Foto: Yevgeniy Sorochin / "Gazeta.uz"
Xiva Toshkent shahar hokimligi huzuridagi Raqamli rivojlanish departamenti tomonidan binolarning yoshi va shaharlar tarixi aks ettirilgan interaktiv xarita yaratayotgan Age loyihalari turkumi doirasida uchinchi shaharga aylandi. Bungacha Toshkent va Chirchiq shaharlarining shunday xaritalari tayyorlangan edi.
Toshkent hokimining axborot texnologiyalarini joriy etish bo'yicha o'rinbosari, hokimlik huzuridagi Raqamli rivojlanish departamenti (RRD) rahbari Aleksey Xenning ta'kidlashicha, O'zbekistonning boshqa turistik shaharlariga nisbatan qadimiyroq va — bu ham muhim omil — kichikroq bo'lgani bois, Xiva Age loyihasi uchun navbatdagi shahar sifatida tanlab olingan. Shunga qaramay, loyiha amalda ikki shaharni — Xivaning zamonaviy qismi va tarixiy Ichan-qal'ani qamrab olgan.
Age Xiva'ni amalga oshirishda arxeologiya, tarix, falsafa, adabiyot va biologiya yo'nalishlarida tadqiqotlar olib boruvchi ilmiy markaz — Xorazm Ma'mun akademiyasi olimlari ham qatnashgan.
Interfaol xaritani ishlab chiqish uchun departament mutaxassislari 34 721 ta binoni hisobga olgan. Loyiha bir necha yangi imkoniyatlar bilan boyitilgan. Birinchidan, Age Xiva ingliz tiliga o'girilgan ilk interfaol xaritaga aylandi. Bu yangilik RRD mutaxassislarini butun loyihani xalqaro maydon uchun moslashtirishga undadi: endi nafaqat Xiva, balki Toshkent va Chirchiqning interfaol xaritalari bilan ham o'zbek, rus va ingliz tillarida tanishish mumkin.
Shunday bo'lsa-da, Xiva xaritasida boshqa shaharlarnikida yo'q ba'zi funksiyalar bor. Masalan, shaharning miloddan avvalgi ming yillikdan to bugungi kungacha bo'lgan xronologik tarixini ko'rsatuvchi bo'lim. Xronologiya Xiva tarixining eng muhim davrlari — shaharga asos solinishi, Ahamoniylar hukmronligi, Buyuk Ipak yo'lining ta'siri, VIII asrdagi arab istilosi, xonlikning mashhur shaxslari haqidagi qisqacha ma'lumot beruvchi lavhachalar bilan to'ldirilgan.
Tarixiy xronologiya bo'limining Xiva binolari yoshi xaritasi bilan hamohanglikdagi ko'rinishi.
Xronologiya bilan tanishish vaqtida platforma bayon qilinayotgan davrga mansub saqlanib qolgan tarixiy joylarni xaritadan alohida ajratib ko'rsatadi.
Age loyihasidagi boshqa shahar xaritalarida bo'lgani kabi, foydalanuvchilar Xiva xaritasida ko'rsatilgan barcha binolarning yoshini bilib olishi mumkin. Xaritadagi har bir rang shahar tarixidagi ma'lum bir davrni anglatadi. U yoki bu davrda qurilgan binolar tegishli ranglar bilan bo'yalgan. RRD xodimlari bu ranglarning har biri nimani anglatishi haqida so'zlab berdi.
Feruzarang
Xaritadagi eng qadimiy joylar miloddan avvalgi VI asrga mansub. Bu davr Xiva timsollaridan biri hisoblangan Xeyvaq qudug'idagi suvga ishora qilgani holda feruzarang bilan ajratilgan.
Xiva — O'rta Osiyoning miloddan avvalgi V asrda asos solingan eng ko'hna shaharlaridan biri. Shaharning paydo bo'lishi va uning nomi haqida ko'plab afsonalar bor. Shahardagi barcha ekskursiyalar Nuh payg'ambarning Som ismli o'g'li haqidagi rivoyatdan boshlanadi. Shaharga aynan Som ibn Nuh asos solgan, deb hisoblaniladi. Rivoyatga ko'ra, dunyoni suv bosishi voqeasi bo'lib o'tgach, cho'lda ketayotgan Som biroz hordiq chiqarish uchun yotadi va tushida qayiq shaklida bir qator qilib joylashtirib chiqilgan lovullab yonayotgan 300 ta mash'alani ko'radi. Bunda yaxshilik alomatini ko'rgan Som mash'alalar tushida qanday joylashtirilgan bo'lsa, shunday shaklda bir shahar quradi. Shaharni qurish vaqtida chanqoqni qondirish uchun u Xeyvaq qudug'ini qazdiradi, shundan shahar nomi — Xiva kelib chiqadi.
Xeyvaq qudug'i. Foto: Canaan Travel
Xeyvaq qudug'i hozir ham Ichan-qal'aning shimoli-g'arbiy devori tagidagi mo''jaz bir hovlida keksalar tomondan avaylab-asrab, qo'riqlab kelinadi. Quduqni ta'mirlash vaqtida qubbali qurilma qoldiqlari, shuningdek, yog'ochdan ishlangan ilk devor izlari topilgan edi.
Marvaridrang
701-yildan 1302-yilgacha bo'lgan davr marvaridrang bilan ajratilgan. Ushbu rang Xivaning arab sarkardasi Qutayba ibn Muslim tomonidan egallanishi munosabati bilan tanlangan. Qutayba mintaqaga islom dinini olib kelgan. Yangi din shu vaqtgacha bu yerda ommalashgan zardushtiylikni siqib chiqargan.
Ichan-qal'aning janubi-sharqiy burchagi. VI-VIII asrlarga mansub minora qoldiqlari. 1988-yil. Foto: Xorazm Ma'mun akademiyasi
Xivaning "marvaridrang davri"da shaharda insoniyat tarixidagi eng buyuk matematiklardan biri, algebra va barcha zamonaviy IT-texnologiyalar asosi hisoblangan "algoritm" asoschisi al-Xorazmiy yashagan. Xorazmiy matematikadan tashqari astronomiya, tarix va geografiya bilan ham shug'ullangan, 20 dan ortiq ilmiy ishlar yozgan.
Hozirgi Xorazm hududida ulamo, XII asr so'fiylarining yirik vakili Najmiddin Kubro tavallud topgan. U katta ilmiy meros qoldirgan. Uning "kubroviya" ta'limoti nafaqat Xorazmshohlar davlatining ma'naviy hayotiga, balki butun Islom olamiga katta ta'sir ko'rsatgan.
Sariq
XIII-XIV asrlarda Xorazmda yashagan Pahlavon Mahmud o'zining olijanobligi, donishmandligi, shoirlik iste'dodi va jismonan juda baquvvat bo'lgani bilan tanilgan, shu boisdan ham "pahlavon" laqabini olgan edi.
Uni so'fiylar pir sifatida ulug'lagan. Pahlavon Mahmud eski kulliyotlarda Puryoyvaliy taxallusi bilan tilga olinadi. U bir necha g'azal va 100 ga yaqin ruboiylar muallifidir. O'ziga xos bir turkum sifatida yozilgan bu ruboiylarda insonning mashaqqatli va go'zal hayoti hikoya qilinadi.
Shoir 1326-yili o'zining po'stindo'zlik ustaxonasi hovlisiga dafn etilgan. 1303-yildan 1548-yilgacha bo'lgan davrlarda qurilgan binolarni ajratib ko'rsatish uchun tanlangan sariq rang Pahlavon Mahmud maqbarasi gumbazining oltin qubbasidan olingan.
Pahlavon Mahmud maqbarasi.
Xivada har yili Pahlavon Mahmud sharafiga polvonlar musobaqasi — xalqaro Strongman Games o'yinlari bo'lib o'tadi. Braziliya, Italiya, Yangi Zelandiya, Ispaniya, Fransiya, Islandiya, Polsha va boshqa mamlakatlardan kelgan sportchilar mashinalarni tortadi, g'ildirak shinalarini ag'daradi, granit sharlarni yumalatadi.
Tillarang
Xaritada 1549-yildan 1784-yilgacha bo'lgan davrda qurilgan binolar farovonlik ramzi hisoblangan oltin rangi bilan belgilangan. Amudaryo o'zanining o'zgarishi sabab 1598-yili xonlik poytaxti Gurganjdan Xivaga ko'chadi — suvsizlik oqibatida Gurganjda yashash sharoiti sezilarli og'irlashadi, xususan, aholining Kaspiy dengiziga chiqish yo'llari yopilib qoladi.
Ichan-qal'adagi XVI-XVII asrga oid topilmalar. 1984-yilgi qazuv ishlari. Foto: Xorazm Ma'mun akademiyasi.
Poytaxtga aylanishi bilan Xiva jadallik bilan rivojlana boshlagan hamda o'z davrining ilmiy va diniy markazlaridan biriga aylangan.
Sariq g'isht rangi
Xorazmni 1763-yildan 1790-yilga qadar o'zbeklarning qo'ng'irot sulolasi asoschisi Muhammad Amin Inoq boshqargan. 1785-yili g'ishtdan Muhammad Amin Inoq madrasasi quriladi. Bino rangi Age Xiva xaritasida 1785-yildan 1841-yilgacha bo'lgan davr ramziga aylandi.
Muhammad Amin Inoq madrasasi. Foto: meros.uz
Muhammad Amin Inoq hukmdorligining dastlabki yillarida ma'lum qiyinchiliklarga duch kelganiga qaramay, keyinchalik ijtimoiy-siyosiy tinchlik va tartib o'rnata olgan siyosiy arbob hisoblanadi. Uning davrida shaharda katta miqyosdagi irrigatsiya ishlari amalga oshirilgan. U xon sifatida Buxoro amirligining 1782-yilgi va ko'chmanchi turkmanlarning 1770-yilgi bosqinlarini qaytarishga muvaffaq bo'ladi.
Xivaning "g'ishtrang davri"da shaharda Eltuzarxon topshirig'iga ko'ra xonlik tarixini yozgan adib Shermuhammad Munis yashab, ijod qilgan.
To'q jigarrang
XIX asr o'rtalariga kelib Ichan-qal'a shahar uchun juda torlik qilib qoladi, shu bois 1842-yili xonlik hukmdori Olloqulixon Dishan-qal'ani qurdiradi. Yangi qal'a devori balandligi 8 metr, uzunligi esa 6 kilometrdan ziyod edi. Inshoot shaharning hunarmandlar yashaydigan, savdo rastalari, bog' va ma'muriy binolar joylashgan qismini dushmandan himoya qilardi.
Dishan-qal'a devorlari. Foto: Xorazm Ma'mun akademiyasi
"To'q jigarrang" davrning alohida e'tiborga molik shaxslaridan biri sifatida Xiva xonligidagi birinchi fotosuratchi hisoblangan Xudoybergan Devonovni ko'rsatish mumkin. Uning "O'rta Osiyo me'moriy yodgorliklari", "Turkiston ko'rinishlari", "Xiva va xivaliklar" kabi qisqa filmlarini internetdan topish mumkin.
Qizil
Xivaning "qizil davri" xonlikning qulashi va sovet hokimiyatining o'rnatilishi — 1920-yillardan 1966-yilgacha bo'lgan davrni qamrab oladi.
Said Abdullaxon 1918-yili taxtga o'tiradi, 1919-yil kuzida esa uni ag'darishga qaror qilishadi. Xorazmga Qizil armiyaning qurolli bo'linmalari tashlanadi.
1920-yil 2-fevralida Qizil armiya shahar mudofaasiga rahbarlik qilgan Junaidxon armiyasi ustidan g'alaba qozonib, Xivaga kiradi. Shu kunning o'zidayoq Xiva xonligi rasman tugatilgani e'lon qilinadi, 4-aprelga kelib esa Xorazm kommunistik partiyasi tuziladi.
1967-yildan hozirgi kungacha bo'lgan davr
1967-yildan to hozirgi kungacha bo'lgan davr 10 ta turli rang bilan ajratilgan. Departament rahbari Aleksey Xenning so'zlariga ko'ra, bu mazkur 56 yillikda juda ko'p binolar qurilgani bilan izohlanadi. O'rta asrlardan bizning davrimizga qadar sanoqli binolar saqlanib qolgan bo'lsa, sovet davri va mustaqillik yillari o'n minglab yangi imoratlar qurilgan. Agar bu davr uchun 10 ta emas, kamroq rang tanlansa, xarita amalda deyarli bir xil tusda bo'lib qolur edi.
Shaharning ushbu davr tarixidagi eng muhim palla sifatida 1967-yilni ko'rsatish mumkin — shu yili Ichan-qal'a me'moriy muzey-qo'riqxona sifatida tan olinadi. Shu bois 1967-yildan 1980-yilgacha bo'lgan davr Ichan-qal'a devori ranglarida — qizil-to'q sariq bilan ajratilgan.
Shundan so'ng "to'q sariq", "och sariq", "bodomrang" yillar keladi. Ular, mos ravishda, 1981−1982, 1982−1985, 1986−1990-yillarni bildiradi.
Keyingi 26 yil davomida qurilgan binolar Xiva xaritasida ko'k va moviy rangning besh xil tovlanishi bilan ajratib ko'rsatilgan. Ichan-qal'aning YUNЕSKO Butunjahon merosi yodgorliklari ro'yxatiga kiritilishi va shaharning 2500 yillik tantanalari - bu davrdagi eng muhim voqealar hisoblanadi.
Shavkat Mirziyoyev prezidentligi davri yashil rang bilan ajratib ko'rsatilgan - Xiva shu davrda, aynan 2019-yili Turk dunyosining madaniy poytaxti deb e'lon qilingandi.
Raqamli rivojlanish departamenti O'zbekiston Fanlar Akademiyasining Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti Markaziy Osiyo tarixi bo'limi katta ilmiy xodimi, PhD Qahramon Yoqubovga, Xorazm Ma'mun akademiyasi raisi Ikrom Abdullayevga, akademiyaning ijtimoiy-gumanitar fanlar bo'limi katta ilmiy xodimi Bahrom Sa'dullayevga va Xorazm viloyati hokimligi raqamli rivojlanish boshqarmasi boshlig'i Otabek Yangiboyevga minnatdorlik bildiradi.
"Gazeta.uz" internet-nashrida e'lon qilingan materiallardan foydalanish shartlari bilan bu yerda tanishishingiz mumkin.
Qiziqarli narsalarni bilasizmi? U haqida boshqalarga aytib bermoqchimisiz? O'z hikoyangizni sp@gazeta.uz elektron manziliga yuboring.

Возраст зданий Хивы отобразили на интерактивной карте
В декабре 1990 года ЮНЕСКО объявило город Ичан-Кала в Хиве памятником всемирного наследия. В честь знаменательной даты Департамент цифрового развития при хокимияте Ташкента создал интерактивную карту возраста зданий Хивы. Рассказываем, чем проект отличается от аналогичных для Ташкента и Чирчика.
Хива стала третьим городом в серии проектов Age, в рамках которого Департамент цифрового развития при хокимияте Ташкента создаёт интерактивную карту с возрастом зданий и историей городов.
Заместитель хокима Ташкента по внедрению информационных технологий, глава ДЦР Алексей Хен отметил, что выбор пал именно на Хиву, поскольку она древнее других туристических городов Узбекистана и, что немаловажно, меньше. Кроме того, проект по сути охватывает два города: современный и историческую Ичан-Калу.
В реализации Age Xiva приняли участие учёные Хорезмской академии Мамуна — научного центра, который занимается исследованиями в области археологии, истории, философии, литературы и биологии.
Для создания интерактивной карты специалисты департамента охватили 34 721 здание. Проект пополнился несколькими новыми функциями. Во-первых, Age Xiva стала первой картой, переведённой на английский язык. Это сподвигло специалистов ДЦР сделать доступным международной арене весь проект: теперь карты Ташкента, Чирчика и Хивы доступны на узбекском, русском и английском языках.
Тем не менее, на карте Хивы есть функции, не доступные для других городов. Например, раздел с хронологической историей города с первого тысячелетия до н.э. до современности. Хронология наполнена карточками, которые кратко рассказывают о самых важных этапах истории Хивы: основание города, правление Ахеменидов, влияние Великого шелкового пути, захват арабским миром в VIII веке, известных жителях и уроженцах ханства.
Интерфейс раздела исторической хронологии с картой возрастов зданий Хивы
При просмотре хронологии платформа выделяет на карте сохранившиеся исторические места, имеющие отношение к событию, о котором сейчас читает пользователь.
Как и на картах других городов проекта Age, пользователи смогут узнать возраст всех отмеченных на карте зданий. Каждый цвет на карте определяет конкретный исторический период города. Здания, построенные в тот или иной отрезок времени, окрашены в соответствующий цвет. Сотрудники ДЦР рассказали о значении каждого.
Бирюзовый
Самые древние точки на карте датируются периодом со времён до нашей эры до VI века. Этот период обозначен бирюзовым цветом в качестве отсылки к символу Хивы — воде колодца Хейвак.
Хива — один из самых древних среднеазиатских городов, основанный в V веке до н.э. О возникновении города и его названия есть много легенд. Все экскурсии в городе начинаются с истории про сына легендарного Ноя по имени Сим. Он считается основателем города. Предание гласит, что после всемирного потопа Сим, бродивший по пустыне, прилег отдохнуть и увидел во сне 300 пылающих факелов, выстроенных в ряд в форме лодки. Узрев в этом послании предзнаменование, Сим построил город в той форме, в которую выстроились факелы в его сне. Для утоления жажды на время работ он вырыл колодец Хейвак, откуда и пошло название города — Хива.
Колодец Хейвак. Фото: Canaan Travel.
Колодец Хейвак и по сей день бережно охраняется старожилами в небольшом уютном дворике у северо-западной стены Ичан-Калы. Во время ремонта колодца были обнаружены остатки купольного строения, а также следы первоначальной древней кладки.
Жемчужный
Жемчужным цветом обозначен период с 701 года по 1302. Этот оттенок выбран в связи с завоеванием Хивы арабским полководцем Кутейбой ибн Муслимом, который принёс в регион ислам. Новая религия вытеснила зороастризм.
Юго-восточный угол Ичан-Калы. Остатки донжона VI-VIII вв. 1988 г. Фото: Хорезмская академия Мамуна.
В «жемчужный период» Хивы в городе жил и работал уроженец Хивы, один из самых великих математиков человечества — Аль-Хорезми, основатель алгебры и алгоритмов, которые легли в основу всех современных IT-технологий. Помимо математики, Аль-Хорезми занимался астрономией, историей и географией, написал более 20 научных трудов.
На территории современного Хорезма родился известный представитель суфизма XII века, учёный Нажмиддин Кубро. Он оставил богатое наследие в области многих наук. Его учение «Кубравия», что значит «Величайшее», оказало большое влияние на духовную жизнь не только империи Хорезмшахов, но и на весь исламский мир.
Жёлтый
Житель Хорезма XIII-XIV веков Пахлаван Махмуд славился своим благородством, мудростью, поэтическим талантом и богатырской силой, за которую он и получил своё прозвище Пахлаван.
Его считали суфийским пиром (шейх, руководитель братства). В старинных антологиях Пахлаван Махмуд известен под именем Пурейвали. Он является автором нескольких газелей и около ста рубаи. Расположенные в определенном порядке, эти рубаи образуют своего рода цикл, рассказывающий о трудной и прекрасной человеческой жизни.
Похоронен он в 1326 году во дворе своей мастерской по изготовлению кожи. Жёлтый цвет периода с 1303 года по 1548 символизирует жёлтый цвет шпиля купола мавзолея Пахлавона Махмуда.
Мавзолей Пахлавана Махмуда.
Ежегодно в Хиве в честь Пахлавана Махмуда проходят шоу силачей — международные игры Strongman Games. Спортсмены из Бразилии, Италии, Новой Зеландии, Испании, Франции, Исландии, Польши и других стран тянут машины, переворачивают шины, таскают гранитные шары.
Золотистый
Период с 1549 по 1784 год отмечен на карте золотым цветом — символом благополучия. В 1598 году Хива стала столицей ханства, отобрав этот титул у города Гурганджа. Этому решению способствовало изменение русла Амударьи. Это сильно ухудшило условия жизни в Гургандже, отрезав горожан от источника воды и выхода к Каспийскому морю.
Находки XVI-XVII веков в Ичан-Кале. Раскопки 1984 года. Фото: Хорезмская академия Мамуна.
Получив статус столицы, Хива начала стремительно развиваться и стала одним из образовательных и религиозных центров того времени.
Кирпичный
С 1763 по 1790 годы Хорезмом правит основатель узбекской династии Кунгратов — Мухаммад Амин-инак. В 1785 году было построено кирпичное медресе Мухамада Амин-инака. Цвет здания на карте Age Xiva лёг в основу периода с 1785 по 1841 годов.
Медресе Мухаммад Амин-инака. Фото: meros.uz.
Мухаммад Амин-инак считается политиком, который, несмотря на трудности в начале своего пути, смог установить социальный и политический мир и порядок. При нём в городе проводились большие ирригационные работы. Правитель смог предотвратить вторжение Бухарского эмирата в 1782 году и кочевых туркменских племён в 1770 году.
В «кирпичный период» Хивы в городе жил Шермухаммад Мунис, который по поручению хивинского хана Эльтузара написал всеобщую историю Хивы.
Темно-коричневый
К середине XIX века цитадель Ичан-Калы стала слишком тесной для города, поэтому в 1842 году правитель ханства Аллакули-хан построил крепостную стену Дишан-Кала. Её высота составляла 8 метров, а общая протяжённость стены — более 6 км. Сооружение защищало от врага части города, где находились кварталы ремесленников, торговые площади, сады и административные здания.
Стены Дишан-Калы. Фото: Хорезмская академия Мамуна.
Интересной личностью «тёмно-коричневого периода» был Худайберген Деванов — первый фотограф и видеооператор Хивинского ханства. Его фильмы «Памятники архитектуры нашего края», «Выезд хивинского хана», «Виды Туркестана» можно найти в интернете.
Красный
«Красный период» Хивы связан с правлением последнего хана и приходом советской власти. Он охватывает период с 1924 года по 1966-й.
Хан Саид Абдулла взошёл на престол в 1918 году, а осенью 1919 года было принято решение о свержении хивинского хана. В Хорезм направились вооружённые отряды Красной армии.
2 февраля 1920 года войско окончательно берёт верх над армией Джунаидхана, командующего военных сил города, и входит в Хиву. В этот же день Хивинское ханство официально упразднено манифестом, а уже 4 апреля того же года была организована коммунистическая партия Хорезма.
Период с 1967 года до сегодняшнего дня
Период с 1967 года до наших дней символизируют 10 различных цветов. По словам главы департамента Алексея Хена, объясняется это обилием зданий, построенных в эти 56 лет. Если сооружения средних веков дошли до наших дней в считанном количестве, то зданий советского периода и независимых 30 лет — десятки тысяч. Сокращение количества цветов сделало бы карту почти однотонной.
Ключевыми моментами в истории этого периода можно назвать 1967 год, когда городище Ичан-Кала признали архитектурным музеем-заповедником. Поэтому период с 1967-го по 1980 год отмечен красно-оранжевым цветом стен Ичан-Калы.
В 1967 году Ичан-Кала признана архитектурным музеем-заповедником. Сегодня городище охраняется ЮНЕСКО. Красно-оранжевый цвет стен Ичан-Калы охватывает период с 1967 по 1980-е годы.
Затем следуют «оранжево-жёлтый», «светло-орнажевый» и «миндальный» годы. Они охватывают периоды 1981-1982, 1982-1985, 1986-1990 соответственно.
Здания, построенные в следующие 26 лет, отмечены на карте Хивы пятью оттенками синего и голубого. Главные события этого периода — внесение крепости Ичан-Кала в список памятников всемирного наследия ЮНЕСКО и 2500-й день рождения города.
Период президентства Шавката Мирзиёева, при котором в 2019 году Хива стала культурной столицей тюркского мира, отмечен зелёным цветом.
Департамент цифрового развития выражает благодарность старшему научному сотруднику отдела истории Центральной Азии Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни АН Узбекистана, PhD Кахрамону Якубову, председателю Хорезмской академии Мамуна Икрому Абдуллаеву, старшему научному сотруднику отдела общественно-гуманитарных наук Бахрому Саъдуллаеву и начальнику управления цифрового развития хокимията Хорезмской области Отабеку Янгибаеву.