Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Jahon banki o‘rtasida “Raqamli inklyuzivlik” loyihasini amalga oshirish uchun 50 million dollar miqdorida imtiyozli kredit ajratish bo‘yicha kelishuv imzolandi, deb xabar qildi xalqaro moliya tashkiloti matbuot xizmati.
Vashingtonda bo‘lib o‘tgan Jahon banki guruhi (JBG) va Xalqaro valyuta jamg‘armasining (XVJ) bahorgi sammiti doirasida Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha vitse-prezidenti Antonella Bassani bosh vazir o‘rinbosari — iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov bilan O‘zbekiston hukumatining bozor islohotlarini amalga oshirish sohasidagi sa’y-harakatlari va iqlim o‘zgarishi ta’siriga qarshi chora-tadbirlar strategiyasini muhokama qildi.
Shuningdek, tomonlar O‘zbekistonga raqamli iqtisodiyotni shakllantirish, jumladan, IT-xizmatlar sohasida rivojlanish, investitsiyalarni jalb qilish va yangi ish o‘rinlari yaratishga yordam beradigan loyihani moliyalashtirish bo‘yicha kelishuv imzoladi.
Avval xabar qilinganidek, imtiyozli kredit O‘zbekistonning qishloq va chekka tumanlaridagi 9 mingga yaqin yoshni, jumladan, 4,5 ming nafar ayol va 360 nafar nogironligi bor shaxsni axborot texnologiyalariga asoslangan xizmatlar (ITES) sohasida ish bilan ta’minlashga yordam berishi kerak.
Yana bir yo‘nalish — butun mamlakat bo‘ylab zamonaviy ofis maydonlarini taklif qiluvchi 11 tagacha hududiy ITES markazlari ishga tushirish. Ushbu chora-tadbirlar ITES kompaniyalarini O‘zbekiston hududlarida o‘z vakolatxonalarini ochishga rag‘batlantiradi.

The Ministry of Economy and Finance of Uzbekistan and the World Bank have signed an agreement for a $50 million concessional loan to support the implementation of the Digital Inclusion Project, as reported by the international financial organization’s press service.
During the spring meetings of the World Bank Group (WBG) and the International Monetary Fund (IMF) in Washington, DC, WB Vice President of Europe and Central Asia Antonella Bassani discussed with deputy prime minister and minister of economy and finance Jamshid Kuchkarov the efforts of the government of Uzbekistan in implementing market reforms and strategies to address the impacts of climate change.
The agreement also includes financing for a project aimed at developing Uzbekistan’s digital economy, fostering development, investment, and creating job opportunities in the IT services sector.
The concessional loan is expected to support the employment of approximately 9,000 young individuals from rural and remote areas of Uzbekistan, including 4,500 women and 360 people with disabilities, in information technology-enabled (ITES) services.
Furthermore, plans involve establishing up to 11 regional ITES centers across the country, providing modern office spaces. These initiatives aim to encourage ITES companies to establish offices in various regions of Uzbekistan.