Шавкат Мирзиёев 29 апрель куни III Тошкент халқаро инвестиция форумига тайёргарлик бўйича тақдимот билан танишди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди. Форум 2−3 май кунлари бўлиб ўтади.
Қайд этилишича, 2022 йилда ўтган илк форумга 56 мамлакатдан мингдан зиёд хорижий меҳмон келган бўлса, бу йил 84 та давлатдан қарийб 2500 киши қатнашиши кутилмоқда. Улар орасида ҳукумат вакиллари, йирик компаниялар раҳбарлари, БМТ, ЕТТБ, ОПЕК, ШҲТ каби халқаро ташкилотлардан юқори мартабали меҳмонлар бор.
«Форум мамлакатнинг иқтисодий имкониятларини кўрсатиш ҳамда ўзаро манфаатли лойиҳаларни келишиш учун қулай майдондир. Шу боис унинг доирасидаги тадбирлар, муҳокама қилинадиган масалалар кўп», — дейилади хабарда.
тошкент халқаро инвестиция форуми
Жумладан, шуъба мажлислари, давра суҳбатлари, тақдимотлар, ҳукуматлараро комиссия йиғилишлари каби 40 дан ортиқ тадбирлар режалаштирилган. Шунингдек, қатор лойиҳаларни ишга тушириш маросими кўзда тутилган.
Давлат раҳбари форумни юқори даражада ташкиллаштириш, ҳар бир тармоқ ва ҳудуднинг инвестициявий салоҳиятини тўла намоён этиш бўйича кўрсатмалар берди.
3 май куни президент ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгашининг иккинчи ялпи мажлиси ҳам ўтказилади.
Ушбу кенгаш жаҳон тажрибаси ва амалиётларига таянган ҳолда Ўзбекистон ҳукуматига мамлакатни инвестициявий, саноат-технологик ва инновацион ривожлантиришнинг энг муҳим йўналишлари бўйича маслаҳатлар беради. Бу галги мажлисда ҳам мамлакатда инвестиция муҳитини яхшилаш ва истиқболли лойиҳаларни амалга оширишга доир долзарб масалалар кўриб чиқилади.

The III Tashkent International Investment Forum is scheduled for 2−3 May. President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation outlining the preparations for the forum on 29 April, as reported by the press service of the head of state.
In 2022, over 1,000 foreign guests from 56 countries attended the inaugural forum in Uzbekistan. This year, nearly 2,500 people from 84 countries are expected to participate. Among them are government officials, corporate leaders, and representatives of international organizations such as the UN, EBRD, OPEC, and SCO.
The forum serves as a platform for showcasing Uzbekistan’s economic potential and facilitating agreements, the report highlighted. With over 40 scheduled events, including intergovernmental commission meetings, the program also features the launch ceremony of several projects in Uzbekistan.
The president directed to ensure a high level of organization of the forum and a “full-scale demonstration of each sector and region’s investment potential”.
tashkent international investment forum
Additionally, the second plenary session of the Foreign Investors Council (FIC) under the President of Uzbekistan will be held on 3 May.
The FIC provides recommendations to the government of Uzbekistan based on international experience focusing on key investment, industrial-technological, and innovative development directions. The upcoming session’s agenda also covers discussion on improving the investment climate and implementation of promising projects.