Ўзбекистон Ички ишлар вазирлигининг матбуот котиби Шохрух Ғиёсов Сурхондарё вилоятининг Термиз шаҳрида яшовчи, блогер Отабек Сатторийга нисбатан очилган жиноий иш атрофидаги мунозаралар ҳақида муносабат билдирди.
«Газета.uz» Сурхондарё ҳокимиятини танқид қилган Отабек Сатторий телефонни товламачиликда гумон қилиниб ҳибсга олинганини, бунинг учун у 10 йилгача озодликдан маҳрум қилиниши мумкинлигини ёзган. Сатторийнинг адвокати бу иш уйдирма деб даъво қилмоқда.
ИИВ матбуот котибининг таъкидлашича, ушбу жиноят иши юзасидан расмий ахборот берилганига қарамасдан, мамлакатдаги ва хорижий ижтимоий тармоқларнинг фаоллари томонидан турли миш-мишларни тарқатиш, давлат идораларининг ваколатлари ва ҳаракатларини шубҳа остига қўйиш, уларни обрўсизлантиришга қаратилган хабарларни кўпайтириш, масаланинг моҳиятини тушунмасдан туриб оммани чалғитиш ва бошқа қонунбузарлик ҳолатлари такрорланиб келинмоқда.
Шохрух Ғиёсов «Жамоатчилик назорати тўғрисида"ги қонунга мувофиқ жамоатчилик назорати субъектларининг давлат органлари, уларнинг мансабдор шахслари фаолиятига асоссиз аралашувига ва уларга ғайриқонуний таъсир кўрсатишига йўл қўйилмаслигини таъкидлади. Бундан ташқари, у «Оммавий ахборот воситалари тўғрисида"ги қонун билан тергов органларининг материалларини эълон қилиш, муайян иш бўйича суд қарори чиқмасдан туриб, унинг натижаларини тахмин қилиш ёхуд судга бошқача йўл билан таъсир кўрсатиш қатъиян тақиқланганини эслатиб ўтди.
«Ижтимоий тармоқларнинг фаоллари томонидан жиноят иши билан боғлиқ текширилмаган ахборотни жамоатчиликка тарқатиш орқали бирор-бир мақсадга эришишга ҳаракат қилиш, тергов ва суд органларининг фаолиятига нисбатан сунъий равишда салбий муносабат шакллантириш — тергов қилишга ёки суд ишларини ҳал этишга аралашиш, деб баҳоланади ва жиноий жавобгарликни келтириб чиқаради», — дейилади хабарда.
ИИВ вакили Тергов ва суд органлари ўзининг ваколат доирасидаги фаолиятини, жумладан муҳокама этилаётган ҳолат юзасидан, айбсизлик презумпциясига тўла риоя этган ҳолда ҳамда жамоатчилик олдидаги мажбуриятидан келиб чиқиб олиб бораётганлигини таъкидлаб ўтди.
Аввалроқ, депутат Расул Кушербаев ва Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги элчиси вазиятга муносабат билдиришган эди.
Миллий масс-медиани қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди Васийлик кенгаши раиси Комил Алламжонов суд жараёнида Отабек Саторийга нисбатан товламачиликда айбдорлиги исботланган бўлса, унга нисбатан жазо қонун билан белгиланиши кераклигини ва қонунни бузишга на журналист, на блогер ҳақли эканлигини таъкидлади.
Шу билан бирга, Алламжонов бир неча саволлар билан мурожаат қилди:
«Лекин нима учун энг хавфли жиноятчидек унинг уйида тинтув ўтказилди, нима учун у кўплаб одамлар билан олиб кетилди, нима учун суд ёпиқ бўляпти? Барча товламачиликда гумон қилинган фуқароларга шунақа муносабат қилинадими? Ёки блогер бўлгани учун шундай алоҳида „ҳурмат-эҳтиромми“? Бу нормал ҳолатми? Ички ишлар вазирлиги бу масала юзасидан изоҳ бериши шарт. Методлар қачон ўзгаради? Босиб олиб кетмай, идорага қонуний чақирув қоғози билан чақирилса, келмас эдими? Эҳтиёт чораси сифатида нима учун энг оғири, қамоқ танланди? Қонун ҳамма учун баробар экан, орган ходимлари ҳам ошириб юборишмасин. Бизнинг жамоат фондимиз бундай ҳатти-ҳаракатни кескин қоралайди. Бош прокуратурадан ушбу ҳолатга ҳуқуқий баҳо беришларини сўраймиз», — деди у.
Фонд раиси Бош прокуратурадан ушбу ҳолатга ҳуқуқий баҳо берилишини сўради.
«Албатта, бизнинг ҳамкасбларимиз орасида ҳам бошқа соҳалар каби қонунбузарлари бор. Вилоят, шаҳарларда ўзини блогерман деб, турли товламачилик йўллари билан кун кўраётганлар йўқ эмас. Лекин аксарият халқ дарди билан яшайдиган журналист ва блогерлар билан боғлиқ ҳуқуқий масалалар максимум очиқ-ошкора, шаффоф бўлиши керак», — дея қўшимча қилди у.
Журналистларни ҳимоя қилиш қўмитаси (штаб-квартираси Нью-Йоркда жойлашган халқаро нодавлат ташкилот) мурожаат билан чиқди ва Ўзбекистон расмийларидан Отабек Саторийни зудлик билан озод этилишини, унга қўйилган барча айбловларни бекор қилишни ҳамда унга эркин ишлаш имкониятини беришни талаб қилди.

Пресс-секретарь министра внутренних дел Узбекистана Шохрух Гиясов высказался по поводу обсуждений вокруг уголовного дела, возбужденного в отношении жителя Термеза Сурхандарьинской области, блогера Отабека Сатторий.
«Газета.uz» писала, что Отабек Сатторий, критикующий власти Сурхандарьи, был заключён под стражу по подозрению в вымогательстве телефона, за что ему грозит до 10 лет лишения свободы. Адвокат задержанного утверждает, что дело сфабриковано.
Пресс-секретарь МВД заявил, что несмотря на предоставление официальной информации по данному делу, «повторяются факты распространения различных слухов активистами отечественных и зарубежных социальных сетей, ставящих под сомнение полномочия и действия государственных органов, муссирование сообщений, направленных на их дискредитацию, введения общественности в заблуждение без понимания сути вопроса и другие факты нарушения закона».
Он указал, что законом «Об общественном контроле» субъектам общественного контроля не допускается необоснованное вмешательство в деятельность государственных органов, их должностных лиц и незаконное влияние на них. Кроме того, по закону о СМИ категорически запрещается публиковать материалы следственных органов, прогнозировать результаты судебного решения без его вынесения по конкретному делу или иным образом влиять на суд.
«Попытка активистов социальных сетей добиться какой-либо цели путем распространения среди общественности непроверенной информации, связанной с уголовным делом, искуственного формирования негативного отношения к деятельности следственных и судебных органов, расценивается как вмешательство в расследование или разрешение судебных дел и влечет за собой уголовную ответственность», — говорится в сообщении.
Представитель МВД подчеркнул, что следственные и судебные органы ведут свою деятельность в пределах своих полномочий, с полным соблюдением презумпции невиновности.
«Мы призываем активистов социальных сетей, апеллирующих верховенством закона, самим в первую очередь уважать законы нашей страны», — отметил он.
Ранее на ситуацию отреагировали депутат Расул Кушербаев и посол Великобритании в Узбекистане.
Глава попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Комил Алламжонов заявил, что наказание в отношении Отабека Сатторий должно быть установлено по закону, если в ходе судебного разбирательства будет доказана его вина в вымогательстве телефона. По его словам, ни журналист, ни блогер не имеют права нарушать закон.
Видеозапись задержания блогера. Источник: BBC Uzbek.
При этом у Алламжонова возникло несколько вопросов:
«Но почему его дом обыскали, будто он самый опасный преступник? Почему его увезли в сопровождении такого большого количества людей? Почему судебное разбирательство идёт в закрытом режиме? Так ли поступают со всеми подозреваемыми в вымогательстве гражданами? Или это особое „уважение“ к блогеру? Это нормально? Министерство внутренних дел обязано прокомментировать этот случай. Когда изменятся методы? Неужели он не пришёл бы сам, если бы его вызвали повесткой? Почему в качестве меры пресечения была выбрана самая суровая — заключение под стражу? Так как перед законом все равны, сотрудники правоохранительных органов пусть не преувеличивают», — заявил он
Глава фонда осудил такое поведение и попросил Генеральную прокуратуру дать правовую оценку сложившейся ситуации.
«Конечно, правонарушители есть и среди наших коллег, как и в других сферах. В городах и областях есть люди, которые называют себя блогерами и зарабатывают на жизнь разного рода мошенничеством. Однако правовые вопросы, касающиеся журналистов и блогеров, которые чаще всего принимают близко к сердцу чаяния населения, должны быть максимально открытыми и прозрачными. Одним словом, в новом Узбекистане этот вопрос должен решаться по-новому», — отметил он.
Комитет защиты журналистов (международная неправительственная организация со штаб-квартирой в Нью-Йорке) выступил с обращением и потребовал от властей Узбекистана немедленно освободить Отабека Сатторий, снять с него все обвинения и предоставить ему возможность свободно работать.