Invento мутахассислари — Керри-Лин ду Пласси ва Нафиса Усмонхўжаева — махсус эҳтиёжлари бўлган ўқувчилар билан қандай ишлаш кераклиги, синфда қулай муҳитни яратиш учун нима қилиш мақсадга мувофиқлиги ҳақида гапириб беришди.
Мутахассислар ҳақида
Керри-Лин ду Пласси Жанубий Африкада туғилган. Унинг икки нафар ўғли бор: улардан бири — 18 ёш, иккинчиси — 22 ёшда. Иккаласига ҳам ДЙГБ диагнози қўйилган. Шунинг учун ҳам Керрида махсус таълим эҳтиёжлари мавзусига қизиқиш уйғонган.
Мутахассислиги бўйича Керри балет устози, маълумоти бўйича эса — психолог. У «Лингвистика ва психология» йўналиши бўйича илмий даражага ҳам эга. Керри 25 йилдан бери дарс беради: аввал балет бўйича педагог вазифасида, кейин мактабгача ва бошланғич таълим ўқитувчиси бўлиб, ундан сўнг эса махсус таълимга муҳтож болаларни ўқитиш бўйича мутахассис сифатида меҳнат қилган. У Жанубий Aфрикa, Исроил, Хитойда ишлаган, ҳозир эса Ўзбекистонда фаолият юритмоқда. Керрининг ҳаётдаги шиори — бутун ҳаёти давомида ўқишдир, чунки айнан бу жиҳат унга яхши ўқитувчи бўлишга ёрдам бермоқда.
Нафиса Усмонхўжаева — психолог, невропсихолог, АВА-терапевти, Ўзбекистон психологлар ассоциацияси аъзоси. Унинг Invento Tashkent City Campus`идаги фаолияти ота-оналар, болалар, педагогларга психологик соғлом руҳни сақлаш ва мустаҳкамлашга кўмаклашиш ҳамда турли муаммоларни ечишга ёрдам беришга йўналтирилган.
Инклюзивликнинг муҳимлиги ҳақида
Инклюзивлик таълим жараёнида муҳим жиҳатдир, чунки барча болалар ўқиш давомида бир хил ҳаракатларни бажаришади. Бу жамиятга интеграциялашув, Ўзбекистоннинг «Таълим тўғрисида»ги қонуни билан кафолатланган боланинг таълим олишга бўлган ҳуқуқларини рўёбга чиқарадиган замонавий дунёнинг янги тенденциясидир. Инклюзивлик — ҳурмат ва дахлдорлик маданиятини тезроқ ривожлантиришга имкон беради. Шунингдек, у барча болаларга индивидуал тафовутларни ўрганиш ва қабул қилиш имкониятларини беради.
Нафиса Усмонхўжаеванинг фикрига кўра, бу жуда яхши тенденция, чунки бола ўз тенгдошларига қараб, тезроқ хулқ-атвор қоидаларини англайди, асосий кўникмаларни эгаллайди. Зеро у шу тарзда дарсларга қатнашади, майдончада ўйнайди, ошхонага боради. Натижада у тезроқ ривожланади. Ушбу жараёнлар қанчалик эрта бошланган бўлса, бола ижтимоийлашуви ва мослашуви ҳам шунчалик вақтли кечади.
Invento мутахассислари болалар билан қандай ишлайди
Аввал боланинг кучли ва заиф томонлари, шунингдек унга нима ёқиши ва нима ёқмаслиги аниқлаштириб олинади. Ушбу маълумотларга асосланиб, ўқитувчилар маълум бир ўқувчига энг мос келадиган махсус ўқув дастурини яратадилар.
Invento кампусида ёрдам кўрсатишга комплекс ёндашув қўлланилади. Мутахассисларга ота-она ёки тарбиячидан талаб келиб тушади. Кейин психолог диагноз қўяди. Унинг асосида боланинг индивидуал эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда коррекция ишларининг якка тартибдаги дастури яратилади. Мутахассислар қийинчиликларнинг сабабини бартараф этиш устида ишлайдилар, ундан сўнг болага билим беришга эътибор қаратади.
Синфдаги ижобий ўқув муҳити ҳақида
Синфда ижобий ўқув муҳитини яратишнинг кўплаб усуллари мавжуд. Биринчидан, хавфсиз ҳиссий муҳитни яратиш керак. Иккинчидан, синфда ижобий муносабатларни ўрнатиш лозимдир. Бунинг учун ўқув жараёнида реал ва эришиб бўладиган мақсадларни белгилаш, конструктив қайта алоқани таъминлаш ҳамда талабалар ўртасидаги ҳамкорликни рағбатлантириш даркор. Ва ниҳоят, энг муҳими, бу ўқувчилар ҳар доим мурожаат қилиши мумкин бўлган ўқитувчи бўлишдир.
Синфда қулай муҳитни яратиш учун психолог учта йўналиши бўйича фаолият олиб боради:
1. Ота-оналар билан ишлаш.
2. Ўқитувчилар билан ишлаш.
3. Ўқувчилар билан ишлаш.
Ўқитувчилар билан ишлаб, психолог болаларнинг руҳий ривожланиши, мулоқот қилиш ва ёшга оид инқирозларининг ўзига хос хусусиятларини ўргатади. Бунинг учун Invento`да семинарлар, маърузалар, маслаҳатлашувлар (гуруҳда ва индивидуал) ўтказилади.
Ўқувчиларга ҳамжиҳатлик, бир-бирини тушуниш, ўзаро ишонч, ҳурмат ҳамда ҳис-туйғуларни тўғри ифодалаш ўргатилади. Бунга гуруҳ машғулотларида, индивидуал маслаҳатлашувларда, ўйин тренингларида, квестларда эришилади.
Психолог ота-оналарга фарзандлари билан содир бўладиган ақлий жараёнлар ҳақида тушунтиради. Болалар билан ўзаро муносабатларга доир муайян тавсиялар бериб борилади. Ота-оналарга нисбатан психологнинг муҳим вазифаси болаларга меҳрибон муносабатни шакллантиришдир. Бола ўзига нисбатан бундай муносабатни ҳис қилганда, у тенгдошларига ҳам шундай муносабатда бўлади.
Invento The Uzbek International School`да таълим IB PYP ва IB MYP замонавий ва илғор дастурлари асосида олиб борилади. Invento UIS иккита кампусда қуйидаги манзиллар бўйича жойлашган:

Специалисты Invento — Керри-Лин ду Пласси и Нафиса Усмонходжаева — рассказали, как в Invento UIS работают со студентами с особенностями, как создают благоприятную атмосферу в классе и многое другое.
О специалистах
Керри-Лин ду Пласси родилась в Южной Африке. Она мама двух взрослых сыновей: одному 18 лет, а другому 22 года. У обоих был диагностирован СДВГ, поэтому у Керри особый интерес к теме специальных образовательных потребностей.
По специальности Керри — учитель балета, по образованию — психолог. Она также имеет ученую степень по направлению «Лингвистика и психология». Керри преподает уже 25 лет: сначала в роли педагога по балету, затем в роли учителя дошкольного и начального образования, а после — в роли специалиста по особым образовательным потребностям. Она работала в Южной Африке, Израиле, Китае, а теперь в Узбекистане. Девиз Керри по жизни — учиться на протяжении всей жизни, потому что именно это помогает ей быть хорошим учителем.
Нафиса Усмонходжаева является психологом, нейропсихологом, ABA-терапевтом, членом Ассоциации психологов Узбекистана. Ее деятельность в Invento Tashkent City Campus направлена на помощь родителям, детям, педагогам в сохранении и укреплении психологического здоровья, а также оказании помощи в различных психологических проблемах.
О важности инклюзивности
Инклюзивность — важный аспект в образовательном процессе, потому что все дети делают одно и то же во время учебы. Это интеграция в общество, новая тенденция в современном мире, реализующая права ребенка на образование, которое гарантирует закон Республики Узбекистан «Об образовании». Инклюзивность позволяет быстрее развить культуру уважения и принадлежности. Это также обеспечивает возможности для всех детей изучать и принимать индивидуальные различия.
По мнению Нафисы Усмонходжаевой, это очень хорошая тенденция в том плане, что ребенок, глядя на своих сверстников, быстрее принимает правила поведения, овладевает базовыми навыками. Ведь так он посещает занятия, играет на площадке, ходит в столовую. Тем самым, его развитие происходит быстрее. Чем раньше начать эти процессы, тем раньше ребенок сможет социализироваться и адаптироваться.
Как специалисты Invento работают с детьми
Для начала определяются сильные и слабые стороны, а также то, что нравится и не нравится студенту. На основе данной информации учителя создают специальную образовательную программу, которая лучше всего подойдут конкретному студенту.
В кампусе Invento существует комплексный подход оказания помощи. Специалисты получают запрос от родителя или воспитателя. Затем психолог проводит диагностику. На ее основе создается индивидуальная программа коррекционной работы, которая учитывает индивидуальные потребности ребенка. Специалисты работают над устранением причины трудностей, а после, уделяют внимание восполнению знаний у ребенка.
О позитивной учебной среде в классе
Есть множество способов для создания позитивной учебной среды в классе. Во-первых, необходимо создать безопасную эмоциональную среду. Во-вторых, выстроить позитивные взаимоотношения в классе. Ставить реальные и достижимые цели в образовательном процессе, обеспечивать конструктивную обратную связь, а также поощрять сотрудничество среди студентов. Наконец, самое важное — это быть доступным учителем, к которому всегда могут обратиться студенты.
В Invento для создания благоприятной обстановки в классе психолог работает по трем направлениям деятельности:
- Работа с родителями.
- Работа с педагогами.
- Работа со студентами.
Работая с педагогами, психолог обучает особенностям психического развития детей, коммуникации, возрастных кризисов. Для этого в Invento проводятся семинары, лекции, консультации (как групповые, так и индивидуальные).
Студентов обучают сплоченности, пониманию друг друга, доверительному отношению, ценности друг друга, а также правильному выражению своих эмоций. Это достигается на групповых занятиях, индивидуальных консультациях, игровых тренингах, квестах.
Родителям психолог объясняет о психических процессах, которые происходят с их детьми. Даются определенные рекомендации по взаимодействию с детьми. Важной задачей психолога в отношении родителей является прививание доброго отношения к детям. А когда ребенок чувствует такое отношение к себе, он также относится к своим сверстникам.
Образование детей в Invento The Uzbek International School строится на основе современной и прогрессивной программы IB PYP и IB MYP. Invento UIS расположена в двух кампусах по адресам: