10 сентябрдан GM Uzbekistan Captiva русумли автомобилларни етказиб беришга шартнома олишга аризаларни рўйхатга олишни тўхтатади, дея хабар қилди компания матбуот хизмати.
Қарор General Motors корпорациясининг моделлар сафини янгилаш бўйича глобал стратегиясига мувофиқ қабул қилинди.
«GM Uzbekistan» АЖ диллерлик корхоналари билан биргаликда «Chevrolet Captiva» русумидаги автомобилларга тузилган шартномалар учун истеъмолчилар олдида ўзининг мажбуриятларини йил охиригача тўлиқ етказиб берилишини таъминлайди", — дейилади хабарда.
Captiva модели Ўзбекистон бозорига 2007 йилда кириб келган. Илк бор Captiva автомобилини Ўзбекистонда йирик тармоқли йиғиш 2007 йилнинг октябрь ойидан бошланган. 2011 йилнинг сентябрь ва 2017 йилнинг февраль ойларида автомобилнинг янгиланган модели чиқарилган.
Июнда «Ўзавтосаноат» собиқ бошқаруви раиси Умиджон Салимов (ҳозирда — раис ўринбосари — таҳр.) Captiva кроссовери йил сўнгига қадар ишлаб чиқаришдан олинишини маълум қилган эди. Шунингдек, аввалроқ 2018 йилда унинг ўрнига Tracker йўлтанламасини серияли ишлаб чиқариш бошланиши ҳақида хабар берилди.

С 10 сентября GM Uzbekistan прекращает регистрацию заявок на получение договоров на поставку автомобилей марки Captiva, сообщила пресс-служба компании.
Решение принято в соответствии с глобальной стратегией корпорации General Motors по обновлению модельного ряда.
«GM Uzbekistan совместно с дилерскими предприятиями обеспечит выполнение своих обязательств перед покупателями. Поставка автомобилей Captiva конечным покупателям, ранее заключившим договора, будет выполнена в полном объеме до конца 2018 года», — говорится в сообщении.
Модель Captiva вышла на рынок Узбекистана в 2007 году. Впервые крупноблочная сборка автомобиля началась в октябре 2007 года, а в сентябре 2011 года и в феврале 2017 года — производилось обновление модели.
В июне бывший председатель правления «Узавтосаноат» Умиджан Салимов (ныне заместитель председателя — ред.) сообщал, что кроссовер Captiva будет снят с производства до конца года. «Сейчас готовится замена Captiva. Модель подходит к завершению своего жизненного цикла», — отмечал он.
Ранее также сообщалось, что до конца 2018 года вместо Captiva начнется серийное производство кроссовера Tracker.