Ушбу марказ аҳолига гематологик ва трансфузиологик ёрдам кўрсатиш, шундай касалликларнинг олдини олиш ва уларни даволаш, гематология соҳасида илмий изланишлар олиб боришга ихтисослашган. Марказда юқори дозали ва интенсив полихимиотерапия усуллари амалиётга жорий этилган. Ўткир лимфобласт лейкозларни даволашдаги янги ишланмалар натижасида беморларнинг ремиссияга чиқиши ва тўлиқ тузалиши 70−85 фоизгача етмоқда, дейилади хабарда.
Президентнинг 2020 йил 10 февралдаги қарорига асосан, 2020−2024 йилларда гематология соҳасини ривожлантириш учун 546 млрд сўмдан зиёд ва қарийб 71 млн доллар миқдорида маблағ йўналтирилиши кўзда тутилган. 2021 йилда 91 млрд сўмдан зиёд маблағ ажратилгани қайд этилган.
Маълумотга кўра, мазкур маблағлар ҳисобидан шифохоналар дори воситалари, тиб бий буюмлар, реактив ва реагентлар билан таъминланмоқда. Шунингдек, гематология хизмати моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, касалликларни эрта аниқлаш ва даволашни такомиллаштириш ишлари амалга оширилмоқда.
Шавкат Мирзиёев марказнинг шароитларини кўздан кечирди. У ерда 3 та бино бўлиб, 260 та ўринга эга. Ҳозирги кунда бу ерда 210 нафар бемор даволанмоқда. Шундан 42 нафари болалардир.
Давлат раҳбари ушбу шифохона учун янги бино барпо этиш, унда Россиянинг Д.Рогачёв номидаги тиббий тадқиқот маркази тажрибаси асосида болалар онкогемотологияси маркази ташкил қилиш бўйича кўрсатмалар берди. Айтилишича, у ерда ўзак хужайраларини донордан кўчириб ўтказиш — аллоген трансплантация йўлга қўйилади.
Фото: президент матбуот хизмати.
Президент ташриф чоғида шифохонада даволанаётган болалар ва уларнинг оналари билан суҳбатлашди.
«Гематологияда даволашни яхшилаш бўйича қарорлар қабул қилдик. Лекин, бу ишлар ҳали етарли эмас. Бугун келишимдан мақсад — сизларга янаям кўпроқ шароит яратиш, касалларни тезроқ оёққа қўйиш, даволаш кафолатини ошириш бўйича чораларни белгилаш. Сизлар ҳаммангиз — менинг фарзандларимсизлар. Ҳар куни кулиб туриб, ота-оналарингга мадад бўлишларингиз керак. Албатта тузалиб кетаман, деган интилишингиз бўлиши керак. Биз бунинг учун ҳамма шароитларни яратишга ҳаракат қиламиз», — деди Шавкат Мирзиёев.
Давлат раҳбари оналар ва болаларни Рамазон ҳайити билан табриклади.
«Кўнгилларингиз бўлинмасин. Бир ўзларингиз эмассизлар. Ҳаммамиз ҳамдардмиз. Бу соҳада имкониятларни яхшилаш учун янги марказ қурамиз. У ерда оналар учун ҳам, болаларнинг ўқиши учун ҳам шароит бўлади, даволаш ҳам ўзгаради. Энг катта ниятимиз — тезроқ даво топиб, уйга, оилангиз бағрига қайтишингиз», — деди Шавкат Мирзиёев.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 14 мая посетил Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр гематологии, сообщила пресс-служба главы государства (видео).
Центр специализируется на оказании гематологической и трансфузиологической помощи, профилактике и лечении онкогематологических заболеваний, проведении исследований в этой области.
В практику центра внедрены методы высокодозной и интенсивной полихимиотерапии. В результате применения новых разработок в лечении острого лимфобластного лейкоза ремиссия и полное выздоровление пациентов достигают 70−85%, говорится в сообщении.
Президент ознакомился с условиями центра. Он располагает тремя корпусами на 260 коек. В настоящее время здесь проходят лечение 210 пациентов, в том числе 42 ребёнка.
Глава государства побеседовал с лечащимися в центре детьми и их матерями.
«Мы приняли постановления по улучшению гематологической помощи. Но этого недостаточно. Я сегодня приехал сюда, чтобы создать для вас еще больше условий, чтобы больные побыстрее встали на ноги, сделать так, чтобы укрепить гарантии лечения. Все вы — мои дети. Ваша улыбка должна дарить счастье родителям. Живите с верой, что обязательно вылечитесь. Мы будем стараться сделать все необходимое для этого, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент поручил построить новое здание для центра, создать отдельный центр детской онкогематологии с использованием опыта российского научно-исследовательского центра имени Д. Рогачёва. В новом центре будут проводиться операции по аллогенной трансплантации — пересадке стволовых клеток.
Глава государства поздравил детей и их мам с праздником Рамазан хайит.
«Не отчаивайтесь, ибо вы не одни. Мы поддержим. Построим новый центр, чтобы улучшить возможности сферы. В нем будут условия и для матерей, и для обучения детей, изменится и лечение. Больше всего хочу, чтобы вы быстрее выздоровели и вернулись домой, к семье», — заявил он.
Постановлением президента от 10 февраля 2020 года в 2020—2024 годах на развитие гематологии намечено направить более 546 млрд сумов и почти 71 млн долларов. В этом году было выделено более 91 млрд сумов, отметила пресс-служба президента.
В начале апреля Шавкат Мирзиёев поручил построить центры гемодиализа на основе государственно-частного партнёрства В Каракалпакстане, Хорезме и Ташкенте, а также центры онкологии и радиологии в Самарканде и Фергане. Министерству здравоохранения было поручено обеспечить 170 районных и городских медицинских объединений компьютерными томографами.