O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasida «Nogironlar huquqlari to‘g‘risida»gi xalqaro konvensiyaning o‘zbek tilidagi nashri taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zA xabar berishicha, konvensiya taqdimotida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov, BMT Taraqqiyot dasturining mamlakatimizdagi doimiy vakili Stefan Prisner so‘zga chiqdilar.
Tadbirda nogironlarning huquq va manfaatlarini muhofazalash, bu yo‘nalishda davlat va jamoat tashkilotlari o‘rtasida ijtimoiy sheriklikni mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan ishlarga oid ma’ruzalar tinglandi.
«Nogironlar huquqlari to‘g‘risida»gi konvensiyaning o‘zbek tilida nashr etilishi nogironlarning huquq va qonuniy manfaatlarini ta’minlash bo‘yicha xalqaro standartlar bilan bevosita tanishish, inson manfaatlarini ta’minlashga yo‘naltirilgan loyihalar ko‘lamini yanada kengaytirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 2006-yil 13-dekabrda qabul qilingan «Nogironlar huquqlari to‘g‘risida»gi xalqaro konvensiyaning ratifikatsiya qilinishi imkoniyati cheklangan insonlarning ijtimoiy va iqtisodiy huquqlarini ta’minlash, himoya qilish va rivojlantirish uchun qo‘shimcha kafolatlar yaratadi. O‘zbekiston Respublikasi mazkur konvensiyani 2009-yilda imzoladi, lekin hali ratifikatsiya qilmagan.

Презентация издания Конвенции о правах инвалидов на узбекском языке состоялась в среду в Комитете Законодательной палаты Олий Мажлиса по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан.
Как сообщает УзА, на презентации выступили председатель комитета, директор Национального центра по правам человека Акмаль Саидов и постоянный представитель Программы развития ООН в Узбекистане Стефан Приснер.
На мероприятии были заслушаны доклады, посвященные работе по защите прав и интересов инвалидов, укреплению социального партнерства между государственными и общественными организациями в данном направлении.
Отмечалось, что издание конвенции на узбекском языке будет служить ознакомлению с международными стандартами по обеспечению прав и законных интересов инвалидов, а также расширению масштабов проектов, направленных на обеспечение интересов человека.
Узбекистан подписал Конвенцию о правах инвалидов, принятую Генеральной Ассамблеей ООН 13 декабря 2006 года, 27 февраля 2009 года, но пока не ратифицировал ее.