Норвегиялик шахматчи Магнус Карлсен 26−28 декабрь кунлари Самарқанд шаҳрида ўтказилган шахматнинг рапид усули бўйича жаҳон чемпионатида ғолиб чиқди, деб хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
Карлсен 13 раундда бирорта мағлубиятга учрамай (7 ғалаба ва 6 дуранг), 10 очко жамғарди. Норвегиялик бундан аввал 2014, 2015, 2019 ва 2022 йилларда ушбу мусобақа ғолиби бўлган эди.
Иккинчи ўринни Словения вакили бўлган россиялик Владимир Федосеев эгаллади. Унинг ҳисобида 9,5 очко бор (7 ғалаба, 1 мағлубият ва 5 дуранг).
Учинчи ўрин хитойлик Юй Янъига насиб этди — 9 очко (5 ғалаба ва 8 дуранг).
Нодирбек Абдусатторов. Фото: Ҳусниддин Ато / PressPhotoUz.Нодирбек Абдусатторов. Фото: Ҳусниддин Ато / PressPhotoUz.
Яна 11 нафар шахматчи 9 очко жамғарганди. Улар орасида 11-ўринни эгаллаган ўзбекистонлик Нодирбек Абдусатторов ҳам бор. У учликка кириши мумкин эди, аммо россиялик Володар Мурзинга қарши сўнгги партияда дуранг ўйнаб қўйди.
Жаҳонгир Воҳидов.Жаҳонгир Воҳидов.
Жаҳонгир Воҳидов 30, Жавоҳир Синдаров 38, Шамсиддин Воҳидов 41, Муҳиддин Мадаминов 44-ўринни эгаллади. Тўртталаси ҳам 8 очкодан қўлга киритди.
магнус карлсен, нодирбек абдусатторов, рапид ва блиц бўйича жаҳон чемпионати, шахмат
Тўлиқ турнир жадвали
29−30 декабрь кунлари Самарқанд шаҳрида блиц бўйича жаҳон чемпионати ҳам бўлиб ўтади. Ушбу турнирнинг амалдаги чемпиони ҳам Магнус Карлсен ҳисобланади.

Норвежский шахматист Магнус Карлсен выиграл чемпионат мира по рапиду (быстрым шахматам), прошедший 26−28 декабря в Самарканде, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Карлсен набрал 10 очков в 13 турах, не потерпев ни одного поражения (7 побед и 6 ничьей).
Норвежец ранее выигрывал турнир в 2014, 2015, 2019 и 2022 годах.
Второе место занял россиянин Владимир Федосеев, представляющий Словению. У него на счету 9,5 баллов (7 побед, 1 поражение и 5 ничьей).
Третье место досталось Юй Янъи из Китая — 9 очков (5 побед и 8 ничьей).
Ещё 11 шахматистов набрали 9 баллов. Среди них — Нодирбек Абдусатторов из Узбекистана, занявший 11-ю строчку. Узбекистанец мог попасть в топ-3 призёров, однако в последней партии против Володара Мурзина из России он сыграл вничью.
Жахонгир Вахидов расположился на 30-м месте, Жавохир Синдаров — на 38-м, Шамсиддин Вохидов — 41-м, Мухиддин Мадаминов — на 44-м. Все четверо завоевали по 8 баллов.
29−30 декабря в Самарканде пройдёт мировое первенство по блицу. Действующим чемпионом в этом турнире также является Магнус Карлсен.