Карьера қуришда муваффақиятга эришиш кўп жиҳатдан юқори сифатли олий таълимга боғлиқ. Олий таълим муассасалари ҳақида тўгри ва актуал маълимотни Ўзбекистоннинг саккизта шаҳрида бўлиб ўтадиган «Таълим ва касб-2022» халқаро кўргазмасига ташриф буюриб, олишингиз мумкин.
Кўргазма доирасида бўлиб ўтадиган тадбирлар абитуриентларга олий ўқув юртини танлашга ёрдам беради. Абитуриентлар холис маълумот олиб, аккредитациядан ўтган халқаро олийгоҳларга грант асосида ҳам, шартнома асосида ҳам қабул қилиниш имкониятлари ҳақида билиб оладилар.
Шунингдек, уларнинг аксарияти имтиҳонларни ва дастлабки синовларни жойларда топширишлари ва қаерда рўйхатдан ўтиб, 2023 йилнинг кузида ўқишни қайси олийгоҳда бошлашни танлаб олишлари мумкин бўлади.
Ҳар йили ўтказиладиган «Таълим ва касб-2022» халқаро кўргазмаси Ёшлар ишлари агентлиги, Халқ таълими вазирлиги ва ҳокимликлар кўмагида Тошкент, Самарқанд, Бухоро, Навоий, Урганч ва Фарғона шаҳарларида ўтказилган 13-йиллик фаолияти давомида ўзига хос лойиҳага айланди.
2022 йилда кўргазма Андижон ва Наманган шаҳарларида ҳам ташкил этилиб, абитуриентларга тўгридан тўгри олийгоҳ ходимларидан долзарб ва керакли маълумот олиш имкониятини беради. Бу Ўзбекистон мактаб ўқувчилари учун янги марраларни эгаллаш ва истиқболларни белгилаш учун ажойиб имконият.
Иштирокчилар орасида Москва давлат халқаро муносабатар институти, Тошкентдаги Пучон университети, Олмаотадаги Қозоғистон менежмент, иқтисодиёт ва прогнозлаш институти, А.И.Герцен номидаги Россия давлат педагогика университети, Истанбул Айдин университети, И. M. Сеченов номидаги Биринчи Москва давлат тиббиёт университети, Назарбоев университети, Абай номидаги Қозоқ миллий педагогика университети, Тошкентдаги Вебстер университети, Белорусия давлат университети ва бошқалар бор — жами дунёнинг 40 дан ортиқ олий ўқув юртлари.
Барча абитуриентлар таълим муассасалари вакиллари билан бевосита мулоқот қилиш ҳамда таълим жараёни, формати ва бошқа масалалар ҳақида саволлар бериш имкониятига эга бўлади.
Агар олийгоҳ ҳақида бирон маълумот олишингиз керак бўлса, саволларингизни бемалол беришингиз мумкин. Зеро янги уфқларни забт этишга олдиндан тайёр бўлган яхшироқ.
Кўргазмага кириш бепул. Бунинг учун ушбу ҳавола орқали дастлабки рўйхатдан ўтиш кифоя.
Ҳамкорлар ва кўргазма ташкилотчилари Ёшлар ишлари агентлиги, Халқ таълими вазирлиги, «Россотрудничество» ваколатхонаси, Erasmus+ миллий офиси, Федерал давлат бюджет муассаси «Главэкспертцентр», Татаристоннинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, Eva Consulting консалтинг компанияси ва Таълим бўйича федерал агентлик «Рособразование».

Построение успешной карьеры во многом зависит от качественного высшего образования, которое можно выбрать, посетив международную выставку «Образование и профессия 2022», которая пройдет в восьми городах Узбекистана.
Мероприятия дадут возможность абитуриентам сделать выбор высшего учебного заведения. Они получат объективную информацию и узнают о возможностях поступления в аккредитованные международные вузы как на грантовой, так и на контрактной основе.
Также многие из них смогут пройти экзамены и предварительное тестирование на местах и определиться, куда они смогут поступить и где начать обучение уже осенью 2023 года.
Ежегодная международная выставка «Образование и профессия» уже на протяжении 13 лет своей работы является уникальным проектом, который благодаря поддержке Агентства по делам молодежи, Министерства народного образования и хокимиятов проводилась ранее Ташкенте, Самарканде, Бухаре, Навои, Ургенче и Фергане.
В 2022 году выставка пройдет еще в Андижане и Намангане, предоставив абитуриентам возможность в получении актуальной и верной информации непосредственно от сотрудников вузов. Это откроет новые горизонты и перспективы для школьников Узбекистана.
Среди участников такие вузы, как МГИМО, Bucheon University in Tashkent, КИМЕП университет в Алматы, Российский педагогический им. А. И. Герцена, Стамбульский университет Айдын, Первый московский государственный медицинский им. И. М. Сеченова, Назарбаев университет, Казахский национальный педагогический им. Абая, Webster University in Tashkent, Белорусский государственный университет и многие другие — всего свыше 40 вузов со всего мира.
Все желающие смогут напрямую пообщаться с представителями учебных заведений и задать вопросы о процессе и формате обучения и не только. Если у вас есть необходимость получения информации о вузе, можно не стесняясь спрашивать, ведь лучше заранее быть готовым к покорению новых горизонтов.
Вход на выставку бесплатный по предварительной регистрации по ссылке.
Партнерами и организаторами выставки являются Агентство по делам молодежи, Министерство народного образования, представительство «Россотрудничество», национальный офис Erasmus+, ФГБУ «Главэкспертцентр», представительство Татарстана в Узбекистане, консалтинговые компании Eva Consulting и «Рособразование».