6−7 май кунлари Тошкентда иқлим ўзгариши ва мослашув масалалари бўйича халқаро конференция бўлиб ўтди, дея хабар қилди БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси матбуот хизмати.
Тадбир БМТТД, Яшил иқлим жамғармаси (ЯИЖ) ва Гидрометеорология хизмати агентлигининг Ўзбекистонда мослашиш чоралари ва ҳаракатларини ўрта ва узоқ муддатли режалаштиришга қаратилган «Иқлим ўзгаришига энг заиф бўлган иқтисодиёт тармоқлари ва минтақаларга мўлжалланган миллий мослашув режаси» қўшма лойиҳаси доирасида ташкил этилди.
Конференциядан кўзланган мақсад иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича фаолиятнинг устувор йўналишларини белгилаш ва мослашиш механизмларини ишлаб чиқиш бўйича ёндашувлар ва имкониятларни тақдим этиш, шунингдек, Марказий Осиё минтақаси давлатларининг Миллий мослашув режаларини тайёрлашда олинган сабоқлар ҳақида хабардорлигини оширишдан иборат.
Тадбирда Озарбайжон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон, давлат ва нодавлат ташкилотлари, илмий ҳамжамият, халқаро ривожланиш агентликлари ва иқлим ўзгаришига мослашиш соҳасида фаолият юритувчи молия институтлари вакиллари иштирок этди.
Таъкидланишича, Марказий Осиё мамлакатлари иқлим ўзгариши кучли таъсир кўрсатаётган ва бундай ўзгаришлар олдида заиф бўлган минтақадир. Бу ерда ҳаво ҳарорати сайёрадаги ўртача кўрсаткичдан 1,7 баравар тезроқ ўсиб бормоқда, бу эса сўнгги 50 йил ичида музликлар майдонининг ҳажми деярли 32 фоизга қисқаришига олиб келди. Бу дарёлар оқимларининг пасайишига олиб келиш баробарида минтақанинг озиқ-овқат ва энергия соҳаларидаги хавфсизлиги учун хавф туғдиради.
Минтақада ҳозирнинг ўзида тобора ортиб бораётган сув ресурслари тақчиллиги (Марказий Осиёда аҳоли жон бошига сув билан таъминланиш даражаси икки баравар камайган (3500 дан 1630 метр кубгача), иссиқлик тўлқинлари давомийлигининг ошиши, ёғингарчилик режими ва жадаллигининг ўзгариши кузатилмоқда. Буларнинг барчаси унумдор ерлар сифатининг ёмонлашувига, шунингдек, чўлланиш жараёнларининг давом этиши, авваллари бу ҳодисаларга дучор бўлмаган ҳудудларда чанг ва қум бўронларининг тез-тез содир бўлишига олиб келади.
бмттд, иқлим ўзгариши, париж келишуви
«Иқлим ўзгариши Марказий Осиё давлатларидан иқлим ўзгариши таъсирининг олдини олиш ва оқибатларини юмшатиш, иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича узоқ муддатли стратегиялар, концепциялар, дастурлар ва ҳаракатлар режаларини ишлаб чиқишни талаб қилади. Ресурсларни тежаш ва мослашиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар бўлмаган тақдирда, мамлакатлар қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ишлаб чиқаришининг беқарорлигига ва минтақа мамлакатларининг озиқ-овқат хавфсизлигига таҳдид соладиган бир қатор муаммоларга дуч келиши мумкин», — деди БМТТДнинг Ўзбекистондаги доимий вакили вазифасини бажарувчи Анас Қарман.
Анжуманда таъкидланишича, Ўзбекистон «яшил иқтисодиёт» га ўтиш ва иқлим ўзгаришига қарши курашиш, унинг салбий оқибатларини юмшатиш, атмосфера ҳавосини муҳофаза қилиш, яшил майдонларни кенгайтиришга аҳамият қаратишга интилмоқда. Барқарор ривожланишга қаратилган «Ўзбекистон 2030» стратегиясида экология ва атроф-муҳит, ҳудудларни муҳофаза қилиш ва кўкаламзорлаштириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Шунингдек, иқлим ўзгариши билан боғлиқ потенциал хавфларни камайтириш мақсадида ҳаракатларни режалаштириш ва амалга ошириш зарурлиги қайд этилди. Ушбу режалаштириш ва кутилаётган ҳаракатлар натижалари маҳаллий, минтақавий ва миллий мослашув режаларида акс эттирилиши кераклиги айтилди.
Яшил иқлим жамғармаси мамлакатларнинг Миллий мослашув режаларини ишлаб чиқиш бўйича Париж келишуви олдидаги мажбуриятларини бажаришлари учун молиявий ёрдам кўрсатаётгани қайд этиб ўтилди. Конференция давомида Марказий Осиё мамлакатларидаги лойиҳалар натижалари тақдим этилиб, иқтисодиётнинг иқлим ўзгариши жараёнлари олдида энг заиф бўлган тармоқлари учун мослашув режаларини ишлаб чиқиш бўйича ёндашувлар муҳокама қилинди.
Конференция дастурига мувофиқ, иқлим ўзгаришига мослашиш масалалари сув ресурслари, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, қурилиш сектори ва табиий офатлар хавфини камайтиришга бағишланган тематик сессияларда муҳокама қилинди.
Тадбир доирасида мослашув чора-тадбирларини молиялаштириш масалалари ҳам муҳокама қилинди. Тематик сессия давомида хусусий секторни жалб қилиш имкониятлари ва мослашув тадбирларини молиялаштиришнинг инновацион механизмлари кўриб чиқилди.
Тадбир БМТТД томонидан Олий Мажлис Сенатининг Оролбўйи минтақасини ривожлантириш ва экология масалалари қўмитаси, Гидрометеорология хизмати агентлиги ва Ўзбекистон экологик ҳаракати билан биргаликда Яшил иқлим жамғармаси молиявий кўмагида ташкил этилди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон 2018 йилда Иқлим бўйича Париж келишувини ратификация қилган. 2030 йилга бориб ялпи ички маҳсулот бирлигига тўғри келадиган иссиқхона газлари ажратилишини 2030 йилгача 2010 йил даражасидан 35 фоизга (илгари кўрсатилган 10 фоиз ўрнига) камайтириш бўйича оширилган мажбуриятларни қабул қилганди.
Париж келишувида глобал ҳароратнинг кўтарилишини чеклаш ва мослашиш механизмларини амалга ошириш зарурлиги, келишувнинг барча томонлари бу саъй-ҳаракатларда иштирок этиши зарурлиги кўрсатилган. Шу билан бирга, мослашув миллий даражада режалаштириш ва амалга ошириш предмети сифатида ҳам, халқаро миқёсда рағбатлантириш, ҳисобот бериш ва тараққиётни баҳолаш субъекти сифатида ҳам кўриб чиқилади.
Париж келишувининг 7-моддасида томонлар иқлим ўзгаришининг турли тизимларга таъсирини ва уларнинг заиф томонларини баҳолашни ҳамда миллий мослашиш режаларига эга бўлишини аниқ талаб қилади. Бундан ташқари, келишув мамлакатлар томонидан кўрилган мослашув чоралари, уларнинг амалга оширилиши ва самарадорлиги тўғрисида халқаро даражада тўлиқ ҳисобот беришни назарда тутади.

Международная конференция по вопросам изменения климата и адаптации прошла 6−7 мая в Ташкенте, сообщила пресс-служба офиса ПРООН в Узбекистане.
Она организована в рамках совместного проекта ПРООН, Зелёного климатического фонда и Узгидромета «Национальный адаптационный план, направленный на наиболее уязвимые к изменению климата секторы экономики и регионы, для продвижения средне- и долгосрочного планирования адаптационных мер и действий в Узбекистане».
Цель конференции — обсуждение подходов и возможностей при разработке механизмов адаптации к изменению климата, а также повышение осведомлённости стран Центральной Азии о нюансах подготовки национальных адаптационных планов.
В мероприятии приняли участие представители Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, правительственных и неправительственных организаций, научного сообщества, международных агентств по развитию и финансовых институтов, которые работают в области адаптации к изменению климата.
Страны Центральной Азии являются наиболее подверженными и уязвимыми перед климатическими изменениями. Температура воздуха здесь растёт в 1,7 раза быстрее, чем в среднем на планете, что приводит к сокращению площади ледников, объем которых за последние 50 лет снизился почти на 32%. Это влечёт за собой уменьшение стока рек и создаёт риски для продовольственной и энергетической безопасности региона. В регионе уже наблюдается возрастающий дефицит водных ресурсов (уровень водообеспеченности на душу населения в Центральной Азии сократился вдвое — с 3500 кубометров до 1630 кубометров), увеличение продолжительности волн жары, изменение режима и интенсивности осадков, и как результат, ухудшение качества плодородных земель, а также резко протекающие процессы опустынивания, что необратимо влечёт к учащению пыльных и песчаных бурь на территориях, ранее этим явлениям не подверженным.
изменение климата, парижское соглашение, проон
«Изменение климата требует от стран Центральной Азии разработки долгосрочных стратегий, концепций, программ и плана действий по предотвращению влияния и смягчению последствий изменения климата и по адаптации к изменению климата. При отсутствии дополнительных ресурсосберегающих и адаптационных мер страны могут столкнуться с рядом проблем, приводящих к неустойчивости сельскохозяйственного производства и угрожающих продовольственной безопасности стран региона», — отметил врио постоянного представителя ПРООН в Узбекистане Анас Карман.
Как отмечалось на конференции, Узбекистан стремится приоретизировать переход к «зелёной экономике», борьбу с изменением климата и смягчение его негативных последствий, охрану воздуха, расширение зелёных насаждений. В Стратегии «Узбекистан 2030», направленной на устойчивое развитие, особое внимание уделяется вопросам экологии и окружающей среды, охраны и озеленения территорий.
Говорилось также о том, что планирование, действия и результаты по снижению потенциальных рисков, связанных с изменением климата, должны быть отражены в местных, региональных и национальных адаптационных планах.
Зелёный климатический фонд оказывает финансовую поддержку для выполнения обязательств стран в рамках Парижского соглашения по разработке национальных планов адаптации. В рамках конференции были представлены результаты деятельности проектов в странах Центральной Азии и обсуждены подходы по разработке планов адаптации для наиболее уязвимых к изменению климата секторов экономики. Вопросы адаптации к изменению климата были обсуждены на сессиях по водным ресурсам, сельскому хозяйству, здравоохранению, строительному сектору и снижению рисков стихийных бедствий.
На полях конференции также обсуждались вопросы финансирования адаптационных мероприятий. В ходе тематической сессии были рассмотрены возможности привлечения частного сектора и инновационные механизмы финансирования адаптационной деятельности.
По итогам конференции приняты рекомендации по разработке национального адаптационного плана и повышению осведомлённости широкой общественности о мерах по адаптации к изменению климата.
Организаторами конференции выступили ПРООН, Комитет Сената Олий Мажлиса Узбекистана по вопросам развития региона Приаралья и экологии, Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Узгидрометом и Экологическим движением Узбекистана при финансовой поддержке Зелёного климатического фонда.
Напомним, в рамках Парижского соглашения Узбекистан в 2021 году принял повышенные обязательства сократить выбросы парниковых газов на единицу ВВП на 35% (ранее — на 10%) к 2030 году от уровня 2010 года.
Парижское соглашение указывает на необходимость ограничить рост глобальной температуры и реализовать механизмы адаптации, а также на необходимость участия всех сторон соглашения в этих усилиях. При этом адаптация рассматривается и как предмет планирования и осуществления на национальном уровне, и как предмет содействия, отчётности и оценки прогресса на международном уровне.
Статья 7 Парижского соглашения явно предписывает сторонам проводить оценку последствий изменения климата для различных систем и их уязвимости, а также иметь национальные адаптационные планы. Более того, соглашение предусматривает полномасштабную отчётность стран на международном уровне о принимаемых адаптационных мерах, их реализации и эффективности.