Тошкентдаги Тиббиёт коллежи талабалари иштирокидаги воқеа юзасидан ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Саша Грауманн баёнот берди.
«1 июнь куни вафот этган Тошкент Тиббиёт коллежи талабаси 17 ёшли Жасурбек Иброҳимов оиласига чуқур ва самимий таъзия изҳор этамиз», — дейилади баёнотда.
«Ўқув муассасаларидаги безорилик масаласи дунё миқёсида борган сари ташвишли масалага айланиб боряпти, ва ҳар куни, ҳар ерда болаларни зўравонликнинг қурбонларига айлантиряпти. Жуда кўп одамлар ўқув муассасаларидаги болаларга нисбатан зўравонликка кўз юмадилар. Шу билан бирга зўравонликка учраган жуда кўп болаларда бу тўғрида очиқ гапириш, ишончли катта инсон билан ўртоқлашиш, ўзларига хавфсиз муҳит топиш учун ишонч ва восита бўлмайди», — дея қайд этди Саша Грауманн.
У бу сингари ҳолатларни ҳал этиш учун муаллим ва ота-оналарни ўқитиш, болаларни зўравонликнинг барча турларидан ҳимоя қилувчи одоб-ахлоқ қоидаларини ишлаб чиқиш ва уларни қўллаш сингари йўллар мавжудлигини таъкидлаб ўтди.
«Тенгдошлар орасида жисмоний ва оғзаки шакллардаги безорилик мамлакатлар бўйлаб кенг тарқалган. Хўрлаш ва ижтимоий жиҳатдан четлатиш сингари билвосита безорилик ҳам болаларни хавф остига қўяди. Безорилик хулқ-атвори кўпинча жамиятда муайян гуруҳларга нисбатан устунлик, стигма ва камситишни акс эттиради», — дейилади баёнотда.
«Ижтимоий динамика вақт ўтиши билан ўзгариши ҳамда Интернет ва уяли телефон сингари ахборот ва коммуникация технологияларидан фойдаланиш ўсиб бораётгани боис болалар хўрлашнинг янги шаклларига тобора дуч келмоқдалар», — дея қўшимча қилди халқаро ташкилот ваколатхонаси раҳбари.
Унинг сўзларига кўра, ЮНИСЕФ безорилик масаласини ҳал этишда дунёдаги кўпгина мамлакатларга ёрдам бермоқда. Қуйидаги олтита стратегия кўпгина мамлакатларда фойдали деб топилди:
ота-оналар, болани парвариш қилувчилар ва оилаларни қўллаб-қувватлаш;
болалар ва ўсмирларга хавф-хатар ва таҳдидларга қарши курашишни бошқаришда ёрдам бериш;
зўравонлик ва таҳқирлашга олиб келувчи муносабат ва ижтимоий нормаларни ўзгартириш;
муаллимлар ва расмий шахсларни болаларга тегишли хизмат кўрсатиш борасида ўқитиш;
болаларни ҳимоя қилувчи қонун ва сиёсатни амалга ошириш;
маълумотларни йиғиш ва тадқиқотлар ўтказиш.
«ЮНИСЕФ болаларга нисбатан зўравонликнинг барча турларига, жумладан таълим муассасаларида безориликка қарши курашда ҳукуматнинг саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлаш учун тайёр», — дея ўз баёнотини якунлади Саша Грауманн.

Глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Саша Грауманн сделал заявление в связи с недавним инцидентом с участием учащихся медицинского колледжа имени Боровского в Ташкенте.
«Выражаем наши глубокие и искренние соболезнования семье Жасурбека Ибрагимова, 17-летнего учащегося Ташкентского медицинского колледжа, трагически потерявшего жизнь 1 июня», — говорится в заявлении.
«Запугивание и травля в учебных заведениях становятся все более тревожной проблемой во всем мире, и ежедневно превращают детей в жертв насилия. Огромное множество людей закрывают глаза на насилие в отношении детей в учебных заведениях. У большого количества детей, подвергающихся насилию, нет уверенности и механизмов для выражения своего мнения, нет доверенных взрослых, с которыми можно поговорить с тем, чтобы обезопасить себя», — подчеркнул Саша Грауманн.
Он отметил, что существуют способы разрешения подобных ситуаций: посредством обучения учителей и родителей, а также установления и обеспечения соблюдения норм поведения, которые защищают детей от всех форм насилия.
«Травля среди сверстников широко распространена в разных странах в виде физических и словесных издевательств. Косвенные издевательства, такие как унижение и социальная изоляция, также подвергают детей риску. Поведение запугивания часто является симптомом уязвимости, стигматизации и дискриминации в обществе в целом, выражаемым по отношению к определенным социальным группам», — говорится в заявлении.
«Дети все чаще сталкиваются с новыми формами издевательств по мере того, как со временем меняется социальная динамика, а также с ростом использования информационных и коммуникационных технологий, таких как интернет и мобильные телефоны», — добавил глава представительства международной организации.
По его словам, ЮНИСЕФ оказывает поддержку многим странам мира в борьбе с травлей и запугиванием. Во многих из них была доказана эффективность следующих шести стратегий:
1. оказание поддержки родителям, опекунам и семьям;
2. помощь детям и подросткам в управлении рисками и решении проблем;
3. изменение взглядов и социальных норм, которые поощряют насилие и дискриминацию;
4. повышение потенциала учителей и органов власти в предоставлении услуг для детей;
5. осуществление законов и стратегий, которые защищают детей; и 6) регулярный сбор и анализ данных.
«ЮНИСЕФ готов поддержать усилия правительства в борьбе со всеми видами насилия в отношении детей, включая проблему травли в учебных заведениях», — заявил в заключение Саша Грауманн.