Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси чоршанба куни Россиядан Украинадаги куч ишлатишни тўхтатиш ва қўшинларини зудлик билан олиб чиқишни талаб қилувчи резолюцияни қабул қилди, деб хабар берди БМТ ахборот хизмати.
Резолюция қабул қилиниши учун 141 давлат овоз берди, 35 давлат бетараф қолган бўлса, 5 давлат: Россия, Беларус, Сурия, Шимолий Корея ва Эритрея қарши овоз берди.
Ўзбекистон овоз беришда қатнашмади. Ўзбекистоннинг БМТдаги доимий вакили Бахтиёр Ибрагимов ҳозир Тошкентда бўлиб турибди.
96 давлат ҳамкорлигида қабул қилинган «Украинага қарши тажовуз» резолюцияси Россия Федерациясидан қуйидагиларни талаб қилади:
- «барча қуролли кучларини Украина ҳудудидан халқаро тан олинган чегаралари доирасида дарҳол, тўлиқ ва сўзсиз олиб чиқиб кетиш»;
- «Украинага қарши куч ишлатишни зудлик билан тўхтатиш ва БМТга аъзо ҳар қандай давлатга қарши ҳар қандай ноқонуний таҳдид ёки куч ишлатишдан сақланиш»;
- «Украинанинг Донецк ва Луганск вилоятларининг айрим вилоятлар мақоми тўғрисидаги қарорини дарҳол ва сўзсиз бекор қилиш.»
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси «Россия Федерацияси томонидан БМТ Низомининг 2-моддасини бузган ҳолда Украинага қарши амалга оширган тажовузини» «қатъий равишда» қоралади, дейилади резолюцияда. Унинг ҳаммуаллифлари Россияни БМТ Низоми тамойилларига риоя қилишга чақирди ва Минскни халқаро мажбуриятларини бажаришга чақирган ҳолда «Беларуснинг Украинага қарши ноқонуний куч ишлатишдаги иштироки»дан афсусдалигини билдиришди.
Ҳужжат барча томонларни Минск келишувларига риоя этишга, келишмовчиликларни тинч йўл билан ҳал қилишга ҳамда тинч аҳолини ҳимоя қилишга ва ёрдам кўрсатиш учун шарт-шароит яратишга мажбурлайдиган халқаро гуманитар ҳуқуқни ҳурмат қилишга чақиради.
Махсус сессия БМТ Хавфсизлик Кенгашида ўтган якшанба куни бўлиб ўтган овоз бериш ва 1950 йилда қабул қилинган «Тинчлик учун бирлик» резолюцияси асосида ўтказилмоқда. Ушбу тартиб Хавфсизлик Кенгашининг доимий аъзоларидан бирортасининг вето қўйиш ҳуқуқини четлаб ўтишга имкон беради, зеро аввалроқ Россия Хавфсизлик Кенгашида Украина ҳудудида унинг ҳаракатларини қораловчи резолюцияни блоклаган эди.
БМТ Бош Ассамблеясининг 11-фавқулодда фавқулодда сессияси уч кун давом этди, унда 100 дан ортиқ делегациялар унинг минбаридан халқаро ҳамжамиятга мурожаат қилди.
Сессиянинг биринчи кунида БМТ бош котиби қон тўкилишини тўхтатиш, аскарларни казармаларга қайтариш, мулоқотга киришиш, шунингдек, тинч аҳолини ҳимоя қилиш, инсон ҳуқуқларини, Украина суверенитети, мустақиллиги ва унинг халқаро тан олинган чегаралари доирасида ҳудудий яхлитлигини ҳурмат қилишга чақирди.

Генеральная Ассамблея ООН в среду приняла резолюцию с требованием к России прекратить применение силы в Украине и немедленно вывести оттуда войска, сообщила Служба новостей ООН.
За принятие резолюции проголосовало 141 государство, 35 воздержалось, против проголосовали 5 стран: Россия, Беларусь, Сирия, КНДР и Эритрея.
Узбекистан не принимал участия в голосовании. Постоянный представитель страны при ООН Бахтиёр Ибрагимов сейчас находится в Ташкенте.
Резолюция «Агрессия против Украины», соавторами которой выступили 96 стран, требует, чтобы Российская Федерация:
- «немедленно, полностью и безоговорочно вывела все свои вооружённые силы с территории Украины в её международно признанных границах»;
- «немедленно прекратила применение силы против Украины и воздерживалась от любой дальнейшей противоправной угрозы силой или её применения против любого государства-члена ООН»;
- «немедленно и безоговорочно отменила своё решение, по статусу отдельных районов Донецкой и Луганской областей Украины».
Генассамблея ООН «самым решительным образом» осудила «агрессию, совершённую Российской Федерацией против Украины в нарушение статьи 2 Устава ООН», говорится в резолюции. Её соавторы призвали Россию придерживаться принципов Устава ООН и выразили сожаление по поводу «участия Беларуси в этом незаконном применении силы против Украины», призвав Минск соблюдать свои международные обязательства.
В документе содержится призыв ко всем сторонам выполнять Минские соглашения, преодолевать разногласия мирным путём, а также соблюдать нормы международного гуманитарного права, которые обязывают защищать мирное население и обеспечивать условия для оказания помощи.
Специальная сессия проводится на основании голосования, которое состоялось в Совете Безопасности ООН в минувшее воскресенье, и принятой в 1950 году резолюции «Единство во имя мира». Это процедура позволяет обходить вето какого-либо из постоянных членов Совбеза, в данном случае — России, которая ранее блокировала в Совбезе резолюцию, осуждавшую её действия на территории Украины.
11-я чрезвычайная спецсессия Генассамблеи ООН продлилась три дня, в ходе которых с её трибуны к международному сообществу обратилось более 100 делегаций.
В первый день сессии генеральный секретарь ООН призвал остановить кровопролитие, вернуть солдат в казармы, приступить к диалогу, а также защищать гражданское население, соблюдать права человека и уважать суверенитет, независимость и территориальную целостность Украины в её международно признанных границах.