Президент Шавкат Мирзиёев Самарқанд туманида барпо этилаётган туризм маркази қурилишини кўздан кечирди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Ушбу мажмуа Самарқанд туманидаги эшкак эшиш канали бўйида, 212 гектар майдонда қурилмоқда. Лойиҳага кўра, бу ерда 10 та иншоот, жумладан, конгресс холл, меҳмонхоналар, дам олиш масканлари бўлади.
Айни пайтда конгресс холл, «Абадий шаҳар» карвон саройи ва 8 та меҳмонхона бунёд этилмоқда. Меҳмонхоналарнинг иккитаси 22 қаватли, беш юлдузли, қолганлари тўрт юлдузли бўлади.
Маълум қилинишича, Самарқандда меҳмонхоналар кўп бўлишига қарамай, сайёҳлар кўп келганда ўринлар етишмай қолади. Масалан, 2019 йилда шаҳардаги барча отеллар банд бўлган.
Қурилаётган марказ туристик хабга айланади. Бу ерда халқаро анжуманлар ўтказиш учун ҳам кенг шароит бўлади. Уни 2022 йилда фойдаланишга топшириш мўлжалланган.
Президентга мазкур янги сайёҳлик маркази имкониятлари, туристларга кўрсатиладиган хизматлар ҳақида маълумот берилди. Давлат раҳбари марказ бошқарувини самарали ташкил этиш, туризм соҳасида мутахассислар тайёрлаш бўйича топшириқлар берди.
Шу ерда Самарқанднинг туризм инфратузилмасини ривожлантириш лойиҳалари тақдимот қилинди.
Самарқанд шаҳрида илк бор гастрономик кўча, Самарқанд тумани «Конигил» маҳалла фуқаролар йиғинида Ўзбекистонда биринчи туризм қишлоғи ташкил этилди. Давлат раҳбари мазкур туристик марказни шаҳар билан боғлайдиган йўл ўтказгични бориб кўрди, Уста Умар Жўрақулов ва Афросиёб кўчаларида амалга оширилаётган ободонлаштириш ишларини кўздан кечирди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил строительство туристического центра в Самаркандском районе, сообщила пресс-служба главы государства.
Комплекс возводится на территории в 212 га на побережье гребного канала. Согласно проекту, здесь будет 10 объектов, в том числе конгресс-холл, гостиницы и зоны отдыха. Сейчас идёт строительство конгресс-холла, караван-сарая «Вечный город» и восьми гостиниц. Две 22-этажные гостиницы будут пятизвёздочными, остальные — четырёхзвёздочными.
«Строящийся центр станет туристическим хабом. Здесь также будут необходимые условия для проведения международных мероприятий. Центр планируется ввести в эксплуатацию в 2022 году», — говорится в сообщении.
Президенту представили информацию о возможностях нового туристического центра и услугах, которые будут предоставляться гостям. Здесь же состоялась презентация проектов по развитию инфраструктуры туризма в Самарканде.
Шавкат Мирзиёев также осмотрел путепровод, связывающий туристический центр с городом, благоустроительную работу, проводимую на улицах Уста Умара Журакулова и Афросиаб.
Проект туристического центра на территории гребного канала в Самаркандском районе был презентован президенту летом прошлого года. Изначально под комплекс планировалось выделить 360 га земли.