Тарих музейида ўзбекистонликларнинг Иккинчи Жаҳон урушидаги иштирокига бағишланган кўргазма бўлиб ўтмоқда
Ўзбекистон тарихи музейида ўзбекистонликларнинг Иккинчи Жаҳон урушидаги ғалабага қўшган ҳиссасига бағишланган кўргазма очилди. Унда ўнлаб архив суратлари, совет плакат санъатининг намуналари намойишга қўйилган, шунингдек, «Аскар мактублари» китоби тақдим этилган.
Ўзбекистон тарихи музейида ўзбекистонликлар СССРнинг Иккинчи Жаҳон урушидаги ғалабасига қўшган ҳиссасига бағишланган кўргазма очилди. Унда ўнлаб архив суратлари, совет плакат санъатининг намуналари намойишга қўйилган, шунингдек, «Аскар мактублари» китоби тақдим этилган.
Ўзбекистон тарихи давлат музейида ўзбекистонликларнинг Иккинчи Жаҳон урушидаги СССР ғалабасига қўшган ҳиссасига бағишланган «Хотира абадий, инсон қадри — муқаддас» кўргазмаси бўлиб ўтмоқда. Унда Ўзбекистон кинофотофоно ҳужжатлар миллий архивидаги 40 дан ортиқ фотосурат ва қатор видеоматериаллар, Тарих музейи фондидаги уруш йилларига оид совет плакатлари, шунингдек, давлат органларининг қарорлари ва аҳолининг хатлари жамланган.
Хотира ва қадрлаш куни муносабати билан кўргазма доирасида «Аскар мактублари» китобининг тақдимоти ҳам бўлиб ўтди. Китобга ўзбекистонлик аскарларнинг Иккинчи Жаҳон уруши фронтларидан юборган, шунингдек, жангчиларнинг оила аъзолари томонидан фронтга юборилган 150 га яқин хат жамланган. Китобда айримлари араб имлосида ёзилган хатларнинг оригинал кўриниши, шунингдек, уларнинг ҳозирги замон ўзбек ва рус тилларидаги талқинлари келтирилган. Китобнинг электрон шаклини Ғалаба боғи сайтидан юклаб олиш мумкин.
«Аскар мактублари» китоби Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги ҳамда 1941-1945 йилларга оид 5000 дан ортиқ хатни сақлаб келаётган «Ўзархив» агентлиги томонидан чоп этилган. Архив матбуот хизмати раҳбари Анвар Алиевнинг сўзларига кўра, сақланаётган материаллар ҳажми бир неча том китоб чиқариш имконини беради.
Хатлардан намуналар кўргазмага ҳам қўйилган. Уларнинг айримлари учбурчак қилиб букланган — аскарлар конвертдан фойдаланмаслик ва ҳарбий цензорлар матн мазмуни билан таниша олиши учун ҳам ўз мактубларини шундай кўринишда юборган.
Кўргазма доирасида намойиш этилаётган республика, вилоятлар ва туманлар даражасидаги қарорларда фронт чизиғидан эвакуация қилинган минглаб одамларни жойлаштириш, болаларни таъминлаганлик учун аҳолига бериладиган имтиёзлар, болалар уйларини очиш ҳақида сўз боради.
Кўргазма очилишида сўзга чиққан Исроилнинг Тошкентдаги элчиси Зехавит Бен-Хиллель ўзбек халқининг инсонпарварлиги ҳамда бошпана ва овқатга муҳтож барчага ёрдам қўлини чўзишга тайёрлигига юқори баҳо берган.
«Ушбу кўргазма Ўзбекистон халқининг тарихда тутган муҳим ролини кўрсатиб беради, деб ўйлайман. Кўплаб яҳудий қочоқлар уруш вақтида Ўзбекистондан бошпана топган. Кейинчалик улар Ўзбекистон жамиятининг муҳим бир қисмига айланиб, Ўзбекистон равнақи учун хизмат қилган. Улар орасида шифокорлар, архитекторлар, ўқитувчилар бор эди», – деди элчи.
Кинофотофоно ҳужжатлари миллий архивидан «Газета.uz»га маълум қилишича, архив материалларининг яна 20 таси Ғалаба боғидаги кўргазмада намойиш этилмоқда.
Ўзбекистон тарихи давлат музейидаги кўргазма 15 майга қадар давом этади.
«Газета.uz»нинг Хотира ва қадрлаш кунига бағишланган аввалги материаллари
100 ёшгача яшаш қандай бўлади?
Бу аёллардан ҳар бири 100 ёшдан ошган. Улар ЎзССР ташкил топишидан олдин туғилган, уруш, очарчилик ва «қайта қуриш» даврини бошидан кечирган. «Газета.uz» улардан нима ҳақида афсусланиши ва орзулари, 100 ёшгача яшаш қандай бўлиши ҳақида сўради.
Уруш йилларида болаларнинг Ўзбекистонга эвакуация қилиниши
Иккинчи жаҳон уруши вақтида Ўзбекистонга 1,5 миллиондан ортиқ киши эвакуация қилинди. Улардан 250 минг нафари болалар эди. Тошкентдаги Шон-Шараф музейининг Иккинчи жаҳон уруши бўлими ва Ўзбекистон кинофотофоноҳужжатлар Миллий архиви «Газета.uz» сўровига кўра уруш йилларида болаларнинг эвакуацияси акс этган фотосуратларни тақдим этди.
Фронтдан мактублар. Уруш қатнашчилари нималар ҳақида ёзишган?
Иккинчи Жаҳон уруши қатнашчилари ўз яқинларига хатларда нималар ҳақида ёзган? «Газета.uz» Шон-шараф музейи ва «Ўзархив» агентлиги тақдим этган хатлар билан бўлишади - жангчилар нафақат ўз яқинларига нома йўллаган, балки газеталар таҳририятларига уруш ҳақидаги ҳикояларини юборишган ва ҳаттоки шеърлар ҳам ёзишган.
Фотосуратлар муаллифи: Мадина Аъзам.
Барча график материалларга бўлган ҳуқуқлар «Газета.uz» нашрига тегишли.
«Газета.uz» интернет-нашрида эълон қилинган материаллардан фойдаланиш шартлари билан ушбу ҳаволада танишишингиз мумкин.

Выставка об участии узбекистанцев во Второй мировой войне проходит в Музее истории Узбекистана
Выставка, посвящённая вкладу узбекистанцев в победу СССР во Второй мировой войне, проходит в Музее истории Узбекистана. На ней представлены 40 архивных фотографий, образцы советского плакатного искусства, а также презентована книга «Письма солдат».
Выставка «Память вечна, ценность человека — священна», посвящённая вкладу узбекского народа в победу СССР во Второй мировой войне, проходит в Государственном музее истории Узбекистана. Она собрала более 40 фотографий и несколько видеоматериалов Национального архива кинофотофонодокументов Узбекистана, советские плакаты военных лет из фонда Музея истории, а также решения государственных органов и письма населения.
Ко Дню памяти и почестей приурочили презентацию книги «Письма солдата». В неё вошли около 150 писем, отправленных солдатами из Узбекистана с фронтов Второй мировой войны, а также семьями бойцов — на фронт. В книге представлены оригиналы писем, некоторые из которых написаны арабской письменностью, а также их переводы на узбекский и русский языки. Электронную версию книги можно скачать на сайте Парка Победы.
Книга «Письма солдата» издана Министерством обороны Узбекистана и Агентством «Узархив», где сегодня хранятся более 5000 писем, датированных 1941-1945 годами. По словам руководителя пресс-службы архива Анвара Алиева, объём материала позволяет издать несколько томов.
Письма также представлены в экспозиции выставки. Некоторые из них сложены треугольниками — так солдаты складывали весточки, чтобы не использовать конверты и предоставить доступ военным цензорам.
О размещении тысяч людей, эвакуированных с линии фронта, или льготах, которые население получало за содержание детей, об открытии детских домов повествуют решения правительства на уровне республики, областей и районов.
Посол Израиля Зехавит Бен-Хиллель, выступая на открытии выставки, оценила человеколюбие узбекского народа и его поддержку всем, кто нуждался в крове и пище.
«Я думаю, что выставка показывает важную роль народа Узбекистана, которую он сыграл в истории. Многие беженцы-евреи нашли приют здесь в Узбекистане во время войны. Затем они стали важной частью общества Узбекистана и работали во блага Узбекистана. Они были представлены среди врачей, архитекторов, учителей», — сказала Зехавит Бен-Хиллель.
В Национальном архиве кинофотофонодокументов «Газете.uz» сообщили, что 20 других архивных работ представлены на выставке в Парке Победы.
Выставка в Государственном музее истории Узбекистана продлится до 15 мая.
Ранние материалы «Газеты.uz», посвящённые Дню памяти и почестей
Каково это — дожить до 100 лет
Каждой из этих женщин больше 100 лет. Они родились до образования УзССР, пережили войну, голод и «перестройку». «Газета.uz» спросила их, о чём они жалеют и мечтают и каково это – дожить до 100 лет.
Эвакуация детей в Узбекистан в годы войны
В годы Второй мировой войны Узбекистан принял более 1,5 миллиона эвакуированных людей, из них более 250 тысяч были детьми. «Газета.uz» публикует фотографии Музея славы и Национальный архив кинофотофонодокументов об эвакуации детей в годы войны.
Письма с фронта. О чём писали участники войны?
«Газета.uz» делится посланиями фронтовиков. Их письма были предоставлены редакции Музеем славы и Агентством «Узархив». Солдаты писали не только родным, но и в редакции газет, чтобы рассказать о происходящем, и даже слагали стихи.