Oksana Chusovitina badiiy gimnastika bo‘yicha uch karra jahon chempioni, Jahon kubogi g‘olibi, sakkizta Olimpiya o‘yinlarida qatnashgan yagona gimnastikachi sifatida Ginnesning rekordlar kitobiga kiritilgan. Prezidentning 2022-yil 14-martdagi qaroriga asosan uning nomidagi davlat sport maktabi ochilgan.
оксана чусовитина, sport gimnastikaси, фото, шавкат мирзиёев
Maktab yuqori malakali mutaxassislarni jalb qilgan holda terma jamoalar uchun xalqaro toifadagi sportchilarni tayyorlash, shuningdek, murabbiy va gimnastikachilarning malakasini oshirishga qaratilgan.
Ta’lim muassasasi 1−11-sinflardagi 105 nafar o‘quvchiga mo‘ljallangan. Bugun bu yerda 91 nafar bola tahsil olmoqda. Yosh gimnastikachilar qo‘shni 175-maktabda umumiy ta’lim darslarida qatnashadi. Ularga ikkita chet tili o‘rgatiladi.
Uch qavatli binoning birinchi qavatida asosiy zal va mashg‘ulot zali, sport zali, tibbiyot kabineti va ovqat xonasi joylashgan. Yuqori qavatlardan 165 o‘rinli yotoqxona, mehmonxona, informatika va ma’naviyat to‘garaklari xonalari o‘rin olgan. Maktab Germaniyadan keltirilgan jihozlar bilan jihozlangan. Bu mamlakatdagi gimnastikachilarni tayyorlash uchun yagona bazaga aylanadi.
“Nima uchun biz bu yo‘nalishga katta e’tibor berib, maktablar yaratyapmiz? Gimnastika — hamma sport turlarining asosi. Futbolchi ham, bokschi ham, sog‘lom bo‘laman degan inson ham gimnastika qilishi kerak. Iqtisodiyotni rivojlantirish, yoshlarga ta’lim berish bilan birga, ularni sport bilan shug‘ullantirolsak, yurtimizda sog‘lom zurriyod, sog‘lom millat bo‘ladi”, — dedi prezident.
Shu yerda sport sohasi mutasaddilari hamda videoaloqa orqali hududlar rahbarlari ishtirokida muloqot bo‘ldi. Gimnastikani bolalar bog‘chalaridan keng joriy qilish, qobiliyatli sportchilarni saralashni shu bosqichdan boshlash, har bir hududda ikkitadan gimnastika maktabi tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Shu kuni Shavkat Mirziyoyev 2022-yildagi farmoni asosida ochilgan Olimpiada chempioni Bahodir Jalolov boks maktabiga tashrif buyurdi. Birinchi qabul 2022-yilda bo‘lib o‘tgan va hozir bu yerda 50 nafar talaba tahsil olmoqda. Maktab 175 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, har yili 5−11-sinflar uchun 25 nafar o‘quvchi tanlab olinadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во вторник посетил школу спортивного мастерства по гимнастике Оксаны Чусовитиной, сообщила пресс-служба главы государства.
оксана чусовитина, спортивная гимнастика, фото, шавкат мирзиёев
Оксана Чусовитина — трёхкратная чемпионка мира по спортивной гимнастике, обладательница Кубка мира, внесена в Книгу рекордов Гиннеса как единственная гимнастка, участвовавшая в восьми Олимпийских играх. Государственная спортшкола её имени была открыта согласно постановлению президента от 14 марта 2022 года.
Школа нацелена на подготовку спортсменов международного уровня для национальных сборных команд с привлечением высококвалифицированных специалистов, а также повышение квалификации тренеров и гимнастов.
Учебное заведение рассчитано на 105 учеников для обучения в 1−11-х классах. Сегодня здесь учится 91 ребёнок. Общеобразовательные уроки юные гимнасты посещают в соседней школе №175. Им преподаются два иностранных языка.
На первом этаже трёхэтажного здания расположены основной зал и зал для тренировок, тренажёрный зал, медицинский кабинет и столовая. На верхних этажах находятся 165-местное общежитие, гостиница, классы информатики и духовности. Школа оснащена оборудованием из Германии. Она станет единой в стране учебно-тренировочной базой для гимнастов.
«Почему мы уделяем большое внимание этому направлению и создаём школы? Гимнастика — основа всех видов спорта. Как футболист, так и боксёр, и каждый человек, заботящийся о здоровье, должен заниматься гимнастикой. Если вместе с развитием экономики и образования спортом, в нашей стране будут здоровое поколение, здоровая нация», — сказал президент.
На прошедшей здесь встрече с участием ответственных лиц сферы спорта и руководителями регионов по видеосвязи были рассмотрены вопросы внедрения гимнастики начиная с детских садов и организации отбора талантливых спортсменов с этого этапа, а также создания по две школы гимнастики в каждом регионе.
В этот же день Шавкат Мирзиёев посетил боксёрскую школу олимпийского чемпиона Баходира Жалолова, также открытую согласно его постановлению от 2022 года. Первый набор прошёл в 2022 году, сейчас здесь занимаются 50 учеников. Школа рассчитана на 175 мест, в 5−11-е классы ежегодно отбираются по 25 учеников.