Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Шэньчжэнь шаҳрида Хитойнинг BYD компанияси бош қароргоҳи ва технологиялар марказига ташриф буюрди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар қилди.
Ташриф чоғида компания ютуқларига бағишланган кўргазма, автомобиллар ва бошқа турдаги техникаларнинг ишлаб чиқарилаётган ва истиқболли моделлари, компаниянинг янги технологиялари ва илғор ишланмалари намойиши бўлиб ўтди.
Давлат раҳбари компания президенти Ван Чуаньфу билан бирга Жиззах вилоятида йилига 50 минг дона гибрид ва электр автомобилларни йиғиш бўйича лойиҳани ишга туширишга бағишланган тантанали маросимда иштирок этди.
Президент яқин истиқболда бозордаги талабдан келиб чиқиб моделлар қаторини кенгайтириш ва ишлаб чиқариш қувватини йилига 300 минг донагача ошириш зарурлигини кўрсатиб ўтди.
Шунингдек, компаниянинг Ўзбекистонда BYD электр автобусларини йиғишни йўлга қўйиш, эҳтиёт қисмларини маҳаллийлаштириш ва муҳандислик-сервис марказларини ташкил этиш борасидаги режалари қўллаб-қувватланди.
Ташриф чоғида компания Ўзбекистонга 10 мингинчи автомобилини етказиб берганининг рамзи сифатида Шавкат Мирзиёевга YANGWANG U8 автомобили ҳадя қилинди.

В рамках государственного визита в Китай президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 25 января посетил штаб-квартиру и технологический центр китайского автопроизводителя BYD в Шэньчжэне, сообщила пресс-служба главы государства.
Президенту презентовали достижения компании, показали производимые и перспективные виды автомобильной и другой техники.
Шавкат Мирзиёев вместе с президентом компании Ван Чуаньфу приняли участие в торжественной церемонии запуска проекта по сборке гибридных и электрических автомобилей в Джизакской области Узбекистана мощностью 50 тысяч единиц в год.
Президент указал на необходимость в ближайшей перспективе расширить модельный ряд с учётом спроса на рынке и увеличить мощности производства до 300 тысяч в год.
Он поддержал планы компании по налаживанию сборки электробусов BYD в Узбекистане с локализацией запасных частей и созданием инженерно-сервисных центров.
В знак поставки в Узбекистан 10-тысячного автомобиля компании Шавкату Мирзиёеву в дар был передан автомобиль YANGWANG U8.