Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Сингапур президенти Ҳалима Яқубнинг таклифига биноан 16−18 январь кунлари давлат ташрифи билан ушбу мамлакатда бўлади. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар қилди.
Ташриф дастурига мувофиқ Сингапур президенти Ҳалима Яқуб ва мамлакат бош вазири Ли Сянь Лун билан олий даражада учрашув ва музокаралар ўтказилиши режалаштирилган.
Кун тартибидан кўп қиррали Ўзбекистон-Сингапур муносабатларини янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари ўрин олган, дейилади хабарда.
Савдо-иқтисодий, инвестиция, инновация ва транспорт-коммуникация соҳаларида, шунингдек, давлат бошқаруви ва юқори малакали кадрлар тайёрлаш борасидаги амалий ҳамкорликни чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилади. Ушбу йўналишларга доир икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўплами музокаралар якунида имзолаш учун тайёрланмоқда.
Бундан ташқари, президент Сингапурнинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашув ўтказади. Ташриф арафасида икки мамлакат ишбилармон доираларининг бизнес форуми бўлиб ўтади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16−18 января по приглашению президента Сингапура Халимы Якуб посетит эту страну с государственным визитом.
Как сообщила пресс-служба главы государства, программа пребывания предусматривает проведение встреч и переговоров на высшем уровне — с президентом Сингапура, а также премьер-министром Ли Сянь Луном.
В повестку дня саммита включены «актуальные вопросы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-сингапурских многоплановых отношений».
Особое внимание будет уделено углублению практического сотрудничества в торгово экономической, инвестиционной, инновационной и транспортно-коммуникационной сферах, а также в области государственного управления и подготовки высококвалифицированных кадров.
Готовится «солидный пакет двусторонних документов по вышеуказанным направлениям», отмечается в сообщении.
Президент Узбекистана также встретится с руководителями ведущих компаний Сингапура. Накануне визита состоится бизнес-форум деловых кругов двух стран.