Тошкентнинг Самарқанд дарвоза кўчасидаги ижодкор яшаган хонадонда Абдулла Қодирий уй-музейи очилди, дея хабар қилди ЎзА.
Бу ерда ҳайкалтарош Баҳром Норбоев ижодига мансуб ёзувчининг ҳайкали ўрнатилди. Унда Абдулла Қодирийнинг бир қўлида китоб ушлаган ҳолда ўтиргани тасвирланган.
Фото: Маданият вазирлиги.
27 декабрь куни бўлиб ўтган очилиш маросимида президент маслаҳатчиси, ёзувчи Хайриддин Султонов, Ўзбекистон Ёувчилар уюшмаси раиси, шоир Сирожиддин Саййид, рассом Алишер мирзиаев, Абдулла Қодирийнинг эвараси Маҳзуна Қодирий ва бошқалар иштирок этди.
26 декабрь куни пойтахтдаги Абдулла Қодирий номидаги боғда унинг номидаги ижод мактаби ва ёзувчи музейи очилган эди. Боққа кириш жойида эса адибнинг ҳайкали ўрнатилди.
Аввалроқ Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчихонасида Абдулла Қодирийнинг инглиз тилига таржима қилинган «Ўтган кунлар» романининг тақдимоти бўлиб ўтди, деб хабар қилди «Дунё» АА. Таржима америкалик олим, АҚШ ҳарбий-денгиз академияси Минтақавий тадқиқотлар марказининг собиқ директори Марк Риз томонидан амалга оширилган.
Фото: «Дунё» АА.
Романни таржима қилиш ўн беш йилдан кўпроқ вақт давом этди. Китобни нашр этиш жараёни Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчихонаси, юртдошларимиз ва ўзбекистонлик мутахассисларнинг фаол кўмаги билан сезиларли даражада тезлашди. Асарнинг таржимаси 2019 йил декабрь ойида сотувга чиқарилди ва китобхонлар томонидан илиқ кутиб олинди. Таржима сифат кўрсаткичлари бўйича «беш юлдузли» рейтингга эга.

Музей Абдуллы Кадыри открылся в доме, в котором жил писатель, по улице Самарканд Дарвоза в Шайхантахурском районе Ташкента, сообщает УзА.
Здесь также установлен памятник литератору работы скульптора Бахрома Норбоева. Писатель изображен в глубокой задумчивости, держащим в одной руке книгу.
Фото: Министерство культуры.
Открытие, прошедшее 27 декабря, посетили советник президента, писатель Хайриддин Султанов, председатель Союза писателей Узбекистана, поэт Сирожиддин Саййид, художник Алишер Мирзаев, правнучка Абдуллы Кадыри Махзуна Кадыри и другие.
26 декабря рядом со столичным парком, названным в честь романиста, открылись школа творчества имени Абдуллы Кадыри и музей писателя. У входа в парке также установлен памятник литератору.
Ранее в посольстве Узбекистана в США состоялась презентация романа Абдулла Кадыри «Минувшие дни», переведенного на английский язык, сообщает ИА «Дунё». Автором перевода стал американский ученый, бывший директор Центра региональных исследований Военно-морской академии США Марк Риз.
Фото: ИА «Дунё».
Работа над переводом романа длилась более 15 лет. Книга включает более 400 разъяснений различных терминов и фразеологизмов, использованных Кадыри, комментариев к особенностям культуры, традиций и обычаев, быта узбекского народа периода первой половины XIX века.
В этом году в Узбекистане проходят памятные мероприятия, посвященные 125-летию со дня рождения Абдуллы Кадыри. Накануне 10 национальных телеканалов впервые провели акцию по показу полной версии фильма «Минувшие дни», снятого по одноименному роману.