Алишер Хабибуллаевич Абдуалиев Ўзбекистон инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари этиб тайинланди, дея хабар қилди «Газета.uz"нинг ҳукуматдаги ахборот манбаси. Тайинловга қадар — январдан — у ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари лавозимида фаолият кўрсатиб келаётган эди.
Алишер Абдуалиев (1965 й. т.) Тошкент давлат университетининг фалсафа-иқтисодиёт факультетини (1989) ва Ўзбекистон Миллий университетининг ҳуқуқшунослик факультетини (2005) тамомлаган.
Турли йилларда у Ташқи иқтисодий алоқалар вазирлиги, Ташқи иқтисодий фаолиятни мувофиқлаштириш департаменти, Вазирлар Маҳкамасининг Ташқи иқтисодий алоқалар масалалари бўйича йиғма ҳисобот-таҳлил департаменти ҳамда Иқтисодиёт ва ташқи иқтисодий алоқалар масалалари бўйича йиғма ахборот-таҳлил департаментларида фаолият кўрсатган.
Бундан ташқари, Вазирлар Маҳкамасининг Ҳуқуқий экспертиза ва халқаро шартномалар бошқармаси бўлим бошлиғи (2008−2012) ҳамда Ўзбекистоннинг Хитойдаги элчиси лавозимларида меҳнат қилган.

Алишер Хабибуллаевич Абдуалиев назначен первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана, сообщили «Газете.uz» источники в правительстве. До назначения — с января — он работал заместителем министра иностранных дел.
Алишер Абдуалиев (1965 г. р.) окончил философско-экономический факультет Ташкентского государственного университета (1989) и юридический факультет Национального университета Узбекистана (2005).
В разные годы он работал в Министерстве внешних экономических связей, Департаменте по координации внешнеэкономической деятельности, Информационно-аналитическом департаменте по вопросам внешнеэкономических связей и Сводном информационно-аналитическом департаменте по вопросам экономики и внешнеэкономических связей Кабинета Министров.
Кроме того, возглавлял отдел Управления правовой экспертизы и международных договоров Кабмина (2008−2012) и работал послом Узбекистана в Киеве (2012−2019).