Enter Engineering ходими бандлик бўлимига мурожаат қилганидан сўнг иш ҳақини тўлаши мумкин эди. Бу ҳақда Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
13 январь куни Россия фуқароси Илья Пуц Чилонзор тумани бандлик бўлимига 2024 йилнинг июндан ноябрга қадар тўланмаган иш ҳақини ундиришда амалий ёрдам сўраб мурожаат қилган.
Мурожаат кўриб чиқилиб, эркакка 57 минг доллар миқдоридаги ойлик иш ҳақи ва ҳисоб-китоб пуллари ундириб берилди, дейилади хабарда.
Фото: Бандлик вазирлиги.
«Газета.uz» вазирлик билан боғланди, бироқ ташкилот ушбу ва бошқа корхоналарда иш ҳақи кечикиши бўйича ходимларнинг бошқа сўровларини ўрганаётгани ё йўқлиги ҳақида маълумот ололмади.
Enter Engineering маълумотларига кўра, Илья Пуц Фарғона нефтни қайта ишлаш заводини реконструция модернизация лойиҳасига раҳбарлик қилган.
Ўтган йилнинг май ойи охирида у кимёвий тозаланган сув ва сув буғини ишлаб чиқариш мосламаси бўйича ўрнатиш ишлари якунлангани ҳақида фикр билдирган. ФНҚИЗнинг янги қозонхонаси соатига 225 тонна иссиқлик қувватига эга ўрта ва юқори босимли буғ ишлаб чиқара оладиган ускуналар билан жиҳозланган иншоот ҳисобланади. Асосий етказиб берувчилар — Macchi (Италия) ва «Технохимреагент» (Украина).
«Қиймати 24 миллион доллар бўлган қурилма заводнинг мавжуд ва янги ишлаб чиқариш қувватларини кимёвий тозаланган сув ва юқори сифатли сув буғига бўлган эҳтиёжини қондириш ҳамда эксплуация харажатларини, шу жумладан, энергоресурслар учун харажатларни оптималлаштиришга мўлжалланган», — дея таъкидлаган Илья Пуц.
Лойиҳа лойиҳасини ишлаб чиқиш UzLITI Engineering компанияси томонидан амалга оширилди, Enter Engineering эса муҳандислик, таъминот ва қурилиш (EPC) бўйича бош пудратчи сифатида ишлади.
2022 йил май ойида Давлат активларини бошқариш агентлиги Фарғона нефтни қайта ишлаш заводининг 100 фоиз улушини Sanoat Energetika Guruhi (Saneg) компаниясига 100 миллион долларга сотиш бўйича келишувга эришганини маълум қилганди. Ўтган йилнинг май ойида инвестор ўша пайтда актив учун пул тўламагани ва заводнинг атиги 41,5 фоиз улушига эгалик қилиши маълум бўлди. Август ойида Saneg Американинг Air Products компаниясига Фарғона нефтни қайта ишлаш заводида иккита водород ишлаб чиқариш блокини 140 миллион долларга сотаётгани маълум бўлди.
Enter Engineering қурилиш ва Saneg нефть-газ компаниялари Ўзбекистоннинг энг йирик солиқ тўловчилари ҳисобланади. Уларнинг корхоналарида минглаб фуқаролар, жумладан, хорижий мамлакатлардан келган фуқаролар меҳнат қилмоқда. Бироқ вақти-вақти билан тўловларда кечикишлар юз бериши ҳақида хабарлар мавжуд. Ўтган июнда «Газета.uz» ходимларининг бундай кечикишлар ҳақидаги ҳикояларини эълон қилган эди.

Сотрудник компании Enter Engineering смог добиться выплаты заработной платы после обращения в отдел занятости. Об этом сообщила пресс-служба Министерства занятости и сокращения бедности Узбекистана.
13 января Илья Пуц, являющийся гражданином России, обратился в Чиланзарский районный отдел занятости с просьбой о практической помощи во взыскании невыплаченной зарплаты за период с июня по ноябрь 2024 года.
Обращение было рассмотрено, и мужчине была выплачена заработная плата и средства в размере 57 тысяч долларов США, говорится в сообщении.
Фото: Минзанятости.
«Газета.uz» обратилась в Министерство занятости и сокращения бедности, но не смогла получить информацию, изучает ли ведомство другие обращения сотрудников по поводу задержек зарплаты в этой и других компаниях.
Согласно информации Enter Engineering, Илья Пуц руководил проектом реконструкции и модернизации Ферганского нефтеперерабатывающего завода.
В конце мая прошлого года он комментировал завершение работ на установке выработки химически очищенной воды и водяного пара. Новая котельная ФНПЗ представляет собой сооружение, оснащённое оборудованием, способным производить пар среднего и высокого давления с тепловой мощностью 225 тонн в час. Основными поставщиками являются компании Macchi (Италия) и «Технохимреагент» (Украина).
«Установка стоимостью 24 млн долларов призвана обеспечить потребность существующих и новых производственных мощностей завода химически очищенной водой и водяным паром высокого уровня качества, оптимизировать эксплуатационные расходы, включая затраты на энергоресурсы», — отмечал Илья Пуц.
Разработку детального проекта осуществила компания UzLITI Engineering, в то время как Enter Engineering выполнила функции генподрядчика по инжинирингу, закупкам и строительству (EPC).
В Агентстве по управлению госактивами в мае 2022 года сообщали о достижения соглашения по продаже 100% доли в Ферганском НПЗ за 100 млн долларов компании Sanoat Energetika Guruhi (Saneg). В мае прошлого года сообщалось, что инвестор на тот момент не расплатился за актив и владеет только 41,5% доли в заводе. В августе стало известно, что Saneg продаёт американской Air Products две установки для производства водорода на Ферганском НПЗ за 140 млн долларов.
Строительная компания Enter Engineering и нефтегазовая Saneg — крупнейшие налогоплательщики Узбекистана. На их предприятиях трудятся тысячи граждан, в том числе зарубежных стран. При этом время от времени появляются сообщения о задержках заплаты. В июне прошлого года «Газета.uz» публиковала рассказы сотрудников о таких задержках.