Вазирлар Маҳкамаси 17 сентябрь куни «Шаҳарсозлик ҳужжатларини экспертизадан ўтказиш тартиботларини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорни қабул қилди. Бу ҳақда Norma.uz хабар берди.
Ҳужжатга асосан, 2021 йил 1 октябрдан бошлаб шаҳарсозлик ҳужжатлари экспертизасини амалга оширишда:
• шаҳарсозлик ҳужжатлари объектларнинг хавф-хатарлар тоифаларининг таснифига мувофиқ «Шаффоф қурилиш» миллий ахборот тизими орқали кўриб чиқилади;
• давлат бюджети ва унга тенглаштирилган манбалар, давлат ва давлат ташкилотлари кафолатлари остида олинган ташқи инвестиция маблағлари ҳисобига амалга ошириладиган ишларнинг лойиҳа ҳужжатлари «Шаҳарсозлик ҳужжатлари экспертизаси» ДУК ёки унинг ҳудудий филиаллари томонидан кўриб чиқилади;
• бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштириладиган объектлар лойиҳа ҳужжатлари объектлар хавф-хатарлар тоифаларининг таснифига мувофиқ аккредитация қилинган эксперт ташкилотлари — юридик шахслар, «Шаҳарсозлик ҳужжатлари экспертизаси» ДУК ёки унинг ҳудудий филиаллари томонидан кўриб чиқилади;
• лойиҳа ҳужжатлари бўйича ижобий экспертиза хулосаси эксперт ташкилоти томонидан ахборот тизимининг «Экспертиза хулосаларининг ягона реестри»га киритилган тақдирда ҳақиқий деб тан олинади;
• эксперт ташкилотлари томонидан шаҳарсозлик ҳужжатларини экспертизадан ўтказганлик учун хизматлар ҳақини табақалаштирилган тартибда ҳисоблаш тизими жорий этилади.
Шаҳарсозлик ҳужжатлари сметасида қўлланилган ресурслар нархлари бўйича экспертиза хулосасини тайёрлашда қурилиш материалларининг жорий нархлари, машина ва механизмлар хизмати учун ўртача нархлар ҳамда ўртача иш ҳақи тўғрисидаги давлат статистика маълумотларидан фойдаланиш услубиёти ишлаб чиқилади ҳамда амалиётга татбиқ этилади.
Объектларни қуриш, реконструкция қилиш, мукаммал ва жорий таъмирлаш бўйича шаҳарсозлик ва лойиҳа ҳужжатларининг лойиҳавий ечимларини шаҳарсозлик ҳужжатларига мувофиқлиги юзасидан экспертизадан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Низом ҳужжатларни шаҳарсозлик тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари талабларига, зилзилабардошлик, муҳандислик изланишлар, энергия самарадорлиги кўрсаткичлари, ёнғинга қарши ҳамда экологик нормалар ва қоидаларга, санитария қоидалари ва нормаларига, гигиена нормативларига мувофиқлиги юзасидан экспертизадан ўтказиш тартибини ўз ичига олади.
Қуйидаги объектларининг лойиҳа ҳужжатларини экспертизадан ўтказиш мажбурий эмас:
• мавсумий ишлар учун вақтинча ва маиший бинолар;
• 300 куб метрдан ортиқ бўлмаган алоҳида қурилаётган кичик ҳажмдаги объектлар;
• икки қаватдан юқори бўлмаган (цоколни ҳисобга олмаган ҳолда), баландлиги ер юзасидан 12 метрдан ва (ёки) умумий майдони 500 квадрат метрдан ортиқ бўлмаган якка тартибдаги уй-жойлар;

Кабинет министров 17 сентября утвердил постановление «О мерах по совершенствованию порядка проведения экспертизы градостроительной документации», сообщила Norma.uz.
Согласно документу, с 1 октября при проведении экспертизы градостроительной документации:
- градостроительная документация рассматривается через национальную информационную систему «Шаффоф курилиш» («Прозрачное строительство») в соответствии с классификацией категорий опасности объектов;
- проектная документация работ, выполняемых за счет средств госбюджета и приравненных к ним источников, средств внешних инвестиций, полученных под гарантию государства и госорганизаций, рассматривается государственным предприятием «Экспертиза градостроительной документации» или его территориальными филиалами;
- проектная документация объектов, финансируемых за счет других источников, рассматривается в соответствии с категориями опасности объектов аккредитованными экспертными организациями — юридическими лицами, госпредприятием «Экспертиза градостроительной документации» или его территориальными филиалами;
- положительные заключения экспертизы по проектной документации признаются действительными в случае внесения их экспертными организациями в «Единый реестр экспертных заключений»;
- внедряется дифференцированная система расчета стоимости за услуги по проведению экспертизы градостроительной документации экспертными организациями.
Будет разработана и внедрена методика применения текущих цен на строительные материалы, средних цен на эксплуатацию машин и механизмов, а также данных статистики по средней зарплате при подготовке экспертного заключения о стоимости ресурсов, используемых в смете градостроительной документации.
Утверждено положение о порядке проведения экспертизы проектных решений градостроительной и проектной документации на соответствие градостроительной документации по строительству, реконструкции, капитальному и текущему ремонту объектов.
Положение включает в себя также порядок проведения экспертизы проектной документации юридических и физических лиц на соответствие требованиям законодательства о градостроительстве, сейсмоустойчивости, инженерным изысканиям, показателям энергоэффективности, экологическим противопожарным нормам и правилам, нормам и правилам санитарии, гигиеническим нормативам.
Экспертиза проектной документации не является обязательной для временных и бытовых помещения для сезонных работ, отдельно возводимых малогабаритных объектов объемом не более 300 кубометров, индивидуальных жилых домов этажностью не более двух этажей высотой не более 12 м и общей площадью не более 500 кв. м, а также зданий и сооружений, подлежащих ремонту.