Facebook`да Shabnam Olloshkurova номи остида фаолият олиб борувчи блогер ва инглиз тили ўқитувчиси Нафосат Оллашукурова суд қарори билан Хоразм вилояти руҳий асаб касалликлар диспансерига жойлаштирилди. Бу ҳақда Ўзбекистон Бош прокуратураси матбуот хизмати хабар қилди.
23 сентябрь куни Хоразм вилояти ички ишлар органлари томонидан ички ишлар вазири қабулига кириш учун Тошкентга пиёда йўлга чиққан шоир ва журналист Маҳмуд Раджапов, унинг яқин қариндошлари ҳамда Нафосат Оллашукуровага нисбатан маъмурий иш қўзғатилган.
Худди шу куни Урганч шаҳар маъмурий суди Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183 (майда безорилик), 194 (ички ишлар органлари ходимининг қонуний талабларини бажармаслик), 195 (ички ишлар органлари ходимларининг ўз хизмат бурчларини бажаришларига қаршилик кўрсатиш) ва 202- (рухсат этилмаган йиғилишлар, митинглар, кўча юришлари ва намойишлар ўтказиш учун шароитлар яратиш) моддалари билан 10 суткадан маъмурий қамоқ жазоси тайинланган. Маҳмуд Ражабов ҳам худди шу муддатга қамоққа олинди.
Бош прокуратуранинг хабар қилишича, 26 сентябрда Нафосат Оллашукурова маъмурий қамоқ жазосини ўтаётган пайтида руҳиятида ўзгаришлар сезилганлиги учун тез тиббий ёрдам чақиртирилган. Психиатрнинг тавсияси билан у Хоразм вилоят руҳий асаб касалликлари диспансерида кўрикдан ўтказиш учун олиб кетилган.
Вилоят руҳий асаб касалликлар диспансери фуқаролик ишлари бўйича Урганч туманлараро судига мурожаат қилиб, фуқаро Нафосат Оллашукурова руҳиятида ўзгаришлар содир бўлаётгани, унда «Психоподобний синдром, поронаялный синдром» касаллиги аломатлари кузатилгани қайд этилади.
Хабарда таъкидланишича, у ўзи ёки атрофдагилар учун бевосита хавф туғдириши мумкин. Унинг ночорлиги, асосий ҳаётий эҳтиёжларини мустақил равишда қондиришга лаёқатсизлиги сабабли, психиатрия муассасасига жойлаштириш сўралган.
Фуқаролик ишлари бўйича Урганч туманлараро судининг 30 сентябрда ҳал қилув қарорига асосан, фуқаро Нафосат Оллашукурова ғайриихтиёрий тартибда Хоразм вилоят руҳий асаб касалликлари диспансерига юборилган. Ҳозирда Нафосат Оллашукурова Хоразм вилоят руҳий асаб касалликлари диспансерида даволанмоқда, дея қайд этди Бош прокуратура.
Нафосат Оллашукурова ўзининг инглиз тили ўқитувчиси бўлиб ишлаши ҳақида ёзган. У ўз саҳифасида давлат хизматчилари ҳаракатларидан норозилигини билдириб, аҳолини амалдорларнинг, жумладан Қашқадарё, Хоразм ва Фарғона вилоятларида хусусий мулкларнинг ноқонуний бузилиши вақтидаги ҳаракатларидан ҳимоялаш бўйича бирлашма ва орган ташкил этишни таклиф этди.
Нафосат Оллашукурова сўнгги марта Маҳмуд Ражаб ва қариндошларининг пиёда юришини жонли эфирда эълон қилди. Улар ички ишлар вазири билан учрашиш ҳамда унга қарши қўзғатилган жиноят ишини тўхтатиш, шунингдек ички ишлар ходимлари томонидан босим ўтказилаётганидан шикоят қилиш учун 22 сентябрь куни Тошкентга йўл олган эди.
Ёзувлардан кўриниб турибдики, Маҳмуд Ражабов бошчилигидаги гуруҳ Гурландан Урганчгача масофани пиёда босиб ўтади. Юриш вақтида Хоразм вилоят ИИБ бошлиғи, Урганч ҳокими ва бошқа мансабдор шахслар улар билан учрашишга чиқди. Ёзув унга номаълум шахс ҳужум қилганидан сўнг узилади.
Нафосат Оллашукурованинг отаси Болтабой Оллашукуров ОАВга қизининг ҳеч қачон руҳий касалликлардан азият чекмаганини маълум қилди.

Блогер и учитель английского языка Нафосат Оллашукурова, пишущая в Facebook под именем Shabnam Olloshkurova, решением суда направлена в Хорезмский областной психоневрологический диспансер. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры Узбекистана.
23 сентября органы внутренних дел Хорезмской области возбудили дело об административном правонарушении в отношении журналиста и поэта Махмуда Раджабова и его родственников, отправившихся пешком на прием к министру внутренних дел в Ташкент, а также Нафосат Оллашукуровой,
В этот же день Ургенчский городской административный суд вынес решение об административном аресте Нафосат Оллашукуровой на 10 суток по статьям 183 (мелкое хулиганство), 194 (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел), 195 (противодействие выполнению служебного долга сотрудниками органов внутренних дел) и 202 (создание условий для проведения несанкционированных собраний, митингов, уличных шествий и демонстраций) Кодекса об административном ответственности. На такой же срок был арестован и Махмуд Раджабов (по истечении 10 дней он был освобожден).
Как сообщили в Генпрокуратуре, 26 сентября, во время отбытия административного ареста, у Нафосат Оллашукуровой были замечены «психологические изменения», в связи с чем для нее была вызвана скорая помощь. По рекомендации психиатра ее увезли в Хорезмский областной психоневрологический диспансер для медицинского обследования.
Впоследствии психоневрологический диспансер обратился в Ургенчский межрайонный суд по гражданским делам, чтобы получить разрешение на размещение Нафосат Оллашукуровой, у которой «наблюдаются психическое расстройство, признаки психопатоподобного синдрома, паранойяльного синдрома».
В сообщении отмечается, что она «беспомощна, то есть неспособна самостоятельно удовлетворять основные жизненные потребности, а также представляет угрозу для себя или окружающих».
30 сентября Ургенчский межрайонный суд по гражданским делам окончательным решением направил Нафосат Оллашукурову в Хорезмский областной психоневрологический диспансер в принудительном порядке. Сейчас она получает лечение, отметили в Генпрокуратуре.
Нафосат Оллашукурова о себе сообщала, что работает учителем английского языка. На своей странице она выражала недовольство действиями государственных служащих, предлагала объединиться и создать орган по защите населения от действий чиновников, в частности, во время незаконных сносов частной собственности в Кашкадарьинской, Хорезмской и Ферганской областях.
В последних публикациях Нафосат Оллашукурова в прямом эфире освещала пеший поход Махмуда Раджабова и его родственников. Они отправились в Ташкент 22 сентября, чтобы встретиться с министром внутренних дел Пулатом Бабаджановым и добиться прекращения возбужденного против него уголовного дела, а также пожаловаться на давление со стороны сотрудников внутренних дел.
На записях видно, что колонна во главе с Махмудом Раджабовым дошла из Гурлена до Ургенча. Во время похода на встречу с ними вышли начальник УВД Хорезмской области, хоким Ургенча и другие должностные лица. Записи обрываются после нападения на них неизвестных лиц.
Отец Нафосат Оллашукуровой Болтабой Оллашукуров заявил СМИ, что его дочь никогда не страдала психическими заболеваниями.