Марказий Осиёда қашшоқлик даражаси қисқаришда давом этмоқда, бироқ унинг суръатлари секинлашмоқда, дея хабар қилди Жаҳон банки матбуот хизмати «Газета.uz»га. Янги маълумотлар 17 октбярь — Қашшоқликка қарши кураш халқаро куни муносабати билан эълон қилинди.
«Ижобий ҳолат сифатида Марказий Осиёда қашшоқликнинг қисқариши соҳасидаги ўсишни қайд этиш жоиз, — дея изоҳ берди Жаҳон банкининг Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Лилия Бурунчук. — Шу билан биргаликда, ушбу жараён бугун аввалгига қараганда анча секин кечмоқда. Шунинг учун барқарор ва инклюзив ўсишни таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар минтақа давлатларининг устувор вазифалардан бири бўлиши лозим».
2000-йиллардан бошлаб Марказий Осиёдаги барча давлатлар қашшоқликнинг қисқаришида сезиларли ўсишни намоён этди, бироқ унинг катта қисми аввалги ўн йилликнинг биринчи йилларига тўғри келди. Таҳлилчиларнинг фикрича, ўсишнинг секинлашуви қатор иқтисодий чақириқларда ҳамда аҳолининг ижтимоий заиф қатламларини иш ва меҳнатга муносиб ҳақ билан таъминлашда акс этмоқда. Минтақадаги ёшлар ва аёллар ишсизлик ёки паст ойлик иш ҳақидан кўпроқ азият чекишмоқда.
Жаҳон банки маълумотларига кўра, 2018 йилда Ўзбекистонда 15−24 ёшдаги аёллар ўртасидаги ишсизлик 25 фоиз, худди шу ёшдаги эркаклар ўртасида эса 13 фоизни ташкил этди. Қирғизистонда 15−28 ёшдаги аёллар ўртасидаги ишсизлик 15 фоиз, худди шу ёшдаги эркаклар ўртасида эса 9 фоизни ташкил этди.
Марказий Осиёда ишсизлик асосан катта шаҳарлар билан яқин алоқаси бўлмаган қишлоқ жойларида кенг тарқалган. Қирғизистон ва Тожикистоннинг айрим туманларида бу кўрсаткич 40 фоиздан кўпроққа етган.
Вазият таҳлиллари МОда ўрта синф Нур-Султон, Олма Ота, Тошкент каби бир нечта йирик шаҳарлар ва улар атрофида кўпроқ, Душанбе ва Бишкекда пастроқ даражада. Бунда аксарият одамлар уларда яшаш қимматлиги боис ушбу шаҳарларга кўчиб ўта олмайди.
Хусусан, Тошкентда яшаш нархлари мамлакат бўйлаб ўртача кўрсаткичдан 550 фоиз баландроқ, Олма Отада эса 240 фоиз, Нур-Султонда — 190 фоизни юқорироқни ташкил этмоқда. Маҳаллий даромадлар нуқтаи назаридан ушбу шаҳарларда турар жойлар дунёнинг Сан-Франциско, Сидней ва Ванкувер каби мегаполисга қараганда қимматроқ, дея қайд этди ЖБ.
Жаҳон банки аҳолининг заиф қатламлари учун иш ўринларини очиш ва ойлик иш ҳақлари ўсишини рағбатлантириш, ички миграция учун ҳуқуқий чекловларни олиб ташлаш, арзон турар жойлар билан таъминлашни тавсия қилмоқда.

Уровень бедности в Центральной Азии продолжает сокращаться, но темпы его снижения замедляются, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Всемирного банка. Новые данные опубликованы к Международному дню борьбы за ликвидацию нищеты — 17 октября.
«В качестве позитивного момента, следует отметить, что прогресс в области сокращения бедности в Центральной Азии продолжается, — прокомментировала данные региональный директор Всемирного банка по Центральной Азии Лилия Бурунчук. — Вместе с тем, этот процесс сегодня происходит гораздо медленнее, чем ранее. Поэтому одной из приоритетных задач в странах региона должны стать дополнительные усилия по обеспечению устойчивого и инклюзивного роста».
Начиная с 2000-х годов все страны ЦА продемонстрировали значительный прогресс в сокращении бедности, но его большая часть была достигнута в первые годы предыдущего десятилетия, отмечает ВБ. Замедление темпов, по мнению аналитиков, отражает ряд экономических вызовов, а также указывает на трудности в обеспечении занятости и достойной оплаты труда для социально уязвимых слоев населения. Молодежь и женщины в регионе больше всего страдают от безработицы или низкой заработной платы.
По данным банка, в 2018 году безработица в Узбекистане среди женщин в возрасте 15−24 лет составляла более 25%, среди мужчин той же возрастной категории — 13%. В Кыргызстане безработными были 15% женщин в возрасте 15−28 лет, а среди мужчин той же возрастной категории этот показатель составил 9%.
Из карт бедности стран ЦА следует, что она преимущественно сосредоточена в сельской местности, где отсутствует тесная связь с большими городами. Это особенно актуально для наиболее отдаленных районов Таджикистана и Кыргызстана, где уровень бедности достигает более 40%.
Анализ ситуации также показывают, что средний класс в ЦА почти полностью сосредоточен в нескольких крупных городах и вокруг них, включая Нур-Султан, Алматы, Ташкент, в меньшей степени Душанбе и Бишкек. При этом большинство людей не могут позволить себе переехать в эти города из-за высокой стоимости жизни в них.
Так, стоимость жизни в Ташкенте выше на 550%, чем в среднем по стране, в Алматы — на 240%, в Нур-Султане — на 190%. С точки зрения местных доходов, жилье в этих городах более недоступно, чем в некоторых из самых дорогих мегаполисов мира, в том числе в Сан-Франциско, Сиднее и Ванкувере, отмечает ВБ.
Некоторые из решений, рекомендуемые экспертами банка, — создание рабочих мест для уязвимых слоев населения и стимулирование роста заработной платы, снятие правовых ограничений на внутреннюю миграцию, обеспечение доступности жилья в растущих и процветающих районах.