26 iyul kuni erta tongda Londonda yengil atletika bo‘yicha jahon chempionatida muvaffaqiyatli ishtirok etgan O‘zbekiston paralimpiya terma jamoasi Toshkentga qaytib keldi.
Islom Karimov nomidagi xalqaro aeroportda JCH g‘olib va sovrindorlarini qarindosh va yaqinlari, Milliy paralimpiya assotsiatsiyasi vakillari, jamoatchilik va muxlislar kutib oldi.
Sportchilar jahon birinchiligida uchta oltin va to‘rtta kumush medalni qo‘lga kiritib, jahon va Osiyo rekordlarini o‘rnatishdi.
Doniyor Soliyev.
Uch hatlab sakrashda jahon chempioni va Osiyodagi eng yaxshi natija sohibi Doniyor Soliyev 2017 yilgi jahon chempionati O‘zbekiston uchun juda muvaffaqiyatli kechganini ta’kidladi.
Aleksandr Svechnikov muxlislari bilan.
Paralimpiya o‘yinlari-2016 oltin medal sohibi, nayza uloqtirish bo‘yicha jahon chempioni va jahon rekordi muallifi Aleksandr Svechnikov o‘z g‘alabasiga unchalik ishonch bildirmaganini aytib o‘tdi. «Raqiblarga yetarli baho bermaslik mumkin emas. O‘z g‘alabamga uncha ishonmagan edim, biroq halol g‘alabani qo‘lga kiritdim, deb hisoblayman. Har yili yangi sportchi, ertaga nima bo‘lishini bilmaysan. Barcha mashhur sportchilar ham qachondir tushadi va men bu haqda hozircha o‘ylaganim yo‘q, g‘olib bo‘lishni istayman va tamom», — dedi sportchi.

Утром 26 июля в Ташкент вернулась паралимпийская сборная Узбекистана, успешно выступившая на чемпионате мира по легкой атлетике в Лондоне.
В международном аэропорту имени Ислама Каримова победителей и призеров ЧМ встречали родные и близкие, представители Национальной паралимпийской ассоциации, общественных организаций и поклонники.
Спортсмены на первенстве мира завоевали три золотые и четыре серебряные медали, установив мировой и азиатский рекорды.
Дониёр Салиев.
Чемпион мира в тройном прыжке и обладатель лучшего результата в Азии Дониёр Салиев отметил, что чемпионат мира-2017 выдался очень успешным для Узбекистана. «Я в третий раз участвовал в ЧМ. В первом первенстве мира во французском Лионе завоевал серебряную медаль в тройном прыжке. На этот раз в Лондоне выиграл „золото“ и обновил рекорд Азии. Эту победу я посвящаю памяти своего отца и первого Президента. Кроме того, в день выступления у моего наставника был день рождения. Я посвящаю эту победу и ему», — сказал спортсмен.
Александр Свечников с поклонниками.
Золотой призер Паралимпийских игр-2016, чемпион мира и автор мирового рекорда в метании копья Александр Свечников сказал, что не был уверен в своей победе. «Нельзя недооценивать соперников. Я не был уверен в своей победе, но считаю, что победил в честной борьбе. Каждый год — новый спортсмен, не знаешь, что произойдет завтра. Все знаменитые спортсмены когда-то падают, и пока что я об этом не хочу думать, хочу просто выигрывать и все», — подчеркнул спортсмен.