Президент Шавкат Мирзиёев Республика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт марказига ташриф буюрди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар бермоқда.
Марказда 10 та даволаш корпуси бўлиб, 370 та ўринга эга. Бу ерда йилига 9 мингдан ортиқ беморга стационар, 43 минг нафарига амбулатор тартибда хизмат кўрсатилади.
Тошкент ва Қўқон шаҳарлари, Қорақалпоғистон ва вилоятларда марказнинг ҳудудий филлиаллари ташкил этилган. Уларнинг ҳар бирида паллиатив ёрдам бўлимлари очилган. Илк бор, барча ҳудудий онкологик муассасалар жами 22 та замонавий нур терапияси ускуналари билан жиҳозланди. Хабарга кўра, тиббиёт маркази билан барча филиаллар ўртасида телемедицина амалиёти йўлга қўйилган. Сўнгги уч йилда тизимдаги 150 нафар мутахассис нуфузли хорижий клиникаларда давлат ҳисобидан малака оширган.
«Беморлар учун энг қийини керакли дориларни топиш ва сотиб олишдир. Шу боис бу борада давлат томонидан ҳам кўмак кўрсатилмоқда. Онкология хизмати учун дори-дармон ва сарфлов воситаларига 2016 йилда 8 миллиард сўм ажратилган бўлса, 2021 йилда бу кўрсаткич қарийб 62 миллиард сўмга етган», — қайд этилди хабарда.
Давлат раҳбари марказда даволанаётган болаларга шифо тилаб, ота-оналарига далда берди.
«Бу бир синов. Ана шу синовлардан бардош билан ўтиб, тезроқ соғайиб, уйга қайтсаларингиз, ҳаммамиз хурсанд бўламиз. Мен болалар, ёшлар ҳақида кўп гапираман, уларга катта умидлар боғлайман. Илоҳим, мана шу болаларнинг ҳам касаллиги эсдан чиқиб, халқимизга хизмат қиладиган фарзандлар бўлиб етишсин. Улуғ айём кунларида Худодан шуни сўраймиз», — деди Шавкат Мирзиёев.
Қайд этилишича, марказнинг ҳозирги имкониятлари етарли эмаслигини таъкидланиб, Тошкент тиббиёт академияси клиникасининг бўш турган ҳудудида Республика онкология марказининг янги биноларини барпо этиш бўйича топшириқ берилди.
Бундан ташқари, онкология тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Касалликларни эрта аниқлаш мақсадида мобил бригадалар тузиб, хавф гуруҳига кирувчи аҳоли учун профилактик кўриклар ўтказиш зарурлиги таъкидланди. Маълум қилинишича, бунинг учун ҳар бир ҳудудга мобиль маммографлар ва позитрон-эмиссион томографлар етказиб берилади. Саратон касалликларини эрта аниқлайдиган лабораториялар ташкил этилиб, махсус онкомаркерлар текширувлари йўлга қўйилади.
Жойлардаги онкология ва гематология шифохоналарини таъмирлаб, замонавий ускуналар билан жиҳозлаш, малакали мутахассисларни жалб қилиш вазифаси белгиланди. Касаллик оқибатида оёқ-қўли ампутация бўлган беморларни протез маҳсулотлари билан таъминлаш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Таъкидланишича, онкологик ва гематологик касалликларни даволашни тубдан ўзгартириш бўйича президент қарори қабул қилинади.
Видеоселектордан сўнг, давлат раҳбари Тошкент тиббиёт академияси ҳудудига бориб, Онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт маркази биноси учун мўлжалланган жойни кўрди. Янги бинони Жанубий Корея тажрибаси ва лойиҳаси асосида қуриш бўйича кўрсатмалар берди, дейилади хабарда.

Президент Шавкат Мирзиёев 14 мая посетил Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр онкологии и радиологии, сообщила пресс-служба главы государства.
Центр располагает 10 лечебными корпусами на 370 коек. За год здесь оказывают стационарную помощь более чем 9000 больным, амбулаторную помощь 43 тысячам пациентам. Действуют местные филиалы центра в Ташкенте и Коканде, Каракалпакстане и областях. В каждом филиале открыты отделения паллиативной помощи. Впервые все 22 онкологических учреждения на местах были оснащены современными аппаратами лучевой терапии. Между центром и всеми филиалами налажена телемедицина. За последние три года 150 специалистов сферы прошли обучение за счет государства в престижных зарубежных клиниках, отметили в пресс-службе.
Чаще всего пациенты сталкиваются с проблемой поиска и приобретения лекарств, поэтому государство расширяет помощь в этом вопросе, говорится в сообщении. Если в 2016 году на приобретение лекарств и оборудования онкологического направления было выделено 8 млрд сумов, то в 2021 году эта цифра достигла почти 62 миллиардов сумов.
Шавкат Мирзиёев пожелал лечащимся в центре детям скорейшего выздоровления, выразил слова поддержки их родителям.
«Это испытание. Мы все будем счастливы, если вы поборете эту беду, побыстрее вылечитесь и вернетесь домой. Я много говорю о детях и молодежи, возлагаю на них большие надежды. Пусть и эти дети поскорее оставят болезнь позади и станут в будущем людьми, готовыми послужить нашему народу. Это то, о чем мы просим у Всевышнего в эти светлые праздничные дни», — сказал он.
Отметив, что нынешние возможности центра недостаточны, президент поручил построить новые корпусы Республиканского центра онкологии на свободной территории клиники Ташкентской медицинской академии.
На видеоселекторном совещании по мерам совершенствования системы онкологической помощи, которое прошло в центре, Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость создания мобильных бригад для раннего выявления заболеваний и проведения профилактических осмотров людей из группы риска.
В каждый регион планируется доставить мобильные маммографы и позитронно-эмиссионные томографы. Ожидается, что будут созданы лаборатории для раннего выявления рака и проводиться тесты на онкомаркеры.
Для улучшения качества лечения поставлена задача отремонтировать местные онкологические и гематологические больницы, оснастить их современным оборудованием и привлечь квалифицированных специалистов. Обсужден также вопрос обеспечения протезами пациентов, у которых конечности были ампутированы в результате заболевания.
С учетом поставленных задач и прозвучавших предложений ожидается принятие постановления президента касательно кардинального преобразования системы лечения онкологических и гематологических заболеваний.
После совещания глава государства посетил Ташкентскую медицинскую академию и осмотрел место строительства будущего нового здания медицинского центра онкологии и радиологии. Даны указания по использованию при проектировании и строительстве южнокорейского опыта.
Шавкат Мирзиёев во время посещения Республиканского центра гематологии поручил построить новое здание для центра, создать отдельный центр детской онкогематологии с использованием опыта российского центра имени Д. Рогачёва.