«Ижтимоий фикр» республика жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази ўтказган телефон сўровлари давомида 54 фоиз респондентлар мамлакатда коронавирус билан касалланганлар аниқлангач, асосий озиқ-овқат маҳсулотлари нархлари ошган, деб ҳисобламоқда. 38 фоизи нархлар ошмаган, деб жавоб берган. Сўров якунлари марказ томонидан «Газета.uz»га хабар қилинди.
Сўров 16 мартдан 20 мартгача ўтказилган. Унда мамлакатнинг барча минтақаларида яшовчи, 18 ва ундан катта ёшдаги эркаклар ва аёллар, ёшлар ва катталар иштирок этди. Марказ респондентларнинг аниқ сонини маълум қилмади.
Минтақавий кесимда асосий озиқ-овқат маҳсулотларининг нархи бўйича фуқароларнинг фикрлари ҳар хил бўлди. Бухоро ва Андижон вилоятларида яшовчи ҳар иккинчи респондент ва Наманган вилоятида яшовчи фуқароларнинг 47,3 фоизи кейинги пайтда асосий озиқ-овқат маҳсулотларининг нархи ошди, деб ҳисоблайди. Навоий ва Сурхондарё вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрида телефон сўрови озиқ-овқат маҳсулотлари нарх-навосининг ошганлиги ҳақида фикр билдирган фуқаролар сонининг энг паст кўрсаткичини аниқлади.
Сўров фуқароларнинг коронавирус инфекцияси юқишидан ҳимояланиш йўллари ҳақидаги хабардорлик даражасини аниқлади. 42,1 фоиз фуқароларнинг фикрича, коронавирусни юқтирмаслик ва касаллик профилактикасининг асосий йўли шахсий гигиена қоидаларига риоя қилишдир, ҳар учинчи респондент тиббий ниқоблар касалликни юқтирмасликка ёрдам беришига ишонади. 15,9 фоиз иштирокчилар одамлар гавжум жойларга боришдан чекланиш керак, деб ҳисоблайди. Шунингдек, телефон сўрови давомида респондентлар коронавирусга қарши курашда халқ табобати, эфир мойлари ва тўғри овқатланиш ёрдам бериши ҳақидаги фикрни билдирдилар.
Шунингдек, фуқароларнинг кўпчилиги — 88 фоизи — коронавирусдан ўзини ва яқинларини ҳимоя қилиш учун зарур шахсий ҳимоя воситалари (тиббий ниқоблар)га эгадирлар. 4,3 фоиз сўров қатнашчилари уларни ҳали сотиб олишолмаган, 6,3 фоиз респондентлар эса бу ишни энди қилишмоқчи.

54% участников телефонного опроса Республиканского центра изучения общественного мнения (РЦИОМ) «Ижтимоий фикр» считают, что стоимость на основные продукты питания выросла из-за того, что в стране были выявлены заболевшие коронавирусом. 38% считают, что роста цен не произошло, сообщили «Газете.uz» в центре.
Опрос проводился с 16 по 20 марта. В нем приняли участие граждане, проживающие во всех регионах страны в возрасте от 18 лет и старше, мужчины и женщины, молодежь и люди старшего возраста. Точное количество участников в РЦИОМ не уточнили.
В региональном разрезе мнения граждан о ценах на продукты питания разделились. Так, рост цен отмечают 52,4% респондентов из Бухарской области, 51,7% — из Андижанской области, 47,3% — Наманганской области, 47% — Самаркандской области. В Навоийской, Сурхандарьинской областях и Ташкенте самые низкие показатели числа граждан, которые наблюдает повышение стоимости продуктов питания.
По мнению 42,1% опрошенных, основным способом защиты от коронавируса является соблюдение средств личной гигиены. Каждый третий убежден, что не заболеть поможет использование медицинской маски, 15,9% — что необходимо воздержаться от посещения мест большого скопления людей. Во время опроса респонденты также высказывали мнения, что противостоять инфекции помогут народная медицина, эфирные масла и правильное питание.
Опрос показал, что большинство граждан (88%) имеют необходимые средства личной гигиены (медицинские маски) для защиты себя и своих близких от коронавируса. 4,3% участникам опроса не удалось их приобрести, а 6,3% респондентов только собираются это сделать.
36,9% опрошенных смогли купить маски в аптеках, а 21,1% — нет. 9,6% респондентов не нашли масок в аптеке и шьют их сами, 13,6% — не ходили в аптеки и шьют маски самостоятельно. 2,6% участников опроса не используют масок.