Тошкент шаҳрининг Чорсу бозоридаги гумбазлар маданий мерос объектлари рўйхатига киритилади. Бу ҳақда 5 май куни Маданий мерос агентлиги Илмий эксперт кенгаши вакиллари томонидан Чорсу бозорида ўтказилган сайёр йиғилишда маълум қилинди, деб хабар берди «Газета.uz» мухбири.
Маданий мерос агентлиги директорининг биринчи ўринбосари — Илмий эксперт кенгаши раиси Турсунали Кузиевнинг сўзларига кўра, Чорсу бозори марказий гумбазнинг атрофида жойлашган еттита гумбаз ҳам давлат муҳофазасига олинди.
«Аҳолининг гумбаз бузилиши ҳақидаги хавотирлари ўринли. Биз буни инкор қилмаймиз. Чорсу гумбазлари — Тошкентнинг брендларидан бири ҳисобланади. Бугун айланиб юрганимда ушбу гумбазлар фонида хорижликлар фарзандлари билан суратга тушаётганини кўрдим. Бу бутун Ўзбекистонни юзи, имиджи ва туристларни жалб қиладиган объект», — деди Турсунали Кузиев.
Таъкидланишича, шаҳарда маданий мерос объектлари рўйхатига киритиш учун барча асосларга эга бўлган объектлар кўп, шу жумладан мазкур гумбазлар ҳам, бироқ улар рўйхатдан жой олмаган. Агентлик Чорсу бозорини Эски шаҳарнинг тарихий ҳудуди сифатида рўйхатга киритишни кўзлаяпти.
Турсунали Кузиев.
Қўшимча қилинишича, объект конструктив жиҳатдан камчиликлардан ҳам ҳоли эмас. Жумладан, гумбаз ости ёз кунларида исиб кетади, қушлар йиғилади, чанг бўлади. «Шунга қарамасдан у Эски шаҳарнинг майдонига уйғун тарзда мос келади. Усиз Эски шаҳар тасаввур ҳам қилиб бўлмайди», — деди Илмий эксперт кенгаши раиси.
Икки гумбаз остида амалга ошириладиган қурилиш ишларининг лойиҳаси.
Эски лойиҳада Чорсуда бош гумбаздан ташқари қолган кичик гумбазлар бузилиши назарда тутилган бўлса, Маданий мерос агентлиги аралашувидан сўнг, мазкур гумбазларни сақлаб қолган ҳолда таъмирлаш ишлари олиб боришга рухсат берилди.
Жумладан, ҳозирги кунда гумбазнинг иккитаси остида «Jewellery World» МЧЖга тегишли банк биноси реконструкция қилинмоқда. Лойиҳага кўра, умумий майдон 3195 метр кв.ни, қурилиш майдони эса 3072 метр кв.ни ташкил этади.
Мазкур объект лойиҳаси «ARCH LAB» хусусий корхонаси томонидан ишлаб чиқилган бўлиб, бу ерда заргарлик буюмларини олди-сотди дўконини қуриш режалаштирилган.
«Бинолар 70 йиллар ўртасидаги меъморчиликнинг намунаси. Бу ерда ўша замоннинг конструктив меъморчилиги билан анъанавий меъморчилик шакллари уйғунлашган. Шунинг учун ҳам мени назаримда бу бинолар ҳам меъморий, ҳам бадиий, ҳам функционал жиҳатдан тарихий аҳамиятга эга. Кенгаш аъзолари билан ушбу мажмуани маданий мерос объектлари рўйхатига киритишни афзал деб топаяпмиз. Мен археолог сифатида айтишим керакки, [гумбазларни] республика миқёсидаги маданий мерос объектлари рўйхатига киритиш керак», — деди Илмий эксперт кенгаши аъзоси Зафар Ҳакимов.
Зафар Ҳакимов.
Унинг сўзларига кўра, мазкур — Эски-Жува бозори ҳудудига ягона меъморий мажмуа сифатида қараш керак ва давлат ҳимоясига олиш зарур.
«Эски-Жува маконини археологик ёдгорлик сифатида сақлаш керак. Чунки бу ерда нафақат бозор, балки маҳаллалар ҳам бор. Ўрта аср Тошкентининг Шахристонини сақлаб қолиш керак деган фикрдаман», — деди у.
«Биз лойиҳани кўрдик, у шаҳар бош архитектори томонидан маъқулланган бўлса ҳам биз ўз таклифларимизни бердик. Қонунга ҳилоф равишда иш тутилган бўлса албатта кўриб чиқилади. Бу ерда ҳам ҳуқуқий, ҳам меъморий ечими бор. Ҳозирги лойиҳа бўйича [гумбазларнинг] умумий мажмуавий ҳолатига путур етказилгани юзасидан хулосамизни чиқарганимиз йўқ», — деди Зафар Ҳакимов.
Илмий кенгаш аъзолари қўшимча қилишича, ҳозирга қадар гумбазларга зарар етказилганини аниқлаш мушкул, сабаби аввалига уларнинг эски ҳолатини билиб олиш зарур. Қурилишга жавобгар шахслар мутахассисларни гумбазларга тегилмаган ҳолда унинг остки қисмида ишлар олиб бораётганига ишонтирмоқда.
Қурилиш ишлари олиб борилаётган икки гумбазнинг кўриниши.
Маданий мерос агентлиги вакиллари гумбазлар ҳозирга қадар давлат муҳофазасига олинмагани учун унга етказилган зарар юзасидан бирор шахсни ҳуқуқий жиҳатдан жавобгарликка тортиш имконсиз эканлигини тан олишди. Бироқ, бундан кейинги ҳар бир ҳолатда ва мажмуанинг умумий кўринишига путур етказганлар тегишли тартибда жазоланишини таъкидлашди.
Бундан ташқари, Маданий мерос агентлиги 24/7 режимида ишловчи (+99871) 200−01−18 ишонч телефон рақамлари ишга туширилганини маълум қилиб, аҳолидан маданий мерос объектига зарар етказилаётган ҳолатлар бўйича мурожаат қилишларини сўради.
Эслатиб ўтамиз, 2018 йилда Тошкент шаҳар ҳокимлиги Чорсу бозори ва унинг атрофини ўзгартиришга оид лойиҳани эълон қилганди. Тақдим этилган эскизлардан кичик гумбазлар жой олмаганди. «Газета.uz» маъморий меросни сақлаб қолиш бўйича мутахассис, ИКОМОСнинг Германиядан аъзоси Йенс Йорданнинг Чорсу бозори ва унинг атрофидаги ҳудуд тақдири ташвишлантиргани қайд этилган мақоласини чоп этганди.

Семь куполов вокруг главного купола исторического рынка Чорсу в Ташкенте будут включены в список объектов культурного наследия Узбекистана. Об этом 5 мая заявили представители Научно-экспертного совета Агентства культурного наследия при Министерстве туризма и культурного наследия, сообщает корреспондент «Газеты.uz». Они посетили рынок в связи с опасениями общественности о возможном сносе одного из куполов при реконструкции.
Первый заместитель директора агентства и председатель Научно-экспертного совета Турсунали Кузиев сообщил, что городское управление агентства уже взяло купола под охрану. «Это лицо, имидж не только Ташкента, но и всего Узбекистана, объект, привлекающий туристов. Поэтому мы должны сохранить его», — сказал он.
«Сегодня рынок не состоит в списке культурного наследия, но мы сейчас бьёмся над этим, чтобы внести в состав культурного наследия», — сказал член совета Мухаммад Фозилов.
Реконструкция ведётся под двумя куполами справа. Общественность беспокоилась о сносе третьего купола.
«Рынок постоянно меняется, он перестраивается, и мы видим очень много плохих примеров, которые были сделаны на рынке. Первоначальный проект, который был сделан, [отклонён]. Сейчас принят другой проект, по которому мы дали свои замечания. Думаю, он будет в нормальном состоянии. Впоследствии, когда будет идти реконструкция или ремонт этого рынка, нужно будет комплексно всё делать, и мы будем пристально за этим следить», — заверил он.
Мухаммад Фозилов.
Согласно представленным данным, ООО «Jewellery World» имеет разрешение на реконструкцию здания банка, расположенного под двумя куполами, и строительство дополнительного здания.
Эскиз проекта.
Проект объекта разработан частным предприятием Arch Lab. На этом месте появится комплекс по торговле ювелирными украшениями.
Такой паспорт проекта был размещён на здании. На нём не видно третьего купола, но показано несколько новых куполов меньшего размера.
Нынешние купола рынка имеют «как архитектурную, так и художественную и функциональную ценность. Члены совета считают важным включить этот комплекс в список объектов культурного наследия», член Научно-экспертного совета Зафар Хакимов.
По его мнению, всё пространство Эски Жува, где находится рынок Чорсу, должно рассматриваться как единый архитектурный комплекс и должно быть под защитой государства. «Потому что здесь находится не только рынок, но и махалли. Нужно сохранить Шахристан средневекового Ташкента», — сказал эксперт.
Зафар Хакимов.
У объектов в списке культурного наследия имеется охранная зона, в которую входят и исторические здания, расположенные рядом, пояснил Мухаммад Фозилов. «Здесь ещё будут дополнительно проходить археологические исследования, потому что здесь раньше был Шахристан, старый город. Здесь будет идти большая работа, уточнения после того, как он будет в списке культурного наследия».
Турсунали Кузиев.
«В городе много объектов, которые имеют все основания для включения в список культурного наследия, но они не вошли — не заметили, не увидели, не обратили внимание, не посчитали нужным, и они не вошли в список. В частности, эти купола», — сказал Турсунали Кузиев.
«Тревога была уместная, что грозит опасность. Не отрицаем, — признал он. — Эти купола Чорсу — бренд Ташкента. Люди столько фотографируются на этом фоне, рассказывают или показывают. Сегодня, обходя, я видел минимум четыре случая, когда иностранцы с детьми фотографируются на фоне этих куполов».
«Когда мы чувствуем, что объект становится символом города, он рассматривается как объект культурного наследия», — отметил Мухаммад Фозилов.
Ни у кого не должно быть сомнений в том, что купола рынка Чорсу будут сохранены, подчеркнул Турсунали Кузиев.
В то же время он отметил, что «придание современного духа необходимо. Потому что меняются требования, требования к оказанию услуг. К сожалению, не под всеми куполами условия отвечают сегодняшним требованиям оказания услуг, чистоте, порядку, освещению, технической и пожарной безопасности, удобств для покупателей».
«Но семь куполов, которые являются объектами культурного наследия, никто не имеет права менять, устанавливать что-то дополнительное, закрывать их баннерами, менять орнамент», — заявил глава совета.
Турсунали Кузиев отметил, что купола «конструктивно, функционально имеют недостатки: нагреваются, птицы набиваются, пыль». Тем не менее как объекты культурного наследия они органично вписались в образ Старого Ташкента. Без них Старый Ташкент «невозможно представить».
«Не секрет, что любой иностранец, который прибыл в Ташкент, всегда спрашивает: „Я хочу на Чорсу базар“. Есть Алайский, есть другие базары, но они настаивают, чтобы привезли на Чорсу. Мы видим, что базар огромный, и не каждый его уголок отвечает современным требованиям. Это факт. Сколько город будет стоять, столько базар будет изменяться. Задача агентства и конкретно Научно-экспертно совета — чтобы это усовершенствования не нанесли ущерб», — сказал он.
Части куполов в настоящее время имеют разрушения. Члены экспертного совета отметили, что оценить ущерб сложно, как и невозможно привлечь кого-либо к ответственности, поскольку купола не были в списке культурного наследия и их прежнее состояние не изучалось. Однако отныне каждое нарушение будет фиксироваться, а виновные будут наказываться.
Разрушения в нижней части куполов.
Специалисты, ответственные за строительство, заявили, что работы по реконструкции и укреплению сооружения будут вестись под куполами, сами купола какому-либо воздействию подвергаться не будут.
Турсунали Кузиев сообщил, что Агентство культурного наследия организовало горячую линию, которая будет работать 24 часа 7 дней в неделю. «Любой горожанин, житель любого региона, если увидит, что объекту культурного наследия что-то угрожает, может позвонить и сообщить об этом по номеру 71−200−01−18», — сказал он.
Напомним, что в 2018 году хокимият Ташкента опубликовал проект преобразования рынка Чорсу и его окрестностей. На представленных эскизах маленькие купола отсутствовали. «Газета.uz» публиковала статью специалиста по сохранению архитектурного наследия, члена ИКОМОС Йенса Йордана из Германии, где он выражал беспокойство о судьбе рынка Чорсу и его окрестностей.