Ўзбекистонда 2020 йилнинг биринчи чорагида ишсизлик даражаси 9,4 фоизни ташкил қилди. Бу ҳақда молия вазири ўринбосари Дилшод Султонов ўзининг 2019 йилдаги Давлат бюджетининг ижроси юзасидан ЎзЛиДеП фракциясига берган ҳисоботида маълум қилди.
Ҳисоботга кўра, 2020 йилнинг январь-март ойларида энг юқори ишсизлик даражаси 9,8 фоиз билан Самарқанд ва Сурхондарё вилоятларида, 9,7 фоиз билан Жиззах, Қашқадарё, Сирдарё ва Фарғона вилоятларида қайд этилган. Ишсизлик бўйича энг паст кўрсаткич эса Тошкент шаҳрида (7,8 фоиз) аниқланган. Ишга жойлаштиришга муҳтож меҳнат билан банд бўлмаган аҳоли (ишсизлар) сони 1,399 млн кишини ташкил этган.
Маълумот учун, Ўзбекистонда ишсизлик даражаси 2019 йилнинг I чорагида ҳам 9,4 фоизни ташкил этган эди. Худди шунингдек, ишга жойлаштиришга муҳтож меҳнат билан банд бўлмаган аҳоли (ишсизлар) сони ҳам 1,4 млн нафарга (1,391 млн) етган.

Уровень безработицы в Узбекистане по итогам I квартала составил 9,4%. Об этом говорилось на заседании фракции Либерально-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса 26 мая, сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
Самый высокий уровень безработицы — 9,8% — зарегистрирован в Самаркандской и Сурхандарьинской областях, 9,7% — в Джизакской, Кашкадарьинской, Сырдарьинской и Ферганской областях, самый низкий показатель — 7,8% — в Ташкенте. Число граждан, нуждающихся в трудоустройстве, составило 1,399 миллиона человек.
Отметим, что в I квартале 2019 года уровень безработицы также составлял 9,4%. Количество нуждающегося в трудоустройстве населения тоже было близко к нынешним значениям — 1,391 миллиона человек.