3 март куни Украина ва Россия делегациялари Беларуснинг Беловежская Пуша шаҳрида музокараларнинг иккинчи раундини ўтказди. Томонлар тинч аҳолини эвакуация қилиш ва жанг майдонларига дори-дармонларни етказиб бериш учун гуманитар йўлакларни ташкил этишга келишиб олди.
Украина президенти девони раҳбари маслаҳатчиси Михаил Подолякнинг айтишича, музокараларнинг иккинчи босқичи натижалари улар кутган натижаларни бермаган.
Унинг сўзларига кўра, Россия ва Украина бир қатор гуманитар масалаларни «етарлича батафсил муҳокама қилган».
«Томонлар тинч аҳолини эвакуация қилиш, шунингдек, энг шиддатли жанглар бўлган жойларга улар бўлиб турган секторларда эвакуация амалга ошириладиган муддатда ўқ отишни вақтинча тўхтатиб туриш имконияти билан дори-дармон ва озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш учун гуманитар йўлакларни ташкил этиш ҳақидаги тушунувга эришдилар», — деди Подоляк расмий баёнотга ҳавола қилган ҳолда.
«Ҳамма жойда эмас, балки фақат гуманитар коридорларнинг ўзи ўрнашган жойларда эвакуация пайтида ўт очишни тўхтатиш мумкин бўлади. Шу мақсадда жуда яқин келажакда алоқа ва ўзаро ҳамкорликнинг махсус каналлари ташкил этилади ва тегишли логистика тартиблари шакллантирилади», — деди у.
Шунингдек, Украина президенти девони вакили томонлар музокараларни келаси ҳафта бошида учинчи раундда давом эттиришини айтди.
Россия президенти ёрдамчиси Владимир Мединский Россия ва Украина аҳолининг чиқиб кетиши учун гуманитар йўлаклар ва «тинч аҳоли чиқиши даврида гуманитар йўлак секторида ҳарбий ҳаракатларни вақтинча тўхтатиш» бўйича келишиб олганини тасдиқлади.
У Украина делегацияси билан музокараларда эришилган келишувларни «сезиларли ўсиш» деб атади.
«Россия Федерацияси шундай вазиятга тушиб қолган тинч аҳолини, агар жанговар ҳаракатлар давом этса, ушбу гуманитар йўлаклардан фойдаланишга ёки ҳарбий ҳаракатларни тўхтатиш учун қўлидан келганини қилишга чақиради», — деди Мединский.
Россия делегацияси аъзоси Леонид Слуцкий Украина билан келишувлар парламент саъй-ҳаракатларини, жумладан, ратификация қилишни талаб қилиши мумкинлигини таъкидлади. Унинг таъкидлашича, Россия Федерацияси ва Украина ўртасидаги келишувлар яқин келажакда энг юқори даражада мустаҳкамланади.

Делегации Украины и России 3 марта провели второй раунд переговоров в Беловежской пуще в Беларуси. Стороны договорились организовать гуманитарные коридоры для эвакуации мирных граждан и доставки медикаментов в места боев.
Советник главы офиса президента Украины Михаил Подоляк заявил, что по итогам второго раунда переговоров не получили результатов, на которые рассчитывали.
По его словам, Россия и Украина «достаточно подробно обсудили» ряд гуманитарных вопросов.
«Стороны достигли понимания о совместном обеспечении гуманитарных коридоров для эвакуации мирного гражданского населения, а также медикаментов и продуктов питания в места наиболее ожесточённых боёв с возможностью временного прекращения огня на период, когда будет осуществляться эвакуация в секторах, где они находятся», — заявил Подоляк со ссылкой на официальное коммюнике.
«Не везде, а только в тех местах, где будут находиться, собственно, сами гуманитарные коридоры, возможно будет прекращение огня на время проведения эвакуации. С этой целью в самое ближайшее время будут организованы специальные каналы связи и взаимодействия и будут сформированы соответствующие логистические процедуры», — сказал он.
Также представитель офиса президента Украины сообщил, что стороны продолжат переговоры в третьем раунде в начале следующей недели.
Помощник президента России Владимир Мединский подтвердил, что Россия и Украина договорились о гуманитарных коридорах для выхода населения и «возможном временном прекращении боевых действий в секторе гуманитарного коридора на период выхода гражданского населения».
Он назвал достигнутые на переговорах с украинской делегацией соглашения «существенным прогрессом».
«Российская Федерация призывает гражданских лиц, которые оказались в этой обстановке, в том случае если боевые действия продолжаются, воспользоваться данными гуманитарными коридорами, либо сделать всё возможное, чтобы боевые действия прекратились», — сказал Мединский.
Член российской делегации Леонид Слуцкий отметил, что договорённости с Украиной могут потребовать парламентских усилий, включая ратификацию. Он заявил, что договорённости РФ и Украины будут закреплены на высшем уровне в ближайшее время.