2020 йилнинг январь-июнь ойлари мобайнида маъмурий судлар томонидан оммавий-ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиқадиган 6871 та низоли иш кўриб чиқилди. Бунинг натижасида 4 820 та фуқаро ва юридик шахсларнинг ҳуқуқлари тикланди, дея хабар берди Олий суд матбуот хизмати.
Қайд этилишича ҳисоботда маъмурий судлар томонидан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексида кўзда тутилган ҳуқуқбузарликлар бўйича 183137 нафар шахсга нисбатан 149684 та иш кўриб чиқилди. Жумладан, 120484 нафар шахсга нисбатан жарима, махсус ҳуқуқдан маҳрум этиш, маъмурий қамоққа олиш ва Ўзбекистон ҳудудидан чиқариб юбориш каби маъмурий жазолар қўлланилди.
Таҳлилларга кўра, муайян даврда маъмурий судлар томонидан кўрилган ишларнинг аксариятини автомобиль транспортида йўловчилар ташиш фаолияти билан лицензиясиз шуғулланиш, солиқ солинадиган объектларнинг ҳисобини олиб бормаслик ёки касса операцияларини юритиш тартибини, шунингдек тўлов интизомини бузиш, ҳақорат қилиш, майда безорилик, транспорт воситаларини маст ҳолда бошқариш, енгил тан жароҳати етказиш, оз миқдорда талон-торож қилиш, йўл ҳаракати қоидаларида назарда тутилган ҳужжатлари бўлмаган шахсларнинг транспорт воситаларини бошқариши, ички ишлар органлари ходимининг қонуний талабларини бажармаслик билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлар ташкил этади.
Ярим йиллик ҳисоботда таъкидланишича, транспорт воситаларини маст ҳолда бошқариш ҳамда транспорт воситалари ҳайдовчиларининг ва йўл ҳаракати бошқа иштирокчиларининг мастлиги ёки маст эмаслигини аниқлаш учун текширувдан ўтишдан бўйин товлаши билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлар бўйича 8850 нафар шахсга нисбатан 8 727 та иш кўриб тамомланган. Шундан 8 555 нафар шахсга нисбатан жарима, транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум этиш ва маъмурий қамоққа олиш каби маъмурий жазолар қўлланилди.
Транспорт воситалари ҳайдовчиларининг йўл ҳаракати қоидаларини бузиши жабрланувчига енгил тан жароҳати ёки анча миқдорда моддий зарар етказилишига олиб келиши билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлар бўйича 1971 нафар шахсга нисбатан 1968 та иш кўриб тамомланди. Шундан 1738 нафар шахсга нисбатан жарима жазоси қўлланилди, жарима жазоси билан бирга 1499 нафар шахс эса транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум қилингани маълум қилинади.
Хисоботга кўра, маъмурий судлар томонидан 47510 та иш, яъни барча ишларнинг 26,8 фоизи сайёр суд мажлисларида кўриб чиқилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Олий суди Маъмурий ишлар бўйича судлов ҳайъати томонидан назорат тартибида 2740 та шикоят ва протестлар кўриб чиқилди, шундан 336 таси иш материаллари асосида ўрганилиб, қуйи судлар томонидан чиқарилган қарорларнинг 198 таси бекор қилинди ва 28 таси ўзгартирилди.

За первое полугодие административные суды рассмотрели 6871 спорное дело, вытекающее из публично-правовых отношений. В результате восстановлены права 4820 граждан и юридических лиц, сообщила пресс-служба Верховного суда Узбекистана.
Кроме того, административные суды рассмотрели 149684 дела о правонарушениях, предусмотренных Кодексом об административной ответственности, в отношении 183137 лиц . При этом в отношении 120484 лиц применены административные взыскания в виде штрафа, лишения специального права, административного ареста и выдворения за пределы страны.
Больше всего рассмотрено дел о перевозке пассажиров автотранспортом без лицензии, отсутствии учета объектов налогообложения или нарушении порядка ведения кассовых операций, а также платежной дисциплины, оскорблении, мелком хулиганстве, управлении транспортными средствами в состоянии опьянения, причинении легкого телесного повреждения, мелком хищении, управлении транспортными средствами без документов и невыполнении законных требований работника органов внутренних дел.
В частности, в отношении 8850 лиц рассмотрены 8727 дел о правонарушениях, связанных с управлением транспортом в состоянии опьянения и уклонением водителей от прохождения освидетельствования на состояние опьянения. Из них в отношении 8555 лиц применены административные взыскания в виде штрафа, лишения права управления транспортными средствами и административного ареста.
В отношении 1971 лица рассмотрены 1968 дел о правонарушениях, связанных с нарушением водителями Правил дорожного движения, повлекшим причинение потерпевшему легкого телесного повреждения либо существенного материального ущерба. Из них в отношении 1738 лиц применено административное взыскание в виде штрафа, а 1499 лиц дополнительно вместе со штрафом лишены права управления транспором.
Почти 27% всех дел, или 47510, рассмотрено административными судами в ходе выездных заседаний.
Судебная коллегия по административным делам Верховного суда в надзорном порядке рассмотрела 2740 жалоб и протестов, из них 336 изучены на основе материалов дел. Отменено 198 и изменено 28 решений нижестоящих судов.