Наманганда Hyundai русумли юк кўтариш сиғими 1 тоннадан 50 тоннагача бўлган юк автомобиллари ва ўлчами 9−12 метрли шаҳар ичида қатновчи, шаҳарлараро ҳамда сайёҳлик русумидаги автобуслар ва махсус транспорт воситалари йиғиш ишлари бажарилади. Бу ҳақда ЎзА хабар қилди.
Лойиҳа тақдимоти Evergreen Motors Group компанияси (Корея Республикаси) президенти Ким Чанг Кённинг Наманган вилояти ҳокими Хайрулло Бозоров билан учрашуви доирасида ўтказилди.
Дастлаб, кунига 8−20 ва йилига 1000 та автомобиль ишлаб чиқарилади. Уч йил ичида бу кўрсаткич 3 мингтага етказилади, яъни мингта автобус ва 2 мингта юк машинаси ишлаб чиқарилади. Аввалига эҳтиёт қисмлар Корея Республикасидан келтирилса, маҳаллийлаштириш дастури асосида уч йил мобайнида эҳтиёт қисмларни босқичма-босқич шу ернинг ўзида ишлаб чиқариш ўзлаштирилади.
Лойиҳа ишга туширилиши билан 1000 га яқин иш ўрни яратилса, келажакда бу кўлам 6 мингтага етказилиши режалаштирилмоқда.
Делегация аъзолари автомобиль заводи қурилиши учун тавсия қилинаётган майдонлар ва у ердаги шароитлар билан танишди.
Ўзбекистонда Hyundai автомобилларини серияли ишлаб чиқариш тўғрисидаги келишувга президент Шавкат Мирзиёевнинг ўтган йил ноябрида Сеулга ташрифи доирасида эришилган эди.

В Намангане будет налажена сборка грузовых автомобилей грузоподъемностью от 1 до 50 тонн, междугородних и туристических автобусов, а также специальных транспортных средств Hyundai, сообщило УзА.
Презентация проекта прошла в рамках встречи президента компании Evergreen Motors Group (Республика Корея) Ким Чанг Кёна с хокимом Наманганской области Хайрулло Бозоровым.
На первом этапе будет производиться 8−20 автомобилей в день, или 1000 автомобилей в год. В течение трех лет мощность будет доведена до 3000 машин — 2000 грузовиков и 1000 автобусов.
Запчасти первоначально будут завозиться из Республики Корея, а позже их часть будет локализована.
С запуском нового предприятия будет создано около 100 рабочих мест, в будущем их число вырастет до 6000.
Члены корейской делегации побывали на участках, рекомендуемых для строительства завода.
Договоренность о серийном производстве автомобилей Hyundai в Узбекистане была достигнута в рамках визита президента Шавката Мирзиёева в Сеул в ноябре прошлого года.