Халқаро молия корпорацияси (IFC) 150 миллион долларлик молиялаштириш пакетини тақдим этмоқда ва Ўзбекистоннинг Сирдарё вилоятидаги иссиқлик электр станцияси қурилиши учун 1 миллиард доллардан ортиқ хусусий молиялаштиришни жалб қилишга ёрдам кўрсатди. Бу ҳақда корпорация матбуот хизмати «Газета.uz»га маълум қилди.
«Ўзбекистон ҳукуматининг транзакция масалаларида етакчи маслаҳатчиси сифатида IFC шаффоф, рақобатбардош халқаро тендер орқали ушбу лойиҳа юзасидан давлат-хусусий шерикликни (ДХШ) шакллантиришга ёрдам берди — бу мамлакатда иссиқлик электр станцияси бўйича биринчиси бўлди», — дейилади ҳисоботда.
IFC, шунингдек, Япония халқаро ҳамкорлик банки ва Япония экспорт суғурта агентлиги томонидан лойиҳа учун 655 миллион долларни биргаликда молиялаштирди.
1580 МВт қувватга эга станция 3 миллиондан ортиқ аҳолини рақобатбардош электр энергияси билан таъминлайди. Ҳисоб-китобларга кўра, у қуриб битказилгандан сўнг талабнинг 17 фоизини қондиради ва умумий қувватнинг 9,5 фоизини ташкил қилади. Табиий газдан фойдаланган ҳолда ишлаб чиқарилган электр энергияси Ўзбекистон «Миллий электр тармоқлари»га етказиб берилади.
Станция Electricité De France (Франция), Nebras Power (Қатар), Sojitz Corporation ва Kyuden International (Япония) ўз ичига олган консорциум томонидан ишга туширилади.
Ҳисоботда айтилишича, янги буғ-газли электр станцияси эски заводларга қараганда деярли икки баравар самарали бўлиши кутилмоқда (60% дан ортиқ самарадорлик даражаси билан), бу табиий газдан самаралироқ фойдаланиш ва CO2 чиқиндиларини камайтириш, шунингдек, қайта тикланадиган энергия манбаларини интеграциялашга ёрдам беради.
Шунингдек, йилига 2,8 миллион тоннагача иссиқхона газлари чиқиндиларининг олдини олади. Бу 2050 йилгача декарбонизация стратегиясига ва Ўзбекистоннинг Париж келишувига қўшадиган миллий ҳиссасига мос келади.
«Экологик тоза энергияга ўтишни тезлаштириш учун бизга қайта тикланадиган энергия қувватларини мувозанатлаш ва ошириш орқали энергия тизимимизни оптималлаштиришга ёрдам берадиган замонавий, самарали ва мослашувчан электр станциялари керак. „Сирдарё-2“ станцияси ишончли ва тежамкор электр энергияси манбаи бўлиб, СО2 чиқиндиларини камайтиришга ёрдам беради», — деди Ўзбекистон энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов.
«Самарали, ишончли ва ҳамёнбоп электр таъминоти ҳар қандай мамлакат ривожланишининг зарурий шартидир. Ушбу лойиҳа Ўзбекистон энергетика секторининг барқарорлиги ва рақобатбардошлигини ошириш, электр энергиясига бўлган ўсиб бораётган талабни иқтисодий ва самарали қондиришга ҳисса қўшиш учун хусусий сектор капитали ва тажрибасини бирлаштиради», — деди IFCнинг Туркия ва Марказий Осиё бўйича директори Вибке Шлёмер.

Международная финансовая корпорация (IFC) предоставляет пакет финансирования в размере 150 млн долларов и оказала помощь в привлечении более 1 млрд долларов в виде частного финансирования для строительства тепловой электростанции в Сырдарьинской области Узбекистана. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе корпорации.
В качестве ведущего транзакционного советника правительства Узбекистана IFC помогла структурировать государственно-частное партнёрство (ГЧП) для этого проекта путём проведения прозрачного конкурентного международного тендера — первого в стране на тепловую электростанцию, говорится в сообщении.
IFC также софинансировала для проекта 655 млн долларов от Японского банка международного сотрудничества и Японского агентства страхования экспорта и инвестиций.
Станция мощностью 1580 МВт обеспечит более 3 миллионов человек более эффективной и конкурентоспособной по стоимости электроэнергией. По оценкам, после завершения строительства она удовлетворит 17% спроса и будет представлять 9,5% общей установленной мощности. Электроэнергия, выработанная с использованием природного газа, будет подаваться в национальную электрическую сеть Узбекистана.
Станция будет разработана консорциумом, в который входят компании Electricité De France (Франция), Nebras Power (Катар), Sojitz Corporation и Kyuden International (Япония).
Имея рейтинг эффективности более 60%, новая станция будет в два раза эффективнее в сравнении с устаревшими установками и позволит избежать до 2,8 млн тонн выбросов парниковых газов в год, говорится в сообщении. Это соответствует стратегии по декарбонизации к 2050 году и определяемому на национальном уровне вкладу Узбекистана в Парижское соглашение.
«Чтобы ускорить переход к чистой энергии, нам нужны современные, эффективные и гибкие электростанции, которые могут помочь оптимизировать нашу энергетическую систему за счёт балансирования и увеличения мощностей возобновляемой энергии. Станция „Сырдарья-2“ будет содействовать этому переходу, будучи надёжным и экономически-эффективным источником электроэнергии и содействуя снижению уровня выбросов СО2», — сказал министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов.
«Эффективное, надёжное и доступное электроснабжение является необходимым условием для развития любой страны, — сказала директор IFC по Турции и Центральной Азии Вибке Шлёмер. — Этот проект сочетает капитал и опыт частного сектора для повышения устойчивости и конкурентоспособности энергетического сектора Узбекистана, экономичного и действенного удовлетворения растущего спроса на электроэнергию, а также содействует сокращению углеродного следа страны в долгосрочной перспективе».