Шавкат Мирзиёев 29 апрель куни III Тошкент халқаро инвестиция форумига тайёргарлик бўйича тақдимот билан танишди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди. Форум 2−3 май кунлари бўлиб ўтади.
Қайд этилишича, 2022 йилда ўтган илк форумга 56 мамлакатдан мингдан зиёд хорижий меҳмон келган бўлса, бу йил 84 та давлатдан қарийб 2500 киши қатнашиши кутилмоқда. Улар орасида ҳукумат вакиллари, йирик компаниялар раҳбарлари, БМТ, ЕТТБ, ОПЕК, ШҲТ каби халқаро ташкилотлардан юқори мартабали меҳмонлар бор.
«Форум мамлакатнинг иқтисодий имкониятларини кўрсатиш ҳамда ўзаро манфаатли лойиҳаларни келишиш учун қулай майдондир. Шу боис унинг доирасидаги тадбирлар, муҳокама қилинадиган масалалар кўп», — дейилади хабарда.
тошкент халқаро инвестиция форуми
Жумладан, шуъба мажлислари, давра суҳбатлари, тақдимотлар, ҳукуматлараро комиссия йиғилишлари каби 40 дан ортиқ тадбирлар режалаштирилган. Шунингдек, қатор лойиҳаларни ишга тушириш маросими кўзда тутилган.
Давлат раҳбари форумни юқори даражада ташкиллаштириш, ҳар бир тармоқ ва ҳудуднинг инвестициявий салоҳиятини тўла намоён этиш бўйича кўрсатмалар берди.
3 май куни президент ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгашининг иккинчи ялпи мажлиси ҳам ўтказилади.
Ушбу кенгаш жаҳон тажрибаси ва амалиётларига таянган ҳолда Ўзбекистон ҳукуматига мамлакатни инвестициявий, саноат-технологик ва инновацион ривожлантиришнинг энг муҳим йўналишлари бўйича маслаҳатлар беради. Бу галги мажлисда ҳам мамлакатда инвестиция муҳитини яхшилаш ва истиқболли лойиҳаларни амалга оширишга доир долзарб масалалар кўриб чиқилади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 29 апреля ознакомился с презентацией о ходе подготовки к III Ташкентскому международному инвестиционному форуму, который пройдёт 2−3 мая сообщила пресс-служба главы государства.
На первый форум в 2022 году в Узбекистане приехали более 1000 иностранных гостей из 56 стран. В этом году ожидается участие почти 2500 человек из 84 стран. Среди них будут представители правительств, руководители крупных компаний, а также представители международных организаций, таких как ООН, ЕБРР, ОПЕК, ШОС.
Как отмечается в сообщении, форум — это площадка для демонстрации экономических возможностей Узбекистана и заключения соглашений. Программа форума включает более 40 мероприятий, в том числе заседания межправительственных комиссий. Предусмотрена также церемония запуска ряда проектов в Узбекистане.
Глава государства дал указания по обеспечению высокого уровня организации форума и «полномасштабной демонстрации инвестиционного потенциала каждой отрасли и региона».
ташкентский инвестфорум
Кроме того, 3 мая состоится вторая пленарная сессия Совета иностранных инвесторов при президенте Узбекистана.
Совет на основе мирового опыта даёт правительству Узбекистана рекомендации по наиболее важным направлениям инвестиционного, промышленно-технологического и инновационного развития страны. На предстоящем заседании также будут рассмотрены вопросы улучшения инвестиционного климата и реализации перспективных проектов.