1 ноябрь куни Ўзбекистон президенти Администрацияси раҳбари Сардор Умурзаков раислигида халқ таълими тизимидаги мавжуд муаммоларга бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди. Бу ҳақда ЎзА хабар берди.
Жумладан, Сурхондарё вилояти Шўрчи туманида оддий мактабни ихтисослаштирилган мактабга айлантириш чоғида масъуллар томонидан йўл қўйилган ўзбошимчалик ва ўз ишига совуққонлик жиддий танқид қилинди.
Йиғилишда айтилишича, мазкур жараёнларда вилоят ҳокимлиги томонидан ўқувчиларни жойлаштириш мақсадида янги мактаб очиш таклифи берилган, Халқ таълими вазирлиги эса «тегишли тартибда зарур бино ва жиҳозлар билан таъминлангандан сўнг» мактаб очилишига рухсат берилган. Токи масаланинг ҳужжатли ишлари ва бинони тайёрлашга оид ташкилий масалалар кўрилгунгача, ўқувчилар 5−6 километр наридаги мактабга қатнашга мажбур бўлишган. Бу эса ота-оналарнинг эътирозларига сабаб бўлган.
Бу ўртада мактабнинг собиқ директори ташаббуси билан аҳолининг уйида болаларга дарс ўтиш бошланган.
«Бу нима деган гап?! Инсон қадри шуми? Тошкентда, ёзда салқин, қишда иссиқ кабинетларда ўтирган амалдорлар болалари қишлоқнинг лой йўлларида ҳар куни 10 километрлаб юришига, аҳоли уйларида ўқишига рози бўлишармиди? Яна уйларда таълим бераётган ўқитувчиларга маош ҳам берилмаяпти экан. Ўқитувчининг нима айби бор бу ерда?!», — дея эътироз билдирди Сардор Умурзаков.
Йиғилишда барча масъуллар, жумладан Халқ таълими вазири Бахтиёр Саидов, Сурхондарё вилояти ҳокими Тўра Боболов ҳамда Шўрчи тумани ҳокими Бахтиёр Худойберганов вазиятга изоҳ берар экан, мазкур ҳолатлар ўз тасдиғини топганини тан олди. Айтилишича, ушбу ҳолат юзасидан ишчи гуруҳ тузилиб, зудлик билан Шўрчи туманига юборилган.
Шўрчи тумани ҳокими Бахтиёр Худойберганов ўқувчиларга аҳоли уйларида дарс берилаётганидан хабарсиз қолганини, бу ташаббус ўзбошимчалик билан ёшлар масалалари бўйича ҳоким ўринбосари ва туман халқ таълими бўлими бошлиғи томонидан ташкил қилинганини маълум қилди.
«Юзлаб болалар сарсон бўлиб юрсаю, ҳокимлик вакиллари бунга бефарқ қараса, шуми давлат раҳбари билдирган ишончга муносабат?! Демак, ишига масъулиятсизлик билан қараган туман ҳокими ўринбосари ва халқ таълими бўлими мудири ишдан олинсин ва уларнинг фаолиятига ҳуқуқий баҳо бериш керак. Туман ҳокими Бахтиёр Худойбергановга эса ҳайфсан берилсин. Агар зудлик билан вазият ўзгармаса, ҳокимият биноси бўшатилиб, болалар шу бинода таълим олишади. Мен мутлақо жиддий айтяпман. Ҳоким уйида ташкил қилаверсин ишини», — деди Администрация раҳбари.
Шунингдек, Сардор Умурзаков Шўрчи воқеаси ҳар бир вилоят ва ҳар бир туман ҳокимлигига ўрнак бўлиши кераклиги, Халқ таълими вазирлиги билан бирга комиссия тузилиб, ташкил этилиши режалаштирилган 168 та ихтисослаштирилган мактаб хатловдан ўтказилиши, ҳар бир мактаб бўйича керак бўлса ўқитувчи ва ўқувчилар кесимида аниқ ахборот киритиш бўйича мутасаддиларга топшириқ берди.

Руководитель Администрации президента Узбекистана Сардор Умурзаков 1 ноября провёл видеоселекторное совещание, посвящённое проблемам в системе народного образования, сообщает УзА.
Серьёзной критике подверглись должностные лица Шурчинского района Сурхандарьинской области, которые «допустили самоуправство и халатность» в процессе преобразования школы №66 в специализированную. В частности, хокимият области предлагал открыть новую школу, а Министерство народного образования дало разрешение на открытие образовательного учреждения только после выделения необходимых зданий и их оснащения.
Из-за неправильно организованных работ школьники были вынуждены ходить в школу, расположенную в 5−6 км от их домов, что вызвало недовольство родителей. В то же время по инициативе бывшего директора школы были начаты занятия в домах жителей.
«Когда обсуждался этот вопрос, некоторые должностные лица говорили, что расстояние в 10−15 км — это не так уж и далеко. Интересно, что было бы с этими чиновниками, если их дети или внуки посещали бы школу на таком расстоянии? Оказывается, ещё учителям, которые преподают на дому, не платят. В чём вина учителя?!» — сказал Сардор Умурзаков.
На совещании официальные лица, в том числе министр народного образования Бахтиёр Саидов, хоким Сурхандарьинской области Тура Боболов и хоким Шурчинского района Бахтиёр Худойберганов, комментируя ситуацию, признали, что все перечисленные обстоятельства имели место. В связи с этим была сформирована рабочая группа, которая сразу же была направлена в Шурчинский район.
По словам хокима Шурчинского района, он не был осведомлён об обучении школьников в домах жителей. Он заявил, что это «самовольная инициатива заместителя хокима по делам молодёжи и начальника отдела народного образования».
Глава Администрации президента поручил уволить замхокима Шурчинского района и начальника отдела народного образования. Сам хоким получил выговор.
«Если немедленно не изменится ситуация, здание хокимията будет освобождено, и дети будут учиться в этом здании. Я говорю абсолютно серьёзно. Пусть хоким организует свою работу из дома», — подчеркнул он.
По его словам, инцидент в Шурчинско районе должен послужить примером для хокимиятов каждой области и района.
Кроме того, поручено сформировать комиссию совместно с МНО, а затем провести инвентаризацию 168 школ, которые планируется преобразовать в специализированные.