Uzbekistan Airports компанияси Ўзбекистон транспорт вазирлиги ташаббуси билан Silk Avia ҳудудий шўъба авиакомпаниясини ташкил этади. Янги авиакомпания ўз парвозларини кейинги йилдан бошлаб амалга оширади, дея хабар берди Uzbekistan Airports матбуот хизмати.
Silk Avia жорий йилнинг сентябрь ойида рўйхатга олинган бўлиб, 14−18 ноябрь кунлари бўлиб ўтган Dubai Airshow-2021 Халқаро авиасалон доирасида Uzbekistan Airports ва Дубайнинг HAS Aviation GT компаниялари ўртасида Ўзбекистонда ҳудудий авиакомпанияни тузиш бўйича стратегияни ишлаб чиқиш бўйича шартнома имзоланди.
Ҳудудий авиакомпаниянинг тузилиши Ўзбекистондаги ишбилармонлик фаоллигини рағбатлантириш ва ички туризмни ривожлантириш учун муҳим, бу эса ўз ўрнида мамлакатнинг бир фуқароси парвозларининг ўртача сонини кўрсатадиган аҳолининг авиацион ҳаракатчанлиги коэффициентининг ошишига олиб келади, дейилади Uzbekistan Airports хабарида.
«Биз бозорда ўзбекистонликлар учун қулай нархдаги ички авиапарвозларни таклиф қилувчи авиакомпанияни тузишни мақсад қилдик. Яқин вақтларгача Ўзбекистон шаҳарларини боғловчи тўғридан-тўғри рейсларнинг мавжуд бўлмаганлиги катта муаммо эди. Самарқанддан Хоразмга бориш учун йўловчилар Тошкент орқали учишларига тўғри келарди. Бизнинг вазифамиз ички рейсларни point to hub (пойтахтдан вилоятларга) тамойили бўйича эмас, point to point (вилоятлар ўртасида) модели асосида ташкил этиш», — дея таъкидлади Uzbekistan Airports бошқарув раиси Рано Жўраева.
Янги компания 40 гача йўналишларни очиш ва 70 нафаргача йўловчиларни сиғдирадиган ҳудудий самолётларни сотиб олишни режалаштирмоқда. «Тарифлар темирйўллар чипталари билан мос бўлади. Бу ички туризм риввожланишига ҳам, истеъмолчи учун авиачиптанинг нархига ҳам яхши таъсир қилади», — дейди Рано Жўраева.
Uzbekistan Airports`нинг қўшимча қилишича, янги авиакомпания ҳудудий аэропортларни ривожлантириш учун ҳам муҳим, шунинг учун биринчи босқичда унинг бошқарув компанияси Uzbekistan Airports бўлади. Кейинчалик авиаташувчи хусусий секторга ўтказилади.
«Silk Avia ўзини Uzbekistan Airways миллий авиакомпанияга рақобатчи сифатида кўрмайди, балки ички парвозларни ташкил этишда ҳамкор сифатида иштирок этади», — дейилади Uzbekistan Airports хабарида.

Компания Uzbekistan Airports по инициативе Министерства транспорта Узбекистана создаёт региональную дочернюю авиакомпанию Silk Avia. Новый авиаперевозчик планирует начать полёты уже в следующем году, сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
Silk Avia была зарегистрирована в сентябре этого года, а в рамках Международного авиасалона Dubai Airshow-2021, который проходил с 14 по 18 ноября, Uzbekistan Airports и дубайская HAS Aviation GT подписали договор о разработке стратегии по созданию региональной авиакомпании в Узбекистане.
«Создание региональной авиакомпании важно для стимулирования деловой активности в Узбекистане и создания условий для развития внутреннего туризма, что, в свою очередь, скажется на повышении коэффициента авиационной подвижности населения, показывающего среднее количество перелетов одного жителя страны», — говорится в сообщении Uzbekistan Airports.
Председатель правления Uzbekistan Airports Рано Джураева отметила: «Мы поставили цель создать на рынке авиакомпанию, которая обеспечит для узбекистанцев внутренние авиаперевозки по доступным ценам. До недавнего времени было большой проблемой отсутствие прямых рейсов, связывающих города Узбекистана. Чтобы из Самарканда добраться до Хорезма, пассажирам приходилось лететь через Ташкент. Наша задача организовать внутренние перевозки не только по принципу point to hub (из столицы в регионы), но и по модели point to point (между регионами)».
В планах новой компании — развитие до 40 маршрутов и покупка региональных самолётов с пассажировместимостью до 70 человек. «Тарифы будут сопоставимы с железнодорожными. Это благотворно скажется и на развитии внутреннего туризма, и на конечной стоимости авиабилетов для потребителя», — отметила Рано Джураева.
Новая авиакомпания также необходима для развития региональных аэропортов, поэтому на первом этапе её создает управляющая компания Uzbekistan Airports, добавили в компании. В дальнейшем перевозчика планируется передать в частный сектор.
«Silk Avia не позиционирует себя как конкурент национального авиаперевозчика Uzbekistan Airways, а выступает партнёром по организации внутренних перевозок», — говорится в сообщении Uzbekistan Airports.